LU Bibliotēkas Fizikas un matemātikas fakultātes bibliotēkā (Zeļļu ielā 8, 5. stāvā) no 2. aprīļa līdz 30. aprīlim skatāma matemātisko rotaļlietu izlase no LU Fizikas un matemātikas fakultātes prof. Andreja Cibuļa kolekcijas. Spēles apvieno interesantu vizuālu noformējumu, saistošus un pietiekami sarežģītus uzdevumus vai pat neatrisinātas matemātikas problēmas. Atnākot katrs par to varēs pārliecināties, ievingrinot roku un prātu risinājuma rašanā!
LU Fizikas un matemātikas fakultātes Matemātiskās analīzes katedras profesora Andreja Cibuļa kolekcijā ir apmēram 800 matemātisko rotaļlietu. Kolekcija sastāv no matemātiskajām rotaļlietām, kā arī no literatūras, skolēnu un studentu darbiem, matemātisko rotaļlietu popularizējošiem un informatīviem materiāliem. Šajā kolekcijā ietilpst arī mantojumi – 37 topoloģiskās matemātiskās rotaļlietas no matemātiķa Ernesta Fogela (1910-1985) un apmēram 90 koka krustiņi, kluči no matemātiķa-programmētāja Alberta Vanaga (1928-2001). Vairākas matemātiskās rotaļlietas ir izstrādājis pats A. Cibulis sadarbībā ar skolotāju, ārstu, programmētāju Ati Blumbergu (1926), kā rezultātā tapis viens no nozīmīgākajiem izgudrojumiem, kas iegūts izanalizējot ar datora palīdzību un pilnveidojot klasisko Djudenī uzdevumu par šaha galdiņa salikšanu no 12 pentamino un viena tetramino. Atšķirībā no Djudenī uzdevuma Cibuļa-Blumberga šaha galdiņu var salikt tikai vienā veidā, turklāt maksimāli daudziem (septiņiem) iekrāsotiem tetramino. Galvenie analīzes rezultāti ir publicēti Nīderlandes izdevumā "Cubism For Fun", 53, Oct., 2000.
Aptuveni 50 no kolekcijā esošajām matemātiskajām rotaļlietām ir A. Cibuļa izdomātas un veidotas. Profesors darbā ar studentiem un skolēniem galvenokārt izmanto tās matemātiskās rotaļlietas, kas satur plašu uzdevumu klāstu, sākot ar pirmsskolas vecuma bērniem pieejamiem uzdevumiem, līdz ļoti sarežģītiem uzdevumiem vai pat neatrisinātām problēmām.
Matemātiskās rotaļlietas ir radījušas interesi par pasniedzēju no Latvijas arī ārvalstīs. 1998. gadā Ķīnā notika Nacionālo matemātikas sacensību pasaules federācijas kongress, kurā A. Cibulis pēc prof. A. Andžāna ierosinājuma nolasīja referātu "Matemātiskās rotaļlietas kā olimpiāžu uzdevumu un pētniecības problēmu avots" un rādīja dažas savas izstrādātās matemātiskās rotaļlietas. Tika nodibināti kontakti ar Kanādā strādājošo ķīniešu izcelsmes profesoru Endiju Liu. A. Cibulis dažas savas matemātiskās rotaļlietas ir prezentējis (līdz šim vienīgais no Latvijas) vairākos starptautiskos spēļu saietos (International Puzzle Party): IPP22, Amsterdama, 2002; IPP25, Helsinki, 2005; IPP28, Prāga, 2008; IPP31, Berlīne, 2011. Apmēram puse no matemātisko rotaļlietu kolekcijas ir pārvestas no šiem spēļu saietiem.
Pirmā A. Cibuļa matemātisko rotaļlietu izstāde notika Latvijā, Balvos 1999. gada augustā. Pēc tam izstādes ir bijušas Rīgā, Madonā, Jēkabpilī, Alūksnē, Ogrē, Majoros, Liepājā, Limbažos, Aizkrauklē, Bauskā, Valmierā.
A. Cibulis ir grāmatu "Pentamino" (plašākais un sistemātiskākais pētījums pasaulē par pentamino) un "Ekstrēmu uzdevumi", kā arī ap 170 publikāciju autors.
1993. gadā par ieguldījumu pedagoģiskajā darbā un jaunatnes zinātniski pētnieciskā darba organizēšanā un vadīšanā A. Cibulis apbalvots ar Ata Kronvalda prēmiju.
Visi laipni aicināti apmeklēt izstādi un izmēģināt spēkus, praktiski padarbojoties ar matemātiskajām rotaļlietām no prof. A. Cibuļa kolekcijas!
Izmantotie avoti:
1. Cibulis, Andrejs. Īss pārskats par MR kolekciju : nepublicēts materiāls.
2. Andrejs Cibulis. No: Enciklopēdisks izdevums skolēniem „Ausmas zeme”. Rēzekne, 2012, 55. lpp.
2013. gada 9. aprīlī 15:09
Apskatāma izstāde „Matemātiskās rotaļlietas” (0)
Autors: LU FMF Bibliotēka Apskatīt komentārus »
Balsis: 4, vidējais vērtējums: 5