fizmati.lv forums

Pilnā versija: noskaidro savu reliģisko piederību...
Jūs pašlaik aplūkojat satura saīsināto versiju. Skatīt pilno versiju ar atbilstošu noformējumu.
Lapas: 1 2 3
You scored as Satanism.Your beliefs most closely resemble those of Satanism! Before you scream, do a bit of research on it. To be a Satanist, you don't actually have to believe in Satan. Satanism generally focuses upon the spiritual advancement of the self, rather than upon submission to a deity or a set of moral codes. Do some research if you immediately think of the satanic cult stereotype. Your beliefs may also resemble those of earth-based religions such as paganism.

Satanism 83%
agnosticism 75%
Buddhism 71%
Hinduism 63%
Paganism 58%
Christianity 50%
Islam 46%
atheism 42%
Judaism 42%

Es un satanism? Ok tas varbūt ir aizraujoši un tā, bet vispār - pilnīgs sviests.

M.

agnosticism 79% (tikai?)
Buddhism 67% (vareetu buut)
Paganism 67% (un tikai taapeec, ka man patiik daba?)
Satanism 67% (pirms dazhiem gadiem laikam buutu bijis saatanists peec vinju definiicijas)
atheism 63% (tad jau labaak agnostikjis)
Islam 58% (esmu anarhists, bet censhos ieveerot dazhus sev svariigus principus. Islams? Hmm, kaapeec?)
Christianity 38% (pagaatnes paliekas? Smile )
Judaism 33% (hmmm)
Hinduism 17% (hmmm)

Guest

You scored as atheism.You are... an atheist, though you probably already knew this. Also, you probably have several people praying daily for your soul. Instead of simply being "nonreligious," atheists strongly believe in the lack of existence of a higher being, or God.

atheism 100%
Satanism 71%
agnosticism 58%
Judaism 33%
Buddhism 29%
Paganism 4%
Christianity 0%
Hinduism 0%
Islam 0%


AHAHAHAHAHAAAAAA,tik tieshaam 100% pareizs tests Very Happy Laughing , ieniistu visaadus jefinjus, kas tic "dievam" (speciaali ar mazo burtu).
Anonymous rakstīja:AHAHAHAHAHAAAAAA,tik tieshaam 100% pareizs tests Very Happy Laughing , ieniistu visaadus jefinjus, kas tic "dievam" (speciaali ar mazo burtu).

Kāpēc tu viņus ienīsti? Pārsvarā ticīgie cilvēki ir labvēlīgi noskaņoti pret apkārtējiem.
Ja ienīsti tikai tādēļ, ka viņi tic augstākam spēkam, tad tas ir smieklīgi.
Ja kāds reliģisks fanātiķis ir nodarījis tev pāri, tad varu pateikt, ka lielākā daļa ticīgo nav fanātiķi, viņi vienkārši ir cilvēki, kas nevar rast mieru šai bezsirdīgajā pasaulē, neticot kam labākam.

Paskaidro, kamdēļ tu viņus ienīsti!
vēlaties par to diskutēt?

http://www.baznica.lv
You scored as Christianity.

Your views are most similar to those of Christianity. Do more research on Christianity and possibly consider being baptized and accepting Jesus, if you aren't already Christian. Christianity is the second of the Abrahamic faiths; it follows Judaism and is followed by Islam. It differs in its belief of Jesus, as not a prophet nor historical figure, but as God in human form. The Holy Trinity is the concept that God takes three forms: the Father, the Son (Jesus), and the Holy Ghost (sometimes called Holy Spirit). Jesus taught the idea of instead of seeking revenge, one should love his or her neighbors and enemies. Christians believe that Jesus died on the cross to save humankind and forgive people's sins.

Christianity

71%
Hinduism

54%
Islam

46%
Satanism

42%
Judaism

33%
Buddhism

33%
Paganism

33%
agnosticism

25%
atheism

21%taa padaudz ateistu te raadaas...Very Happy

(Illusion)

Bam86 rakstīja:taa padaudz ateistu te raadaas...Very Happy

Aber saatanistu pat vairaak =/
Citāts:Your beliefs most closely resemble those of Satanism! Before you scream, do a bit of research on it. To be a Satanist, you don't actually have to believe in Satan. Satanism generally focuses upon the spiritual advancement of the self, rather than upon submission to a deity or a set of moral codes. Do some research if you immediately think of the satanic cult stereotype. Your beliefs may also resemble those of earth-based religions such as paganism.

Hm... es neteiktu, ka tyas ir Saatanisms, bet gan vienkaarshi antikristiigu uzskatu kults... Zveera religjija, kasa pieluudz visvareno cilveeku, kursh driiz savaa varaa paarnjems visu, pat dabas apstaakljus, slimjiibas utt. ujpr... Ja neticat, ka Biibelee tas ir jau paregjots, palasat abas Paavila veestules tesalonikjieshiem... 1. Tes 4-5.nod, 2.Tes (visa) Vakar veel paarlasiiju...
Zināma jēga jau tai reliģijai ir, kamēr tā nepāriet fanātismā - tā dod cilvēkam morāles normas, zināmas vērtības, spēku, kaut ko kam ticēt un vietu. Nelaime tā, ka bībeles rakstītāji savulaik ir pārspīlējuši un vēlāk tapa milzīgas baznīcas (kad dzīvojamo māju celšanai nepietika naudas), tapa vairāki dievi (jo dažiem jau jābūt īpašiem un atšķirīgiem), tapa naids starp atšķirīgajiem, cilvēki tā dēļ sāka karot, uzspiest savu, lai vairotu reliģijas spēku un barbariskām metodēm uzspiest to tautai, iebiedējot cilvēkus (raganu medības). Nu i paši vainīgi, tagad ir daudz tādu, kuriem vajag kādu kam ticēt, bet kuri pretojas visiem dieviem un kļūst par sātanistiem... Daudziem cilvēkiem nepieciešams būt atkarīgiem, lai nu paši izvēlas, no kā.

Par tiem, kuri netic nekam, bet tai pat laikā ir sātanisti, gan man tāds neliels smīns... Wink

Man jau šķita, ka fizmati meklēs pierādījumus un Dieva [ne]esamību dabā. Starp citu, no daudziem zinātniekiem ir dzirdēts viedoklis, ka Dievam nav īsti vietas ne cilvēkā pašā, ne uz zemes nedz arī debesīs un ka pasaule radusies Lielajā sprādzienā, bet viņi tik un tā tic Dievam un paļaujas uz to, lai gan baznīcu apmeklē tikai Ziemassvētkos un lūgšanas neskaita.
Tad nu pierādiet man, ir Dievs, sātans lielais Buda vai kas nu tur, tad varbūt arī noticēšu!

---
Ateists/Agnostiķis.

.

Satanism 88%
Judaism 71%
Christianity 67%
Paganism 63%
agnosticism 58%
Islam 50%
atheism 50%
Hinduism 42%
Buddhism 38%

ja cilvēks ir vairāk vai mazāk interesējies par visām šīm ticībām, tad ļoti viegli redzēt kurš jautājums ir par kuru.
tas pateiesībā ir normāli, ka pēc šī testa sanāk, ka te lielākoties ir sātanisti, jo testā jautājumi, kas attiecās uz šo virzienu lielākoties bija tādi, ka jebkurš sevi cienošs cilvēks (vai vismaz tāds kurš sevi par tādu grib uzskatīt) atbildēs pozitīvi, jautājums vai viņš patiešām tā domā. cik nu esmu lasījusi kā viņi paši sevi definē - tā ir reliģija spēcīgiem, gudriem un pašpaļāvīgiem cilvēkiem, kādi lielākoties te arī apgrozās. sātanistu likumi un baušļi patiesībā ir ļoti pieņemami. kaut gan man gribās sevi uzskatīt par kristīgu cilvēku, arī šos likumus uzskatu par vērā ņemamiem ieteikumiem, kuru pielietošana praktiskajā dzīvē un saskarē ar citiem cilvēkiem nāk tikai par labu. manuprāt nosaukums šim ticības virzienam ir tikai pr, kas domāts lai atsijātu bailīgos.

tad nu lai jūs zinātu, kas ir tas, kas testā sanāca:


Satan represents indulgence instead of abstinence.
Satan represents vital existence instead of spiritual pipe dreams.
Satan represents undefiled wisdom instead of hypocritical self-deceit.
Satan represents kindness to those who deserve it instead of love wasted on ingrates.
Satan represents vengeance instead of turning the other cheek.
Satan represents responsibility to the responsible instead of concern for psychic vampires.
Satan represents man as just another animal, sometimes better, more often worse than those that walk on all-fours, who, because of his ā€�divine spiritual and intellectual development,ā€¯ has become the most vicious animal of all.
Satan represents all of the so-called sins, as they all lead to physical, mental, or emotional gratification.
Satan has been the best friend the Church has ever had, as he has kept it in business all these years.
Do not give opinions or advice unless you are asked.
Do not tell your troubles to others unless you are sure they want to hear them.
When in anotherā€™s lair, show him respect or else do not go there.
If a guest in your lair annoys you, treat him cruelly and without mercy.
Do not make sexual advances unless you are given the mating signal.
Do not take that which does not belong to you unless it is a burden to the other person and he cries out to be relieved.
Acknowledge the power of magic if you have employed it successfully to obtain your desires. If you deny the power of magic after having called upon it with success, you will lose all you have obtained.
Do not complain about anything to which you need not subject yourself.
Do not harm little children.
Do not kill non-human animals unless you are attacked or for your food.
When walking in open territory, bother no one. If someone bothers you, ask him to stop. If he does not stop, kill him.


principā jau liekot šo komentu es parādu, ka neesmu sātanists, bet atzīstu tas ir mans netikums - uzplīties cilvēkiem ar ziņām, kas tiem varbūt nemaz nav vajadzīgas, bet to pašu saka arī bīble: "nekaisiet pērles cūkām priekšā", ceru ka mans teiktais liks kādam domāt
You scored as Satanism.Your beliefs most closely resemble those of Satanism! Before you scream, do a bit of research on it. To be a Satanist, you don't actually have to believe in Satan. Satanism generally focuses upon the spiritual advancement of the self, rather than upon submission to a deity or a set of moral codes. Do some research if you immediately think of the satanic cult stereotype. Your beliefs may also resemble those of earth-based religions such as paganism.

Satanism

100%

Buddhism

79%

atheism

75%

Paganism

71%

agnosticism

71%

Hinduism

58%

Islam

42%

Judaism

25%

Christianity

21%
. rakstīja:Satan represents indulgence instead of abstinence.
Satan represents vital existence instead of spiritual pipe dreams.
Satan represents undefiled wisdom instead of hypocritical self-deceit.
Satan represents kindness to those who deserve it instead of love wasted on ingrates.
Satan represents vengeance instead of turning the other cheek.
Satan represents responsibility to the responsible instead of concern for psychic vampires.
Satan represents man as just another animal, sometimes better, more often worse than those that walk on all-fours, who, because of his ā€�divine spiritual and intellectual development,ā€¯ has become the most vicious animal of all.
Satan represents all of the so-called sins, as they all lead to physical, mental, or emotional gratification.
Satan has been the best friend the Church has ever had, as he has kept it in business all these years.


Hm... lielaako dalju no taa man piedaavaa arii tradicionaalaa kristietiiba un veel riiciibas briiviibu piedevaamCitāts:Do not give opinions or advice unless you are asked.
Do not tell your troubles to others unless you are sure they want to hear them.
When in anotherā€™s lair, show him respect or else do not go there.
If a guest in your lair annoys you, treat him cruelly and without mercy.
Do not make sexual advances unless you are given the mating signal.
Do not take that which does not belong to you unless it is a burden to the other person and he cries out to be relieved.
Acknowledge the power of magic if you have employed it successfully to obtain your desires. If you deny the power of magic after having called upon it with success, you will lose all you have obtained.
Do not complain about anything to which you need not subject yourself.
Do not harm little children.
Do not kill non-human animals unless you are attacked or for your food.

When walking in open territory, bother no one. If someone bothers you, ask him to stop. If he does not stop, kill him. Laughing Laughing Laughing Laughing
[/quote]
You scored as Islam.

Your beliefs are most similar to those of Islam. Do more research on Islam and possibly consider taking the shahadah and officially becoming a Muslim, if you aren't already. Despite the actions of some - who go against the teachings of Islam - Islam is a religion of peace; the word "islam" means "peace through submission to God." "Muslim" means "one who submits to God." Islam is the third of the three Abrahamic faiths, and it shares much with Judaism in Christianity; its differences are the acceptance of Muhammad as the last and final prophet, and the oneness of God - in other words, that Jesus, though he was a revered prophet, was not in fact God, and only one God exists. Apparently the Taliban could not read (though their name means "students"), because the Qur'an states that men and women are equal as believers, and that all believers should be educated and seek knowledge. Modesty in dress and behavior is required in Islam for both men and women to preserve the values of society and move the emphasis from superificial appearance to intelligence, knowledge, and God.

Islam (diez vai ir pareizi, jo liela dalja likumu man neshkjiet pienjemami)
75%
Paganism (visticamaak)
71%
Hinduism (otrs ticamaakais variants)
71%
agnosticism
(ari ,labs -Filozofiska mācība, kas noliedz objektīvu pasaules izzināmību)
67%
Christianity
54%
Buddhism (nedaudz)
54%
Satanism (diemzheel saatans ir katraa nomums, lai gan ir arii dazhaadi viedoklji kaa saatanismu uztvert 1. ljaunuma pieluugshana 2. vairaak tuvinaats pagaanismam u.c.)
50%
atheism
50%
Judaism
42%
Tapat ka ir patiesibaa...=)

You scored as Islam.

Your beliefs are most similar to those of Islam. Do more research on Islam and possibly consider taking the shahadah and officially becoming a Muslim, if you aren't already. Despite the actions of some - who go against the teachings of Islam - Islam is a religion of peace; the word "islam" means "peace through submission to God." "Muslim" means "one who submits to God." Islam is the third of the three Abrahamic faiths, and it shares much with Judaism in Christianity; its differences are the acceptance of Muhammad as the last and final prophet, and the oneness of God - in other words, that Jesus, though he was a revered prophet, was not in fact God, and only one God exists. Apparently the Taliban could not read (though their name means "students"), because the Qur'an states that men and women are equal as believers, and that all believers should be educated and seek knowledge. Modesty in dress and behavior is required in Islam for both men and women to preserve the values of society and move the emphasis from superificial appearance to intelligence, knowledge, and God.

Islam

75%
Judaism

71%
Satanism

63%
Hinduism

54%
agnosticism

50%
Paganism

50%
Buddhism

46%
Christianity

38%
atheism

13%
beidzot saņēmos un izpildīju...hmm...interesanti Very Happy
You scored as Paganism.

Your beliefs are most closely aligned with those of paganism, Wicca, or a similar earth-based religion. You may also follow a Native American religion.

agnosticism
79%

Paganism
79%

atheism
67%

Judaism
54%

Islam
54%

Satanism
50%

Buddhism
50%

Hinduism
29%

Christianity
25%
Lapas: 1 2 3
Atsauces saites