DHMO jeb dihidrogēnmonoksīds ķīmiskais savienojums, kam nav krāsas un smaržas, dažkārt dēvēts arī par dihidrogēnoksīdu, hidrogēnhidroksīdu, hidronija hidroksīdu vai, gluži vienkārši, hidrogēnskābi. Tā pamatā ir nestabilā hidroksil grupa, ko var sastapt tādos savienojumos kā, piemēram, nitroglicerīns, sērskābe un etilspirts. Šķiet, nevienam nav sīkāk jāstāsta, kādu kaitējumu šīs vielas spēj nodarīt cilvēka organismam. Taču tas ir patiesi niecīgs, salīdzinot ar DHMO, vislabāk apzinātās briesmas, ko izraisa šī viela ir šādas:
Šie nebūt nav vienīgie ļaunumi, ko var izraisīt hidrogēnskābe, tomēr neskatoties uz to šī bīstamā viela tiek ļoti plaši pielietota visdažādākajās sfērās, te uzskaitītas tikai daži dihidrogēnoksīda pielietojumi:
Tomēr vēl briesmīgāki ir fakti, kas liecina, ka hidrogēnhidroksīds sastopams arī visparastāko, sadzīvē izmantojamo produktu sastāvā, pie tam, bieži vien ražotāji pat neuzskata par vajadzīgu par to paziņot patērētājiem. Tāpēc esiet uzmanīgi, lietojot lielāko daļu pārtikas produktu, medikamentu (īpaši šķidrā vai smērvielu formā) un visdažādākos kosmētikas līdzekļus. Bez tam DHMO spēlē nozīmīgu lomu lielākajā daļā NASA starpplanētu misijās, šķiet, šī organizācija meklē iespējas palielināt jau tā lielos hidrogēnskābes krājumus uz Zemes.
Īpaši bīstamu situāciju padara fakts, ka lielākās daļas politiķu oficiālā nostāja pret DHMO ir pilnīgi neitrāla, nereti pat pārspīlēti labvēlīga, jo uzstājoties pret to viegli iespējams nokļūt "politiski neizdevīgā" situācijā. Īpaši bīstamu situāciju rada fakts, ka sanitāro dienestu pārbaudes metodes neuzrāda DHMO, kā potenciāli bīstamu vielu, veicot pārbaudes, piemēram, upju baseinos vai jūrās un ezeros. Bez tam līdz šim jebkuram cilvēkam pat niecīgākā saskarsme ar dihidrogēnoksīdu, līdz šim ir izraisījusi neizbēgamu nāvi (mēdz gan būt atsevišķi veiksmīgi gadījumi, kad inkubācijas periods pārsniedz 100 gadus), tas pats sakāms arī par visām citām pazīstamajām bioloģiskajām būtnēm (ieskaitot augus!), atšķiras vienīgi inkubācijas periods.
NB! DHMO izraisa neatgriezenisku atkarību jau praktiski no pirmās lietošanas reizes!
Sīkāka informācija: http://www.dhmo.org
Balsis: 13, vidējais vērtējums: 5