FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2017. gada 7. novembrī 22:45 

Vēl pieci gadi FMF SP politiskās vēstures (1)

Ir apritējusi kārtējā piecgade un jūsu padevīgais futbola politikas komentētājs Anatolijs Streipāns ir gatavs turpināt Sandas iesākto FMF SP politiskās vēstures atskatu

2012. gada vēlēšanas sākās ar negaidītu Mazo Oranžo (MO) šķelšanos, kurus pameta virkne vecbiedru, lai izveidotu jaunu politisko spēku - Herp Derp (HD).  Viens no partijas dibināšanas iniciatoriem Jānis Šmits kā partijas dibināšanas iemeslus min - nepieciešamību pēc jaunām vēsmām pirmsvēlēšanu laikā -, lai atkal nenotiktu cīņa starp MO un partiju Trasūns un Apgaismības Komanda (TuAK). Jānis šo laiku atceras kā jautrības pilnu, jo tika printēti krekli ar muļķīgām partijas biedru bildēm un aktīvi aģitēts, lai padarītu pirmsvēlēšanu laiku interesantāku. Atsevišķi MO vecbiedri, kuri nebija aicināti pievienoties jaunajam politiskajam spēkam, par šo faktu bija apvainojušies un dažādiem netīriem paņēmieniem diskreditēja jaundibinātās partijas biedrus. Mazie Oranžie nekautrējās izmantot SP resursus - FMF SP twitter kontu un oficiālo e-pastu vēstkopu -, lai izplatītu nepatiesu un nomelnojošu informāciju. Emocijas kuluāros sita augstu vilni un tradicionāli izmisumu, haosu un naidu sējošajiem partijas TuAK aktīvistiem tika atņemti viņu ierastie priekšvēlēšanu ieroči. TuAK neapjuka un meta kažoku uz otru pusi, sludinot bezgalīgo Trasūna mīlestību. Rezultātā 10 vietas ieguva Herp Derp (uzvara vēlēšanās), 11 vietas partijai Mazie Oranžie, bet TuAK tikai 4 mandāti. Jaunievēlētā SP vadītāja Līga Krūziņa (toreiz vēl Veinberga) par šo laiku saka: “Bija jau jautri, bet pēc vēlēšanām nebija viegli sākt vadīt SP. Bet Herp Derp uzdevumu izpildīja, un šis pirmsvēlēšanu posms ir palicis atmiņā joprojām.”

2013. gada vēlēšanās atkal notika vēsturiskais TuAK un MO duelis, jo daļai Herp Derp biedru beidzot studijas, mainot fakultāti vai pametot lielo politiku, partija neturpināja savu pastāvēšanu. Mazie Oranžie atguvās no iepriekšējā gada trieciena, rekrutējot jaunus biedrus, tomēr priekšvēlēšanu laikā bija ārkārtīgi klusi. TuAK savu priekšvēlēšanu darbu paveica lieliski, nebaidoties sist arī savējos un ģenerējot vienu no izcilākajiem vēlēšanu aģitācijas materiāliem pēdējā piecgadē. Šajās vēlēšanās vēsturiski labākos panākumus guva TuAK mandātus iegūstot visiem deviņiem kandidātiem, bet MO piesavinājās atlikušos 16. Šīs vēlēšanas pierādīja, ka akla pirmkursnieku piesaiste bez stingriem atlases kritērijiem nedod vēlamo rezultātu, jo par SP vadītāju tika ievēlēts TuAK vecbiedrs Jānis Ratnieks. Tika radīta unikāla situācija, kurā vadītājs bija bez jebkādas atbildības, jo katru neveiksmi viegli varēja novelt uz darbošanos mazākuma partijā.

2014. gads zīmīgs ar rekordlielu partiju skaitu. Šīs piecas partijas – Mazie Oranžie (2), TuAK (4), Nabla prim (12), Kaktuss (25) un Melnbalts (3) - parādīja, ka ir sācies jauns posms FMF SP vēlēšanās. Tradicionāli spēcīgais saraksts MO, kurš savā būtībā ir FMF SP aizsācējs un vēsturiskais pamats, startēja tikai ar diviem kandidātiem. Acīmredzot, spēcīgu vecbiedru trūkums partijas MO rindās lika jaunajiem censoņiem meklēt jaunas iespējas, atbilstoši savai izpratnei par SP darbu. Pieredzējušais politiskais spēks TuAK saprata, ka šajā situācijā jārīkojas proaktīvi, un tādēļ pirmo reizi vēsturē partijas rindās parādījās arī optometrijas nodaļas studentes. Klīst baumas, ka notikusi aizmuguriska vienošanās, kurā panākta TuAK iestāšanās par Optometrijas nodaļas pašnoteikšanās statusa saglabāšanu, neiedarbinot kārtības ruļļa 155. pantu, bet Optometrijas un redzes zinātnes nodaļai nepasludinot neatkarību. Priekšvēlēšanu laiks bija saspringts, topošajam vadītājam Aigaram Rasnačam pat publiski atsakoties kandidēt, bet beigās tomēr noslēpjoties saraksta beigās. Notika sīva vārdu apmaiņa visos interneta nostūros, kur aktīvo politiku pametušie vecbiedri centās nomierināt sakarsušos prātus. Kā pozitīvo var minēt, ka kandidātu skaits, atšķirībā no 2013. gada (31 kandidāts), bija audzis uz pieklājīgiem 46. Vēlēšanās uzvarēja partija Kaktuss, kurai bija visgarākais biedru saraksts, iegūstot absolūto vairākumu ar 13 mandātiem, tai sekoja Nabla prim ar sešiem, TuAK ar četriem un Melnbalts ar diviem mandātiem, bet MO ar 3 balsīm palika bez madātiem.

Partiju darbības izbeigšanas un no jauna vedošanās turpinājās arī 2015. gadā, kad krita iepriekšējā gadā uzstādītais partiju skaita rekords. Visticamāk vairāki kandidāti bija iedvesmojušies no partijas “Viena kā siena” panākumiem tālajā 2009. gadā un veselas piecas partijas – Kolektīvs “Skujiņa”, Trīs draugi, Kapteinis labsajūta, Kandidātu un laureātu apvienība “Kriminālie sēņotāji” (KuLAKS) un MO - startēja tikai ar vienu kandidātu. Atlikušie trīs saraksti – 600 nanometri, TuAK un Leģendu līga - bija attiecīgi ar 31, 3 un 8 kandidātiem. Priekšvēlēšanu laiks bija atraktīvs, partijām vairāk nodarbojoties ar dzeju, nevis partiju programmu sludināšanu. Koalīcijas tika būvētas vēl pirms vēlēšanu sākuma, un samērā pozitīvā pirmsvēlēšanu gaisotne lika nojaust, ka notiks produktīva sadarbība jaunajā SP sasaukumā. Jaunā vadītāja Rota Brūna pierādīja, ka ir spēcīga līdere- aizvadot veiksmīgāko FMF SP gadu (kopš Valda Zutera laikiem). Vēlēšanu rezultāti parādīja, ka vienas partijas saraksti nemaz tik veiksmīgi var nebūt, tikai divām pirmajām no uzskaitītajām tiekot pie kārotā mandāta. Absolūto vairākumu ieguva partija 600 nm ar 20 mandātiem, 3 mandāti tika partijai Leģendu līga, bet pirmo reizi vēsturē bez mandātiem palika partija TuAK. TuAK neveiksmi vēlēšanās tās vecbiedrs, kurš vēlējās palikt anonīms, skaidro ar vēlētāju aprobežotību, jo parastais vēlētājs nesaprata, ka Trasūns ir iestājies Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātē, lai grautu to no iekšienes, nevis klaji nodevis Fizmatus.

2016. gads - iesākās ar pilnīgu partija MO norietu un iezīmēja jaunu laiku Fizmatu vēsturē. Partija, kura uzskatāma par SP pirmsākumu vairs necentās piedalīties vēlēšanās, Baldone jau kopš 2014. gada nenorisinās Baldonē un pārmantojamība ir kā rēgs, kuram vēl tic tikai retais. Vēlēšanās startēja 6 partijas Centīsimies nesačakarēt, Labsajūta, TuAK, Senioru Rota, Langina partija un Locāna partija, kuras ieguva attiecīgi 8, 0, 2, 14, 0 un 1 mandātu. Priekšvēlēšanu laiks bija vidēji aktīvs, partijām nodarbojoties ar tēlainiem izteikumiem, iespaidīgiem saukļiem un lētu fotošopu, kurš acīmredzot nošpikots no 2009. gada vēlēšanām. Šajā gadā fakultātes pašpārvaldi vadīja enerģiskā Daniela Reihenbaha, kuras varas dienas nu ir skaitītas.

Ir skaidrs, ka 2017. gada vēlēšanās vairs nebūs arī partija TuAK, tomēr daļa politsko apskatnieku ir izvirzījuši sazvērestības teoriju, kas netieši norāda uz to, ka  šī gada vēlēšanas ir tikai un vienīgi TuAK triks, lai novirzītu uzmanību no patiesajiem notikumiem varas gaiteņos. Pirmkārt, jau īsta kādas partijas programma vēlētājiem pēdējo reizi bija pieejama tikai tālajā 2012. gadā. Otrkārt, neviena no partijām vēl līdz šim publiski nav atzinusi, ka tiks veikta TuAK maisu atvēršana.

Autors: Anatolijs Streipāns  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: atskats, FMF SP, vēlēšanas
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 16, vidējais vērtējums: 4.56

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Maijs, 2024 »

POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
34567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva