FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Rudens?
Pārāk auksts
Pārāk karsts
Pārāk slapjš
Pārāk sauss
Oranžs būtu labāk

Rezultāti

Foto

2006. gada 12. janvārī 13:55 

Latvijas Studentu apvienība pieprasa izmaiņas studentu kreditēšanas jomā (2)


LSA pieprasa palielināt studentam maksimāli pieejamā studējošā kredīta summu, kura turpmāk būtu no 120 līdz 360 latiem, atkarībā no apgūstamā studiju programmas līmeņa. LSA sociālā virziena vadītājs Ēriks Dauksts uzskata, ka studējošo kredītu iespējams palielināt: "Saskaņā ar LR Izglītības un zinātnes ministrijas datiem, 2004. gadā (jaunākie pieejamie dati) studējošā kredīti tika izmantoti tikai 54% apmērā no kopējās izsolītās kredītu summas. Jāņem vērā, ka 2005. gada novembrī viena iedzīvotāja iztikas minimuma preču un pakalpojumu groza vērtība mēnesī sasniedza vidēji 110,07 latus, kas, salīdzinājumā ar pašreiz bakalaura studiju programmā studējošajam maksimāli pieejamo studējošā kredīta summu 60 latu apmērā, ir vairāk kā nepietiekoši."

Par nākamo svarīgāko grozījumu punktu LSA atzīst, piemērot studiju kredītiem izsolē uzvarējušo komercbanku piedāvāto kredītu procentu likmi, kura pašreiz ir tuvu 3%, atšķirībā no spēkā esošo MK noteiktās 5% likmes "Vienlaicīgi jānosaka studentus aizsargājošu mehānisms, kas nosaka, ka, ja nelabvēlīgu ekonomisku apstākļu dēļ kredītprocenti pārsniedz 5%. Mūsuprāt, saistības par pārsnieguma summu jāuzņemas valstij," turpina Ē. Dauksts.

Lai atvieglotu studiju kredīta saņemšanu, LSA atbalsta Bērnu un ģimenes lietu ministrijas ierosinājumu atcelt nepieciešamību pēc kredīta galvotāja, piešķirot kredītus studentiem tikai ar valsts galvojumu, kā paredz "Rīcības plāns koncepcijas "Valsts ģimenes politika" īstenošana 2004. - 2013. gadam". Tas veicinātu kredītu izmantošanu, uzlabotu augstākās izglītības pieejamību, kā arī dotu ieguldījumu augstākās izglītības kvalitātes celšanā, jo studentiem būtu iespēja izvēlēties pilnvērtīgas studijas, tā vietā, lai strādātu pilnu darba dienu.

Tāpat Latvijas Studentu apvienība plāno aizliegt noteikt samaksu par kredīta pieprasījuma sākotnējo izskatīšanu un izvērtēšanu. Būtiskas izmaiņas ir gaidāmas arī kredītu dzēšanas jomā - "LSA uzskata, ka studējošajiem, kuri programmas noteiktajā laikā pēc doktora studiju uzsākšanas iegūst zinātnisko grādu, ir jādzēš no valsts līdzekļiem ne tikai doktora, bet arī bakalaura un maģistra studijām saņemtie studiju un studējošā kredīti, kas būtu reāls atbalsts un stimuls zinātnei, nevis tukša runāšana par nepieciešamību veicināt doktorantūru Latvijā," uzskata LSA prezidents Uldis Luckāns. "Ieviešot šos grozījumus dzīvē un iekļaujot tos noteikumu likumprojektā, būtiski tiks uzlaboti studentu sociālekonomiskie apstākļi, kas ļaus studentiem pilnvērtīgi veltīt savu laiku studijām, savukārt tas tiešā veidā uzlabos izglītības kvalitāti un absolventu izredzes darba tirgū," tā Uldis Luckāns.

Autors: Katrīne Pļaviņa  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: LSA, studiju kredīti
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Septembris, 2019 »

POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
7 
šodienIesvētību sēde II

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva