Sveiki!
Šodien nogāju Institute for Quantum Computing (IQC) pagrabā - tobiš, eksperimentālajā institūta daļā. Nu tur tie arī stāvēja - divi kvantu kompji. Tādi pamatīgākie magnēti, kuriem pārāk tuvu pieiešana nozīmētu digitālās kameras un kredītkaršu ārā mešanu. Protams bija arī pāris elektronikas kastes, kas to visu vada. Man teica, ka šajā universitātē viņi vispār Microsoft nelieto. Tiešām, studentu datorklasē visi lieto Mac, pasniedzēji vienkārši lieto Solaris un slēdzas klāt lielam serverim. Skatos, ka pie kvantu kompja stāv HP monitors. Vai tiešām Windows? Nē, linux tomēr :). Tiesa vēlāk gan bibliotēkā atradu arī MS.
Vispār man visvairāk patikās šī universitāte (University of Waterloo) un University of California Berkeley. Vispār tas, ka domāju, ka ASV ir ļoti lielās studiju maksas, nav īsti patiesība. Šīs maksas ir galvenokārt bakalauriem (under graduate students), graduate students studijas atmaksā. Tiesa, dažreiz ir jāstrādā par teaching assistent. pastāstīšu vairāk vēlāk...
IQC ārzemnieki (12 cilvēki) var saņemt stipendiju 20 000 $ (Kanādas $ ir apmēram 1/2 Ls) gadā. (: Vēl protams tiek segta studiju maksa. Vidēji mēnesī pārtikai aizejot 150 $ un 300 $ par pusi no īrētas istabiņas (vai dzīvokli, neatceros). Vispār izklausās realy nice... Vispār IQC man patikās, ka pagrabā ir dažādi "gadžeti", kur pa supravadītspējas apstāklos plūst 1000 A stāva. Cilvēkam laikam jau 0, kaut kādi A ir bīstami. Un vēl džeks angliski kaut ko stāstīja par kaut kādu molekulu; knapi ko sapratu. Bet man jau kā fiziķim tās lietas patikās.
Šeit IQC saviem studentiem dala bezmaksas kalkulātorus, lai neizmatotu tos ar visādu teksta atmiņu. Nav gan tā kā Berkeley, kur visi studenti saņem (visi gan laikam nozīmē graduate students) portatīvos savai litošanai. Vēl arī biroju 4 studentiem un visādas citas ekstras. Bibliotēkas viņiem arī te tādas. Piemēram matemātikas bibliotēka ir tāda, kā R-19 kopumā. Šeit var manuprāt dabūt gandrīz jebkuru grāmatu, pat nelietojot eMule.
Vispār Kalifornijā vairāk uz dienvidiem ir kampusi, kur ir zīmes, ka jāizvairās no kalnu lauvām un klaburčūskām. UC Berkeley nav tik silts priekš šiem zvēriem, bet es tāpat maikā varēju staigāt. Tas man patika, ka kampusā dzīve ir visai aktīva; siltums palīdz to nodrošināt. Protam siltuma dēļ arī apkārt dzīvojas visādi bomži - bijušie hipiji. Tieši UC Berkeley ir sākusies hipiju kustība. Tur ir tādas zīmīgas vietas, kā Telegraph street un Free Speach Cafe (pilna ar hipiju bildēm (īsto kustības aizsācēju) un avīžu rakstiem) nosaukta par godu Free Speach Movment, kas tieši šajā kafē ir aizsākusies. Kad bija universitātē ieradies Bils G. un studentiem universitātes vadība pārmetusi, ka viņi ne tā ir izteikušies, tad sekoja atbilde: kā šitik "svētā" vietā var pārmest par izrunāšanos. Protams hipiji nav vienīgā lieta ar ko UC Berkeley ir zināma. Par to kāda tur ir Zinātne varētu stāstīt laikam daudz un dikti. Iegāju fizikas ēkā. Viens stends ir ar Berkeley Nobela prēmijas laureātiem, kaut kādās pazemes laboratorijās ir ģenerēti vairāki no ķīmijas tabulas elementi. Bērklijs, Kalifornijs un vēl kas tur. Nēsam jau ķīmiķi, lai to saprastu.
Vēl drošvien jāpiemin interesantā lieta Cornell University, Ithaca, NY. 3D printēšana izpaužas tādi, ka no dažādām vielām plānos slāņos tiek izdrukāts viss objekts. Tur kur būtu jābūt tukšumam iedrukā vienkārši kukurūzas cieti, ko pēc tam ar ūdeni izskalo. Nu pašlaik viņi strādā pie tā, lai izprintētu parasto pirkstiņ bateriju. Jo tas viņu izprintētais robots ar veikalā pirktām baterijām jau strādā. Jā, viņi reāli jau spēj izprintēt robotu ar visiem elektrības vadiņiem ieskaitot. Uzspied Print, izskalo cieti un robots gatavs.. Tām laboratorijām kam ir speciāls security, jo viens no sponsoriem ir National Security Agencie.
Tas nu īsumā ir mans stāstījums, gan jau kādu lietu esmu piemirsis.
See you guys (:
Ansis
P.S. Un vispār man gan jau būs vēl un plašāki visādi stāsti. Piemēram, es jau te par semināriem rakstīju: Vispār viņiem te semināri notiek visai interesanti. Piemeeram Berkeley tanī telpā, kur notiek semināri ir maza virtuvīte ar lielu kafijas automātu protams. Iedomājies baltu tāfeli telpas stūrī. Iedomājies? Tadag iedomājies, ka tā tāfele ir no grīdas līdz griestiem un aizņem apmēram tik daudz vietas, kā 2 blakus esošas Tavas istabas sienas. (: Šeit Waterloo ieejot semināra telpā uz galda bija kādas 5 dažādas lielās picas. Pilns ar visādiem dzērieniem ...
2005. gada 16. novembrī 15:07
Iespaidi par studijām Amerikā (14)
Autors: Ansis Rosmanis Apskatīt komentārus »
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0