FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kādu vadīšanas stilu tu atbalsti?
tieša demokrātija (yikes)
netieša demokrātija (lame)
parlamentāra monarhija (joprojām lame)
absolūta monarhija (jau labāk)
diktatūra (yes, baby)

Rezultāti

Foto

2006. gada 9. martā 23:58 

Alus top 7 kvadrātā (6)

Kādā klusā ceturtdienas vakarā Fizikas un Matemātikas fakultātes Zeļļu kojās sākās liela rosība, jo vairāki tur mītošie studenti gatavojās alus testam. Pulkstenis bija nozvanījis jau 9 vakarā un tas bija laiks, kad testam bija jāsākas.

Jāsaka uzreiz, ka šī alus testa ideja radās drīz pēc tam, kad bija noticis iepriekšējais alus tests, kas risinājās pagājušā gada rudenī. Mēs apšaubījām šī alus testa objektivitāti vairāku iemeslu dēļ:

1.Iepriekšējā testā bija pārāk maz testētāju, un sieviešu īpatsvars bija pārāk liels priekš alus testa (es jau iepriekš atvainojos, ja esmu apvainojis kādu daiļā dzimuma pārstāvi, bet, manuprāt sievietes nedzer alu tik bieži).
2.Iepriekšējā testa organizatori un dalībnieka katru pudeli pirms testēšanas aplūkoja un izdarīja jau secinājumus pēc etiķetes vien. Uzskatu, ka testa svarīgākie rezultāti bija zināmi jau iepriekš. Tādēļ mēs jau iepriekš zinājām, ka rīkojot mūsu testu, mēs nezināsim, kuru alus šķirni tieši testējam.
3.Zinājām, ka mūsu atzīmju skala būs objektīvāka un visām alus šķirnēm būs iespēja būt jebkurā pozīcijā.
4.Mācoties no iepriekšējā alus testa nepilnībām sapratām, ka katram testētājam vajag nogaršot maksimums 50 ml, atšķirībā no iepriekšējā testa 100 ml, lai samazinātu iespēju apreibināties testa laikā un arī lai nezustu garšas izjūtas pēc katra izdzertā alus.
5.Zinu gan ari to, ka iepriekšējais tests nepretendēja uz kaut kādu mistisku - objektīvākais alus top 100, bet es ari iepriekšējā testa organizatorus tamdēļ nenosodu. Vienkārši vēlējāmies izveidot topu ar pēc iespējas objektīvāku vērtējumu, cik nu tas objektīvs var būt, ja to veido galīgs skaits cilvēku, katrs ar savām garšas un smaržas izjūtām.

Tātad šajā alus testā pavisam piedalījās pavisam 16 dalībnieki, kuri sakārtoti alfabēta secībā pēc vārda pirmiem burtiem:
1.Agris Venterzutis
2.Aivis Keišs
3.Andreass Šulcs
4.Arnis Skrastiņš
5.Artis Krūziņš
6.Guntis Šmaukstelis
7.Ilze Rēvalde
8.Kārlis Pētersons
9.Kristaps Mors
10.Līga Kuleša
11.Līva Mičule
12.Mārtiņš Kraskurs
13.Mārtiņš Pūliņš
14.Raitis Teteris
15.Raivis Bēts
16.Vita Duka

alus_tests.JPG

Pavisam šajā alus testā tika testētas 48 alus šķirnes, kuras pārsvarā tiek ražotas Latvija, ka arī vēl viena pārsteiguma šķirne, pie kuras pakavēšos vēlāk. Alus tika iepirkts trīs lielveikalos – veikalā „Saulīte”, t/c „Origo”, kā arī t/c „Stockmann”. Protams, katrai alus šķirnei ir sava cena, bet kopumā alus pudeļu cena svārstījās no 0,27 Ls par Optima Līnija alu līdz 0,75 santīmi par Užavas tumšo alu. Mēģinājām šajā testā iekļaut visas pazīstamākas alus šķirnes, lai gan tas ir ari pietiekami subjektīvi – kas vienam garšo un skaitās populārs, tas citam – „mēsls” un nevienam nezināms.

Šis alus tests risinājās divās kārtās – pirmajā no tām tika testēti 25 alus šķirnes, bet otrajā 24, ieskaitot pārsteiguma pudeli. Tagad sīkāk par to, kā tas notika. Šis alus tests notika 2 blakus istabiņās kojās – vienā no tām bija visi testētāji, bet otrajā galvenais tiesnesis Reinis Taukulis ar vairākiem neatkarīgajiem novērotājiem/palīgiem. Visas alus šķirnes pirms tam tika novietotas ledusskapī, lai iegūtu labāku garšu, jo visiem zināms, ka alus labāk garšo auksts nevis silts. Tad galvenais tiesnesis pēc nejaušības principa izvilka vienu pudeli un salēja to vienādās daļās katram testētājam. Kad tas tika izdarīts tad glāzītes tika ienestas otrajā istabā, kurā testētāji šo alu notestēja gan pēc smaržas, gan garšas, gan pēcgaršas viens no otra neatkarīgi. Kad tas tika izdarīts, visi dalībnieki novērtēja pēc jau nosauktajiem rādītājiem alu un deva tam vērtējumu ballēs no 0 – 10.

Par lielu pārsteigumu parūpējās galvenais tiesnesis, jo pat es, kā viens no šī pasākuma organizatoriem nezināju, ka otrajā alus testā pēdējais alus, kas tiks dots, būs vienkārši visu alus šķirņu, kuras palika pāri, sajaukums. Daudziem dalībniekiem jau gan likās aizdomīgi, ka šis alus ir silts, bet par kaut ko tādu nevarēja iedomāties neviens. Lai cik tas smieklīgi nebūtu, bet šīs t.s. „samazgas” ir apdzinušas topā tādas vērtības kā Bauskas gaišo, Aldara pilzenes un gaišo, Tērvetes Senču, un Aldara zelta alus šķirnes.

Jāsaka, ka pēc rezultātiem spriežot, vairums testētāju ir tumšā alus piekritēji, jo savādāk nevar izskaidrot to, ka pirmajās 6 vietās atrodas tieši tumšie alus, lai gan to skaits bija mazāk kā 1/3 no kopskaita. Bet, protams, ja jūs esat gaišā alus cienītāji, tad varat izņemt no šī testa ārā tumšos alus un spriest tikai ar gaišajiem.

Mēs, testa rīkotāji, gan nedomājam, ka kāds tagad dēļ šī pasākuma rezultātiem sāks dzert Bauskas premium (tumšo) vai Aldara Leģenda (gaišo), bet cerams, ka kāds apdomās to, ko viņš dzer un varbūt, ka ir vērts padomāt par savas iemīļotās alus šķirnes maiņu. Arī pēc testa rezultātiem dzirdēju atsauksmes, ka dalībnieki noteikti pagaršos citas alus šķirnes, par kurām līdz šim bija domājis ne to labāko un varbūt ari stereotipiski tie tika mazliet izbrāķēti.

Mazliet priecīgi un tajā pašā laika mazliet izbrīnīti organizatori bija par to, ka Optimas gaišais alus ir ļoti zemā pozīcija, jo šķiet, ka par šo alus šķirni iepriekš labu atsauksmju nebija dzirdēts. Varbūt nevajag izdarīt striktus secinājumus par Ingver alu, kuri ieņem attiecīgi pēdējo un priekšpēdējo vietu. Kā redzams diagrammā, tad Ingver sarkanais alus ir ieguvis pārsvarā vai nu 0 vai 1 vai 9 balles, kas norāda vairāk uz to, ka šis alus vai nu garšo vai arī negaršo.

Protams, ka secinājumus katrs izdarīs pats, ja vien to, protams, vēlēsies un gribēs kaut ko mainīt savā alus baudīšanā. Bet varbūt jūs ieguvāt kādu jaunu informāciju vai pieredzi. Katrā ziņā alus testētāji jau nu noteikti!

Rezultātus var apskatīt te: alus_tests.xls

Autors: Raivis Bēts  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: alus
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Augusts, 2020 »

POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
7 

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva