FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kādu vadīšanas stilu tu atbalsti?
tieša demokrātija (yikes)
netieša demokrātija (lame)
parlamentāra monarhija (joprojām lame)
absolūta monarhija (jau labāk)
diktatūra (yes, baby)

Rezultāti

Foto

2012. gada 22. oktobrī 10:59 

"Zinātnieku nakts 2012" Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā (4)

Arī šogad Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa  piedalījās pasākumā ”Zinātnieku nakts 2012”, kurā iepazīstināja apmeklētājus ar savu interpretāciju par tēmu „Stāsts par enerģiju”.

Cilvēka redzes sistēmā visi procesi ir saistīti ar enerģiju – piemēram, gaismas enerģijas pārveide impulsā, kura tālākā analīze notiek smadzenēs. Taču redzes nodrošināšanā notiek ne vien enerģijas patērēšana, bet arī enerģijas taupīšana, kad tīklenē un smadzenēs attēlu apstrādē netiek pielietota visa acīs uztvertā informācija – redzes sistēma ņem vadību un ”pasaka priekšā”, ko redz cilvēks, tādējādi radot iespēju novērot redzes ilūzijas.

Zinātnieku naktī LU FMF ON studenti interesentiem rādīja un skaidroja dažādas redzes ilūzijas. Apmeklētājiem tika dota iespēja dažas no redzētajām ilūzijām izveidot pašiem un pārliecināties par to patiesumu.

Prezentācijā tika rādīta arī ilūzija (skatīt 1. attēlu), ko radījis CFI institūta pētnieks, Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas absolvents Dr. Phys. Sergejs Fomins. Ilūziju pirmajā mirklī aplūkojot, rodas iespaids, ka skatam paveras bedres, kaut gan aplūkojamais objekts patiesībā ir bruģis, kas apgaismots no skatloga.


1. attēls.

Apmeklētajiem tika dota iespēja aplūkot krāsu uztveres ilūzijas, kurās šķietami dažādu krāsu objekti patiesībā ir pilnīgi vienādi (skatīt 2. attēlu). Apmeklētāji varēja „izjaukt ilūziju pa detaļām”, lai saprastu, ka apkārtējā vide bieži vien nosaka to, kā mēs uztveram krāsas. 2. attēlā redzamie suņi patiesībā ir vienādi.


2. attēls.

”Random dot Fluttering Hearts” jeb ”Izkliedēto punktu plīvojošo sirsniņu ilūzija” bija viena no parādībām, kas sajūsmināja apmeklētājus (arī pašus studentus) visvairāk. Ilūziju var novērot, attēlu šurpu turpu pašūpojot rokās aptuveni 40 cm attālumā no acīm. Rodas iespaids, ka sirsniņas kustas lēnāk nekā lapa, uz kuras tās uzdrukātas (skatīt 3. attēlu, ja vēlaties, izdrukājiet krāsainu un pārliecinieties paši!). Ilūzijas autors: Akiyoshi Kitaoka 2006.


3. attēls.

Apmeklētājiem bija iespēja aplūkot Latvijas Universitātē izveidotos krāsu redzes testus, uzzināt vairāk par cilvēka krāsu redzi, izprast krāsu redzes defektu veidošanos un iejusties tāda cilvēka ādā, kas krāsas redz citādāk.

Fotoreportāžu no notikuma vietas skatīt fotokolāžās.Gaidīsim interesentus arī nākamgad!

Autors: Daiga Čerāne, Kaiva Lūse, Anete Paušus  Apskatīt komentārus »

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Augusts, 2020 »

POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
7 

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva