FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kādu vadīšanas stilu tu atbalsti?
tieša demokrātija (yikes)
netieša demokrātija (lame)
parlamentāra monarhija (joprojām lame)
absolūta monarhija (jau labāk)
diktatūra (yes, baby)

Rezultāti

Foto

2005. gada 1. decembrī 14:22 

eLeMs (2)

eLeMieši ar bērniem pie karoga 2001.g
Gadu pēc gada vecāki mani ņēma līdzi uz grupas tikšanos - Pankūkballi. Šogad noskaidroju, ka tās sākušās jau pirmā kursa rudenī, kad visi tā arī nosprieduši, ka turpinās satikties katru gadu tajā datumā. Gribēju pastāstīt arī citiem, kas liek vienai Fizmatu grupai satikties katru gadu vēl piecpadsmit gadus pēc beigšanas. Taču ko gan es varu zināt, ja tad, kad viņi satikās pirmoreiz, nemaz vēl nebiju. Lūdzu palīdzību grupasbiedrenei un LU pasniedzējai Inesei Bulai. Viņa man atrakstīja tik jauki, ka citēju viņu pilnībā:

Tātad eLeMs ir to cilvēku grupiņa (ap 35 gab.), kas mācījās Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitātē Fizikas un matemātikas fakultātē. laika posmā no 1984. gada septembra līdz 1989.gada pavasarim (daži ilgāk - tie, kas atpalika, un tie, kas dienēja Padomju Armijā). Studiju programmas nosaukums - lietišķā matemātika jeb LM, kuru izrunājot sanāk eLeMs.

Tolaik visi Fizmati mācījās Raiņa bulvārī 19 (3.stāvā un pagrabstāvā, tur, kur pašlaik ir teologi). No LM grupām laika gaitā izveidojās datoriķi, bet tolaik notika specializācija trijos virzienos - 1.programmētāji, 2.matemātiskā analīze un statistika, 3.diferenciālvienādojumi. Mācības notika līdzīgi kā tagad, tikai jāmācās bija 5 gadi. Kojās dzīvoja kāds neliels bariņs eLeMiešu, arī es. Kopā mācījāmis, ēdām, svinējām, kopā likām eksāmenus.

Grupa eLeMs pirmoreiz parādījās 1984.gada septembrī. Tajos studiju laikos pirmkursniekus sūtīja strādāt uz kolhoziem un padomju saimniecībām vākt ražu. Daži brauca aronijas lasīt, bet pamatā kartupeļus lasīt. Manējie tika aizsūtīti uz Cēsu rajona Raiskumu kolhozu "Uzvara". Tas nozīmēja veselu mēnesi prom no mājām, dažam labam pirmo reizi dzīvē vajadzēja tikt galā pašam ar sevi. Šis kolhoza laiks satuvināja grupas locekļus, bija iespēja iepazīties tuvāk vienam ar otru. Meitenes dzīvoja kopā vienā lielā istabā, puiši (mazākumā) citā, bet zem viena jumta. Kopā ar mums bija tā saucamais grupas kurators tolaik docents Harijs Bondars un viņa iepriekšējās kurētās grupas loceklis Uldis Smilts. Viņu vadībā mēs caurām dienām lasījām kartupeļus un pa vakariem taisījām visādas delverības. Ja teikšu, ka cauru mēnesi negulējām, tad būs par traku teikts, jo miegs nāca vienmēr, arī kartupeļu vagās.

Brīvdienās nodarbojāmies ar laivu braucieniem pa Raiskuma un Auciema ezeriem, pērāmies Auciema pirtī, spēlējām dažādas spēles un izklaidējāmies, pa retam aizceļojot arī līdz Cēsīm. Šī kopā būšana mūsu grupu saturēja visus piecus studiju gadus. Gan mācībās, gan sadzīvē un personiskajās dzīvēs.

Tajos laikos populāras bija tā saucamās studentu vienības, kuras vasarā nodarbojās vai nu ar celtniecību vai lauksaimniecību. Uz mūsu grupas bāzes izveidojās lauksaimnieku vienība eLeMs, kura atkal strādāja tanī pašā Raiskumā. Vācām sienu: viens bariņš sēdēja šķūnī, cits uz lauka un uz traktora veidoja siena vai salmu vezumus, kurus šķūnī esošie glīti sakrāmēja. Tā teikt - svaigs gaiss, fiziks rūdījums un laba ēdināšana. Pa vidu vasarās bija lielie vienību festivāli, kad sabrauca kopā visas, piemēram, Vidzemes studentu vienības, dzīvoja teltīs, sacentās visādos sportos (futene, basis, tautas bumba, virves vilkšana, utt.), jānoskaidro bija labākā, vakaros baļļuks.

Pirmā kursa pavasarī daļa no mūsu zēniem aizgāja dienēt armijā, tā sanāca, ka uz kolhozu aizbrauca pamatā meitenes, bet vēlāk viņam pievienojās tie puiši, kas tikko bija atnākuši no armijas. Savā ziņā es to vasaru atceros ar nostāstiem par armiju. Tas nozīmē, ka šiem puišiem pēc tam bija vieglāk iedzīvoties grupas kolektīvā.
Studentu vienība eLeMs pamatā bija grupas vienība, vismaz pirmās divas vasaras, trešajā tā tika pārtaisīta par celtnieku vienību (būvējām Auciemā bērnudārzu), bet pēdējā ceturtajā vasarā tā atkal bija lauksaimniecība. Pēdējā gadā kopā noturējās jau pavisam maza 10 cilvēku grupiņa.

Pankūku balles iesākās pirmajā kursā ,rudenī. Īsti neatceros, kā tas bija. Bet tās notiek katru gadu oktobrī (šogad savādāk). Visi, kam ir vaļa sanāk pie kāda ar vai bez pankūkām. Parasti kādi 20 atnāk. Ir tādi, kas nāk regulāri; ir, tādi, kas pa retam, bet ir arī tādi, kas pēdējo reizi redzēti izlaidumā. Var papļāpāt, paskatīties vienam uz otru, novecot...

No mūsējiem universitātē strādā divi - es, Matemātiskās analīzes katedrā, un Juris Vīksna datoriķos.

Autors: Sandra Zabarovska  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: eLeMs
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 1, vidējais vērtējums: 5

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Augusts, 2020 »

POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
7 

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva