FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2006. gada 27. decembrī 18:16 

Izveidota tehnoloģija elastīgu elektrisko ierīču izgatavošanai (5)

Vai tev kādreiz ir sagādājis grūtības nolasīt mobila telefona vai kādas citas mobilās ierīces displeju? Nesatraucies! Pētnieki pie šīs problēmas jau aktīvi strādā. Kāda pētnieku grupa ir atklājusi jaunu lokanas elektriskās shēmas izgatavošanas metodi - izgriežot plānu, lokanu materiāla gabalu no vienas virsmas un iespiežot to uz citas virsmas. Saskaņā ar ražotāja teikto, tehnika ļauj viegli apvienot dažādu veidu pusvadītājus vienā ierīcē.

„Šādā veidā apvienoti un saskaņoti materiāli varētu bruģēt ceļu uz gaišākiem mobilo ierīču displejiem, tajā skaitā arī, piemēram, gaismjūtīgām „acīm” ar plašu redzesloku, kā arī elastīgām komunikācijas ierīcēm, kuras varētu salocīt un ielikt mugursomā,” apgalvo materiālu zinātnieks Džons Rodžers no Ilinoisas Universitātes Urbanas līdzenumā.

„Ražotāji datoru procesorus un lielāko daļu citas elektronikas veido no nelokāmām silīcija kristālu „vafelēm”. Viņi vēlētos pievienot citus pusvadītājus, lai gūtu labumu no to lielāka ātruma vai lielākas kapacitātes, taču metodes to sakausēšanai ar silīciju parasti ir neveiklas vai pārāk sarežģītas”, informēja Rodžers.

Lai atvieglotu ražošanas procesu, Rodžers kopā ar saviem līdzstrādniekiem izgatavoja ķīmisku šķīdinātāju, kas daudz efektīvāk saēd pusvadītāju kristālus horizontālā virzienā, nekā uz leju. Tādējādi, tā vietā, lai materiālā „izēstu” lielus caurumus, šķīdinātājs atdala materiāla kārtas citu no citas. Pārvietotie gabali ir daudz elastīgāki, jo tie ir ļoti plāni (nieka 1,5 mikrometru vai mazāk biezi), plānāki pat par cilvēka matu. „Tie ir lokani un ļengani, tādējādi tos var apdrukāt,” paskaidroja Rodžers.

Lai pārvietotu materiālu, komanda vispirms atšķēla silīcija vai kādas citas substances strēles no kristāla. Tad viņi uzlika silīcija gumijas zīmogu uz kristāla un, kad viņi nolobīja zīmogu, pusvadītāju daļiņas atdalījās kopā ar zīmogu. Visbeidzot viņi iespieda paceltās daļiņas uz polimēra loksnes un piestiprināja tās, uzpilinot tām šķidru polimēru, kas pēc tam sacietēja.

Izmantojot šo tehnoloģiju, pētnieki izgatavoja daudz dažādu lokanu elektronisku ierīču, no kurām dažas bija līdz pat 3 kārtām biezas. Tās ir tikai kā koncepcijas pierādījums, bet Rodžers saka, ka jau tiek vestas sarunas ar kompānijām par veidiem kā atdzīvināt esošos patēriņa produktus. Piemēram, tehnoloģiju varētu izmantot, lai radītu lētākus un spilgtākus LCD displejus mobilajām ierīcēm, veidojot elektriskās ķēdes no augstākas kvalitātes silīcija. „Tehnoloģiskie izaicinājumi ir milzīgi,” viņš teica „taču es neredzu iemeslu kādēļ tas nevarētu strādāt.”

Viņš arī iezīmē nākotnes vīziju par infrasarkano staru jutīgu iespiešanu uz sfēriskas virsmas, tādējādi radot nakts redzamības „aci” ar plašu redzesloku. Cik ilgi vēl jāgaida līdz parastam paraugam? „Iespējams nieka 6 mēneši,” cerīgi izsakās Rodžers.


Izmantotie resursi:
www.sciam.com

Autors: Mārtiņš Lūsis  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: LCD
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Janvāris, 2025 »

POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
34567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva