Rakstīt ziņojumu 

Pavediena vērtējums:
  • 1 balsis - 5 vidējais
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Laboratorijas darba sagatave ar LaTeX
Autors Ziņa
K. B. Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 37
Pievienojās: Jun 2009
Reputācija: 4
Ziņojums: #1
Laboratorijas darba sagatave ar LaTeX
Ievadam un flirtam: Fizikas un matemātikas fakultātē (galvenokārt fizikas studiju programmā) nepieciešams izstrādāt laboratorijas darbus, kuru gala produkts (lai cik tas savādi neliktos) ir dokuments. Dokumentus var veidot dažādi. To var darīt grafiskā vidē kā tas galvenokārt notiek lietojot MS Word un OpenOffice.org, bet var dokumentu arī programmēt ne-grafiskā vidē. Diezgan populāra šādu ne-grafisku dokumentu veidošanas valoda ir LaTeX.

Lietojot šo valodu ir:
  • viegli nodalīt saturu no noformējuma; noformējums tiek atstāts iepriekš definētu parametru ziņā, kurus izveidojuši cilvēki, kas zin ko dara (vai var arī tos mainīt ja vēlas);
  • viegli un ātri veidot izskatīgus materiālus ar matemātisku saturu (vienādojumi, lemmas, hipotēzes);
  • viegli veidot atsauču sistēmu/bibliogrāfiju;
  • viegli veidot attēlus ar numerāciju, parakstiem un atsaucēm uz tiem tekstā;
  • Neizbesīt citiem ar šķībiem un greiziem dokumentiem Comic Sans fontā.

Respektīvi - ir daudzas situācijas, kad šāda dokumentu veidošanas pieeja ir dauz ātrāka, ērtāka un arī gala beigās izskatīgāka, precīzāka un dokuments ir uztveramāks. Un, manuprāt, šādas situācijas itin bieži ir Fizmatu fakultātē, izstrādājot laboratorijas darbus (kā arī rakstot bakalaura, maģistra darbus u.c.). Jo tiek lietoti daudz matemātiskā pieraksta, ievietotas daudzas ilustrācijas un grafiki, kas prasu korektu atsauču sistēmu.

Tiem, kuriem šis viss liekas saistoši, bet nav zināms, tad obligātā lasāmviela (pāris stundām un viss) ir Not So Short Introduction To LaTeX2e.

Pie lietas: Augstākminētā sakarā un pārliecībā esmu izveidojis laboratorijas darba sagatavi LU Fizikas un matemātikas fakultātes fizikas studentiem. Nokompilēts gala rezultāts (.pdf formātā) redzams šeit. Šis paraugs ir izveidots, ņemot par pamatu kaut kad 1. semestrī, mehānikas laboratorijā pieejamo paraugu, kurš manuprāt ir ļoti atbilstošs izejas punkts.
Uzreiz gribu ar nožēlu teikt, ka paraugā izmantotas dažādas komandas, kas novirza LaTeX formatējumu no oriģinālā, profesionāli veidotā. Respektīvi - daļēji zūd jēga skaistam typesetting'am, ja tas tiek samaitāts ar paša labojumiem. Bet tomēr - daudzi augstākminētie plusi šādai dokumentu veidošanas sistēmai paliek.

Ko gribu izcelt - izveidota komanda (failā 0_math_table.tex) kas ļauj ērti ievietot aprēķina piemērus tādā pat veidā kā tas pierasts rēķinot fizikas uzdevumus vidusskolā un pamatskolā. Laiks rādījis ka arī elektroniskā dokumentā šāds pieraksta veids attaisno sevi kā kompakts un viegli uztverams. Dokumentā ir vēl citas nianses, kas prasījušas ieguldījumu, lai tās izveidotu. Tas viss galvenokārt saistās ar dokumenta kompaktumu. Komentāros ir sarakstīts teju viss, ko kāds varētu vēlēties jautāt.

Par visu pēc kārtas: Uzskaitīšu nepieciešamās darbības, lai manis veidoto kodu varētu veiksmīgi kompilēt un lietot. Turpmākais ir rakstīts vadoties pēc tā kā es to darīju (uz Windows). Ja citiem ir savādāki veidi kā tikt pie rezultāta (galvenokārt latviskojumiem), tad lūgtum padalīties:
  1. Jāiegūst un jāuzstāda MiKTeX (pēc idejas - kompilators).
  2. Jāuzstāda LaTeX editor's ērtākai dzīvei, lai gan tik pat labi varētu kompilēt .txt failus ar kodu. Es izvēlos WinEdt, kurš ir maksas risinājums, bet jūs jau zinat ko darīt tādās reizēs. Kāpēc tieši WinEdt? Tas būs redzams tālākajos punktos.
  3. LaTeX nesaprot latviešu diakritiskos simbolus, ja tos kompilatorā mēģina iebarot pa taisno. Nepieciešams lietot speciālas komandas šiem simboliem kā tas redzams Ivara Driķa rakstītajā materiālā. Es ar šo problēmu tiku galā tā, ka izmantoju WinEdt iespēju izveidot "tulkošanas tabulas", kā rezultātā WinEdt ierakstīto "āboli" tas kompilatoram pados "\={a}boli". Lai jums tas nebūtu jādara pašiem, esmu piedāvāju lejuplādēt WinEdt iestatījumu failu "WinEdt.dnt", kuru aizvietojot uz sava datora WinEdt instalācijas mapē (Kura, starp citu, pēc noklusējuma nav Program Files) manis minētais risinājums jau būs spēkā.
  4. Jāveic Arņa Voitkāna (E-studiju admins) aprakstītās darbības "LaTeX konfigurācija uz Windows"
  5. Jāpamēģina nokompilēt manis sniegtais dokuments paraugs.tex ar XeLaTeX (!!!, maina ar izkrītošo sarakstu kompilēšanas podziņai WinEdt rīku joslā). Pie pirmās reizes tas aizņems kādu brītiņu kamēr MiKTeX lejuplādēs visas vajadzīgās paketes, kuras šajā dokumentā ir lietotas.

Ko vēl vairāk var vēlēties: Tabulas ievadīt pa taisno LaTeX vidē ir gana piņķerīgi. Kā arī aprēķini visticamāk tiks veikti Excelī. Tādēļ ērtākai dzīvei piedāvāju Excel papildinājumu Excel2LaTeX.xla. Šo failu atverot ar Excel, parādīsies papildus podziņas, kas ļaus Excel vidē iezīmētai tabulai iegūt atbilstošo LaTeX kodu.
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 14.09.2011 15:57 K. B..)
14.09.2011 15:36
Apskatīt lietotāja interneta adresi Atrast visus šī lietotāja rakstītos ziņojumus Citēt šo ziņu atbildē
Atslēdzies
Suq Madiq

Ziņojumi: 469
Pievienojās: Nov 2005
Reputācija: 11
Ziņojums: #2
RE: Laboratorijas darba sagatave ar LaTeX
Malacis!
LaTeX iesācējiem vēlams ieskatīties arī Valeiņa houmpeidžā.
btw. Man gana ērts liekas prastais Texmaker vai LYX.
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 14.09.2011 16:03 .)
14.09.2011 16:03
Apskatīt lietotāja interneta adresi Atrast visus šī lietotāja rakstītos ziņojumus Citēt šo ziņu atbildē
K. B. Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #3
(14.09.2011 16:03 )Andreass Šulcs rakstīja:  btw. Man gana ērts liekas prastais Texmaker vai LYX.

Oi, šito man vajadzēja atrasts un apskatīt pirms tam. Galvenā šaize jau ir skaistu latviskošanu - tādēļ arī WinEdt. TeXmeikeri neskatījos (bet skatīšos), bet LyX'ā bija tā, ka latviskos simbolus attēloja nekorekti.
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 14.09.2011 16:16 K. B..)
14.09.2011 16:16
Atslēdzies
Suq Madiq

Ziņojumi: 469
Pievienojās: Nov 2005
Reputācija: 11
Ziņojums: #4
Ar Texmaker (konfigurējot pēc Valeiņa) nekad problēmas nav bijušas, iekš LYX gan bija daudz piņķerīgāk un dažiem biedriem ļoti ilgi bija problēmas ar mīkstinājuma zīmēm (laikam 'ģ' burtam).
14.09.2011 17:05
Artis Krūziņš Atslēdzies
cilvēks ar sagurušu skatienu

Ziņojumi: 252
Pievienojās: Feb 2005
Reputācija: 3
Ziņojums: #5
Ar fontiem Lyx problēmas bija kādreiz. Jau kādu pusgadu kopš jaunas versijas iznākšanas visas problēmas ir pazudušas. Tik pie Documents/settings/LaTeX Preamble jāiemet "\usepackage[LV]{fontenc}" un turpat pie Language Encoding jāuzliek "Unicode (utf8)"
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 14.09.2011 18:21 Artis Krūziņš.)
14.09.2011 18:19
Atrast visus šī lietotāja rakstītos ziņojumus Citēt šo ziņu atbildē
levantis Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 1
Pievienojās: Sep 2011
Reputācija: 0
Ziņojums: #6
Man nebija problēmu (izņemot ģ burtu) ar Texmaker un latviskošanu gan Windows, gan Linux vidē. Turklāt es nelietoju fontenc paketi (jo pdflatex lamājās, ka LV varianta viņam neesot).

T.i, var arī bez tā visa.
14.09.2011 19:41
apc Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 9
Pievienojās: Mar 2011
Ziņojums: #7
Glīši! Apņemos pēc pirmā noformētā labora šajā semestrī publiskot arī savu personīgo .sty speciāli LU fizikas laboriem.

1. Kāpēc ķēpāties \v sh\=adu rakst\=\ibu? Voitkāna lapā dotais preambulas piemērs (plus utf8 kodējums, protams) lieliski darbojas, un .tex fails kļūst vieglāk lasāms.
  2. Jaunākajām TexLive versijām (kopš 2010?) Voitkāna lapā aprakstītās mahinācijas nav nepieciešamas.
  3. Papildus vēl ieteiktu lietot fixlatvian.sty.
  4. Lai atvieglotu tabulas eksportu uz .tex, var izmantot izklājlapu Gnumeric, kam tāds ir iebūvēts pēc noklusējama. Vienkāršu statistiku ar diezgan ērti taisīt, starp citu.
  5. Vietas gan aizņem drusciņ vairāk, bet daudz smukāk tabulas izskatās ar paketi booktabs. Laboriem vēl štrunts, bet lielāka līmeņa darbiem būtu ļoti vēlams izmantot.
  6. IMHO ērtākais tex redaktors ir Kile vai Windows vidē TexStudio (bijušais TexMakerX)

Nākamais solis būtu atteikties no ekseļa (bet laboratorijas darbiem, ja vien neiziet uz atskaišu štancēšanu puskursam, tas būtu neadekvāts resursu ieguldījums).
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 14.09.2011 21:23 apc.)
14.09.2011 21:12
K. B. Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #8
Prieks redzēt vērtīgu diskusiju par šo tēmu (TeX iekš LV). Daudz ko jaunu ieraugu.

BTW, tiem kam tomēr noder mans risinājums ar t\={a}m komandām šeit pieejams tieši WinEdt tulkošanas tabulu saturs, kurš padarīja dzīvi vieglāku. Tas tiem, kam nestrādā .dnt fails.
15.09.2011 09:47
apc Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 9
Pievienojās: Mar 2011
Ziņojums: #9
Ar TeX reklamēšu jau nodarbojās Kristaps, tātad publicēju savu laboru stila failu. Varbūt kādam noder.

Pievienotie faili
.gz  test.tar.gz (Izmērs: 89,89 KB / Lejupielādes: 190)
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 16.10.2011 17:35 apc.)
16.10.2011 17:22
akels Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 34
Pievienojās: Jul 2011
Ziņojums: #10
Kautkur šajā pašā forumā atradu *.sty failu laboram, kuru nedaudz pamainot izmantoju visiem šī semestra laboratorijas darbiem.

Mani faili, kurus izmantoju, lai iekš LaTex rakstītu laborus:
https://github.com/akels/latex-laboros

Saprotot cik LaTex ir čakarīgs dēļ biežām neuzmanības kļūdām, izveidoju LaTex template, kuru iebaroju pandoc. Esošais variants izskatās:
https://github.com/akels/markdown-laboros
30.12.2012 14:14
akels Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #11
Tikko apkopoju paņēmienus kā apstrādāju laboratorijas datus ar python. Visu esmu aprakstījis pdf failā -
.pdf  Compton_processing.pdf (Izmērs: 374,78 KB / Lejupielādes: 277)

Notebook failu meklēt manā github repositorijā
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 30.01.2014 15:04 akels.)
30.01.2014 15:00
ievonix Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 17
Pievienojās: Feb 2012
Ziņojums: #12
Tiešām interesanta un noderīga tēma. Nolēmu beidzot apgūt šo programmu. Vienīgi ar latviskošanu tāds čakars, ka pilnīgi sāk gribēties laborus angliski sākt rakstīt. Un visi faili, kas publicēti šajā forumā, vairs nav pieejami, jo failiem.lv ir konkrēts derīguma termiņš. Kāds negrib padalīties ar svaigākām versijām? Paldies.
18.08.2015 14:39
akels Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #13
Ar latviskošanu pārsvarā čakars nav, ir tikkai jāatcerās (es neatceros) divas rindiņas, kuras jāieliek preambl-ē. Tagad esmu atgriezies atpakaļ pie tīra LaTeX, ko var redzēt šeit:
https://www.dropbox.com/sh/yoih6w9lx2of4...dTr8a?dl=0

Grafikus tāpat kā iepriekš ģenerēju ar python, tomēr esmu atgriezies pie gnumerics (excell tipa programma), lai tabulu ātri noformētu un eksportētu par .tex failu.
18.08.2015 15:38
Rakstīt ziņojumu 

Lēciens uz forumu:

Kontaktifizmati.lvAtgriezties uz augšuAtgriezties pie saturaArhīva skatsRSS sindikācija