Rakstīt ziņojumu 

Pavediena vērtējums:
  • 0 balsis - 0 vidējais
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ja fotonam nav masas kā uz to var iedarboties gravitācija?
Autors Ziņa
abrr Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 12
Pievienojās: Mar 2009
Reputācija: 0
Ziņojums: #1
Ja fotonam nav masas kā uz to var iedarboties gravitācija?
Cik saprotu tad īpaši masīvu ķermeņu gravitācijas ietekmē gaisma nedaudz maina virzienu.
Bet ja fotonam nav masas tad kā tas notiek?

Neesmu ne fizmats un vispār tālu no visa šā, vienkārši interesanti. Smile
16.03.2009 10:33
Atrast visus šī lietotāja rakstītos ziņojumus Citēt šo ziņu atbildē
Aivis Atslēdzies
Senior Member

Ziņojumi: 269
Pievienojās: Apr 2006
Reputācija: 5
Ziņojums: #2
RE: Ja fotonam nav masas kā uz to var iedarboties gravitācija?
(16.03.2009 10:33 )abrr rakstīja:  Cik saprotu tad īpaši masīvu ķermeņu gravitācijas ietekmē gaisma nedaudz maina virzienu.

Fotonam nav miera masas un tas nozīmē, ka mēģinot to apstādināt, fotons izzudīs - atdos savu enerģiju kaut kam citam (piem., siltumā). Citādi fotonam ir enerģija, kam kā zināms atbilst masa E=mc^2, tāpēc gravitācijas lauks liec arī pārvietojošos "enerģijas pikucīti".

PS. Es tā īsti vēl neesmu pamodies. Laughing
16.03.2009 10:40
Apskatīt lietotāja interneta adresi Atrast visus šī lietotāja rakstītos ziņojumus Citēt šo ziņu atbildē
abrr Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #3
Šitaijs.. aaa e=mc^2
Te jau runa ir pa enerģiju miera stāvoklī? Tb tad kad fotons beidz eksistēt.. ?
Tas ka fotonam opicāli nav masas nenozīmē to ka uz viņu nevar attiecināt to e=mc^2 ?
Moš tad sanāk tā ka fotonam ir masa tikai tad kad viņš kustās un tā ir jārēķina kaut kā citādāk?

Saprotu ka nesaprotu kaut ko ļoti vienkāršu, tikai nezinu ko Smile
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 16.03.2009 10:56 abrr.)
16.03.2009 10:51
Guntars Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 30
Pievienojās: Aug 2007
Ziņojums: #4
(16.03.2009 10:33 )abrr rakstīja:  Cik saprotu tad īpaši masīvu ķermeņu gravitācijas ietekmē gaisma nedaudz maina virzienu.

Neesmu ne fizmats un vispār tālu no visa šā, vienkārši interesanti. Smile

Fotonam nav massas, bet tomēr ir enerģija ko var izteikt ar formulu E=hc/lambda, kur c = gaismas ātrums, h= Planka konstante un labmda ir viļņa garums. Pēc Einšteina teorijas gravitācija kā tāda vispār neeksistē, gravitācija ir vienkārši laiktelpas izliekšana un kā rezultātā mums šķiet ka gaisma masīvu ķermeņu tuvumā izliec savu traektoriju.
16.03.2009 11:21
Reinis Taukulis Atslēdzies
apgreidots mankijs

Ziņojumi: 130
Pievienojās: Mar 2005
Reputācija: 4
Ziņojums: #5
(16.03.2009 10:51 )abrr rakstīja:  Šitaijs.. aaa e=mc^2
Te jau runa ir pa enerģiju miera stāvoklī? Tb tad kad fotons beidz eksistēt.. ?
Tas ka fotonam opicāli nav masas nenozīmē to ka uz viņu nevar attiecināt to e=mc^2 ?
Moš tad sanāk tā ka fotonam ir masa tikai tad kad viņš kustās un tā ir jārēķina kaut kā citādāk?

Saprotu ka nesaprotu kaut ko ļoti vienkāršu, tikai nezinu ko Smile

Tajā formulā m nav miera masa, bet relatīvistiskā masa:

m = m0 / sqrt(1 - (v/c)^2)

m0 ir miera masa, bet fotons kustas ar ātrumu v=c, tāpēc m0 = 0, lai m nebūtu bezgalīgs lielums. (m var izrēķināt no e=mc^2, ja zina fotona enerģiju)
16.03.2009 11:26
abrr Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #6
Guntars
Hmz.. bet te atkal interesanti.
Gravitācija izplatās ar gaismas ātrumu, kas man traucē to uztvert kā deformētu laikatelpu.

So.. enivei kaut kas man īsti nepielec.
Ja parasti gravitācijas spēkus rēķina ņemot vērā ķermeņu masu tad kā var rēķināt gravitācijas ietekmi uz kaut ko kam nav masas?

Kaut kad pa teļļuku lūrēju kā aprēķina melnās matērijas daudzumu.. Melnās matērijas gravitācijas ietekmē rodas optiski efekti(lēcas) balstoties uz ko čaļi kaut kā iemanījās aprēķinās melnās matērijas masu.

Vai moš vienkārši ir tā ka empīriskā veidā ir nonākts pie tā ka tik un tik spēcīga gravitācija tā un šitā ietekmē to gaismu, bet nav vienotas teorijas kura izskaidrotu gan ķermeņu ar masu gan tādu fotonu attiecības ar gravitāciju?
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 16.03.2009 12:44 abrr.)
16.03.2009 12:20
Guntars Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 30
Pievienojās: Aug 2007
Ziņojums: #7
Pareizo atbildi sēžot krēslā pie datora tev spēs dot tikai Einšteins via Stīvens Hokings. Fizika pat mūsdienās nav spējīga atbildēt uz daudziem jautājumiem, bet eksperimenti kļūst aizven dārgāki un dārgāki (milzīgi teleskopi, milzīgi daļiņu paātrinātāji utt)
16.03.2009 12:47
bubu Atslēdzies
Senior Member

Ziņojumi: 469
Pievienojās: Aug 2006
Reputācija: 8
Ziņojums: #8
Gravitācija izliec laiktelpu tādējādi liekot fotonam kustēties ne-pa taisni. Iedomājies nostieptu drēbi, kurai vidū uzlikta futbola bumba - tā ir zvaigzne, kas izliec laiktelpu (drēbi). Un ja tagad pa drēbi ripināsi zirni (fotonu), tad tas neripos pa taisni, jo drēbe ir izliekta.
Reku bilde no wikipēdijas: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Spacet...vature.png
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 16.03.2009 13:01 bubu.)
16.03.2009 13:00
Apskatīt lietotāja interneta adresi Atrast visus šī lietotāja rakstītos ziņojumus Citēt šo ziņu atbildē
abrr Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #9
bubu
Kaut kā īsti nestādos priekšā, kas notiek kad tas ķermenis kurš deformē telpu ir kustībā. Kā mainās gravitācijas spēki tam apkārt.
Piemēram.. Saule vienkārši uz sitiena pazūd. Kas notiek?
Zeme momentāli aizmauc taisni vai tomēr vēl tās 8min rotē ap vietu kur bija saule? Cik esmu lasījis tad šobrīd laikam tak rotētu tās 8min, bet ja tiek deformēta telpa, man nez kāpēc šķiet ka deformācija būtu tūlītēja.
Ja viņa nav tūlītēja, bet pārvietojas ar gaismas ātrumu tad drīzāk gribas piekrist ka ir kaut kādas daļiņas.. (gravitoni) un tur nav nekāda sakara ar telpas deformēšanu.

Tā pat man īsti nav saprotams kā tad melnie caurumi deformē telpu. No malas skatoties, cik saprotu, sanāk ka telpa tiek bezgalīgi izliekta, bet tas diez vai būs patiesība, jo krītot melnajā caurumā kaut kad tomēr tiks sasniegta paša objekta virsma. Pie kam tas notiks galīgā nevis bezgalīgā laika posmā. Tai pat laikā vērotājs no malas varēšot mūžīgi skatīties kā objekts krīt melnajā caurumā.
Es saprotu ka viss ir relatīvs, bet vienā punktā telpa vienlaicīgi nevar būt galīga un bezgalīga.. laikam tač tā nevajadzētu būt Smile

So.. enivei. Tas ka gravitācija deformē telpu tak nav pierādīts un tā ir tikai teorija?
Tā pat kā nav pierādīta gravitonu esamība.
Laikam vēl nedaudz jāpagooglē, man šķita ka jautājums ir gana vienkāršs un atbilde jau ir sen zināma Smile

P.S Ja nemaldos, Hokings diezgan pesimistiski izteicās pa izredzēm atrast Higsa bozonu tomēr LHC tika uzbūvēts. Kamēr ar to nekas nav skaidrs nav zināms vai Hokings ir tas kuram prasīt pareizās atbildes Smile
16.03.2009 14:38
ulzha Atslēdzies
Koto Member

Ziņojumi: 683
Pievienojās: May 2006
Reputācija: 16
Ziņojums: #10
http://www.youtube.com/watch?v=tpbGuuGosAY video par to aizmaukšanu taisni. Nezinu, cik precīzs, neesmu tik lielā mērā fiziķis kā te daži.
(16.03.2009 14:38 )abrr rakstīja:  Es saprotu ka viss ir relatīvs, bet vienā punktā telpa vienlaicīgi nevar būt galīga un bezgalīga.. laikam tač tā nevajadzētu būt Smile
Nav diez cik sakarīgs teikums. Vienā punktā telpa nav ne galīga, ne bezgalīga - punkts ir punkts, nevis telpa Smile Laiks rit dažādi dažādās atskaites sistēmās, tas visu izskaidro ;D
(16.03.2009 14:38 )abrr rakstīja:  So.. enivei. Tas ka gravitācija deformē telpu tak nav pierādīts un tā ir tikai teorija?
Nekas jau fizikā nav absolūti pierādāms. Viss ir tikai teorijas. Ja tās apstiprinās, tad laimīgi mēs. Bet tas, ka apstiprinās, nekādi nepierāda, ka tas pats efekts nevar būt ar pilnīgi citu izskaidrojumu un pilnīgi negaidītiem izņēmumiem.
16.03.2009 15:00
abrr Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #11
ulzha
Pa to telpu bija domāts telpa blakus melnajam caurumam.
Novērotājs no malas var bezgalīgi vērot kā kaut kas krīt melnajā caurumā, tai pat laikā pašam kritējam viss notiek ātri un bez aizķeršanās.
Nu un tad sanāk ka no novērotāja skata punkta melnais caurums ir bezgalīga telpas deformācija taču ja skatās no melnā cauruma puses tad viss ir ok un nekas nav bezgalīgs.
Tb no ārpuses skatoties punkts sanāk bezgalīgi tālu taču no melnā cauruma puses punkts nav nekur tālu.
Punkts.. nu tip kaut kur blakus tam notikumu horizontam vai kā tur tā figņa saucās Smile
Tip tā es saprotu Smile

Katrā ziņā paldies pa norādi uz filmu.
Filma ir redzēta tikai pasen un manas ierobežotās "zināšanas" enivei neļauj to visu izprast Sad
Jānoskatās vēlreiz Smile
16.03.2009 16:04
ulzha Atslēdzies
Koto Member

Ziņojumi: 683
Pievienojās: May 2006
Reputācija: 16
Ziņojums: #12
(16.03.2009 16:04 )abrr rakstīja:  Tb no ārpuses skatoties punkts sanāk bezgalīgi tālu taču no melnā cauruma puses punkts nav nekur tālu.
Telpā nav bezgalīgi tālu. Telplaikā ir bezgalīgi "ilgitālu", kaut kādā nozīmē, varbūt, ja es nemuldu. Protams, ka zemes apstākļos grūti iztēloties; tam nav nekāda sakara ar ikdienu.
(16.03.2009 16:04 )abrr rakstīja:  Punkts.. nu tip kaut kur blakus tam notikumu horizontam vai kā tur tā figņa saucās Smile
Tur pirms notikumu horizonta varot būt vēl interesantas figņas, ergosfēra...
(16.03.2009 16:04 )abrr rakstīja:  Filma ir redzēta tikai pasen un manas ierobežotās "zināšanas" enivei neļauj to visu izprast Sad
Jānoskatās vēlreiz Smile
Pašu teoriju iemācies, tad varēsi rēķināt un spriest, vai esi izpratis vai nē. Ar paskatīšanos un pagooglēšanu var iegūt relatīvu un iedomātu izpratni, kurai var izrādīties nekāds sakars ar Einšteinu vai realitāti Smile
16.03.2009 17:00
abrr Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #13
ulzha
Es nekad, neko neesmu mācījies pa šo tēmu.
Jaunas pasaules uzbūves teorijas būvēt netaisos un pilnībā izprast esošās nespēju zināšanu trūkuma dēļ Smile
Citi tam velta visu dzīvi.. ko ta es tur Smile
Es tikai tā.. ziņkārīgs garāmgājējs Smile
To ka ar filmu lūrēšanu ir "nedaudz" pa maz lai kaut vai nojaustu pa ko i runa.. to es saprotu Smile

So.. pa to deformēto laikatelpu.
Tā pati lode, kas te iepriekš bija dota. Cik ļoti viņai ir jādeformē telpa lai no malas skatoties kritiens melnajā caurumā būtu bezgalīgs?
Pa manam.. bezgalīgi.
Laiks jau ar nav dimensija. Pēc būtības laiks ir vienkārši izmaiņas telpā.
Redzot ka krīt divi ķieģeli, neviens tak neteiks .. opā.. cita dimensija!
Vienkārši divi priekšmeti maina savu atrašanos telpā attiecībā viens pret otru un citiem priekšmetiem.
Jo vairāk deformēta telpa, jo ilgāku laiku vajag lai līdz novērotājam nonāktu informācija no tā priekšmeta, kas krīt. Ja novērotājs var bezgalīgi ilgi lūrēt kā objekts krīt tad telpa ir bezgalīgi deformēta.
Īstenībā nav īsti pareizi lietot vārdu "bezgalīgi", ja ir sākuma punkts.
Sanāk tāds pa pusei bezgalīgs. Bezgalīgs ar domu ka var bezgala tālu mmm lidot, bet tai pat laikā ja ir sākuma punkts tad noietais ceļš nekad nebūs bezgalīgs.
Principā jau visam ir sākums, tā ka nekas nav bezgalīgs.

Kaut kā tā saprotu Smile
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 16.03.2009 17:49 abrr.)
16.03.2009 17:46
Mezha_lauminja Atslēdzies
Senior Member

Ziņojumi: 529
Pievienojās: Sep 2005
Reputācija: 9
Ziņojums: #14
Melnais caurums ir singularitaate - iznjeemuma punkts, kuraa notiekosho nepraksta tie pashi likumi, kas apraksta notikumus paareejaa laiktelpaa, taapeec nebriinies, ka tur rodaas bezgliigi kriitoshas lodes utt.

Un ja es pareizi saprotu, tad tur jau ir taa probleema, ka laiks ir dimensija, kura deformeejaas kopaa ar telpu, bet cilveekam ar vinja triisdimensiju domaashanu to izteeloties uzkataami ir diezgan maziespeejami.

Savukaart par Sauli - taa pasha masas/energjijas nezuudamiibas likuma deelj mees vinju bez peedaam aizvaakt nekaadiigi nevaram, taapeec muusu teorija par shaadu situaaciju var prognozeet jebko un tas buus "nepareizi". Tas, manupraat ir taapat kaa spriedeleet, kas sanaaks, ja mees 17 izdaliisim ar nulli un ieguuto skaitli(!) paarveertiisim par simbolu virkni.

(No offence, taa ir tikai mana izpratne Smile )
16.03.2009 18:32
abrr Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #15
Manuprāt tieši tas ka melnajā caurumā darbojas it kā citi likumi netieši liecina ka esošās teorijas nespēj to visu izskaidrot un tad šis tas tiek pielāgots.
Tb tā kā nav poņas kāpēc notiek tā vai šādi, pielāgojam formulas x teorijai lai +/- saskan ar visu pārējo.

Runājot pa laiku..
iz tās pašas wiki
"Laiks ir galvenais mērīšanas sistēmas elements, kuru lieto, lai varētu sakārtot secīgi notikumus, noteikt notikumu ilgumu, intervālu starp tiem, kā arī kvalitatīvi raksturot ķermeņu kustību."

Mēs tak nesakām ka litri, kilogrami, utml., ir papildus dimensijas?
Kāpēc laiks piepeši ir dimensija, ja tā ir tāda pati mērīšanas sistēma kā jebkura cita? Kāpēc uzreiz dimensija? Kāpēc ne visums ? Smile

Nu tas ka Saule reāli nevar vienkārši tā bez sekām pazust i fakts, bet filozofēšana pa tēmu ir vienkārši interesants laika vadīšanas variants.
So.. var nerunāt pa to ka saule pazust, bet pieņemt (kā tas arī dabā pastāv) ka saule virzās pa savu orbītu apkārt Piena ceļa centram.
Es nav fiziķis, bet kaut kur kaut kas dziļi iekšā, manā pagāna dvēselē, liek domāt ka telpas deformācija izpaudīsies kaut kā nedaudz citādāk kā ja Saule izdala tos pašus gravitonus.
Tā īsti nezinu, kas bet pa manam kaut kas būs citādāk. Diemžēl es i dumjš kā zābaks un pat nenojaušu kā to pārbaudīt.

So.. enivei.
Pa sākotnējo jautājumu.
Tātad.. ja pieņem ka gravitācija deformē telpu tad vroģi kā varētu teikt ka i saprotams kāpēc fotoni maina virzienu arī bez visas masas.
Bet tā telpas deformēšana ir tikai teorija un es negrib sevi ierobežot ar vienu teoriju Smile
Tāpēc arī tā aizfantazējos Smile
Ok..nekritīšu jums te vairs uz nerviem ar savām muļķībām Smile
Jāpalasa ko plašajā internetā pa šo tēmu raksta un tad gan jau uzplīšos ar nākamo muļķīgo jautājumu Smile
16.03.2009 19:45
Rakstīt ziņojumu 

Lēciens uz forumu:

Kontaktifizmati.lvAtgriezties uz augšuAtgriezties pie saturaArhīva skatsRSS sindikācija