Krievijas IT kopiena lūdz prezidentu uzturēt ideju par nacionālo operētājsistēmu. Topošie Krievijas "Nacionālās OS" izstrādātāji var iegūt federālo mērķu programmas atbalstu, vismaz uz to cer vēstules autori prezidentam Dmitrijam Medvedevam.
Ideja vērsties pie prezidenta radās pie "apaļā galda", tas norisinājās pagājušā gada nogalē ar mērķi apspriest "informācijas tehnoloģiju nacionālo drošību". Šī tikšanās radās pēc deputāta Iļjas Ponomarjova (Илья Пономарев), kurš ir tehnoloģiskās attīstības komitejas priekšsēdētājs, ierosinājuma.
Komiteja uzņēmās vērsties pie prezidenta un izstrādāt vienotu viedokli šajā jautājumā. Pie "apaļā galda" tikās pārstāvji no izstrādātājiem "Руссофт", integrētājiem "АПКИТ", inovatoriem "НАИРИТ", Linux izstrādātājiem "ALT Linux", "Microsoft", prezidenta administrācijas un federālā drošības biroja "ФСБ".
Tuvākajā laikā dokuments tiks izsūtīts "apaļā galda" dalībniekiem un ieinteresētajām valsts struktūrām, bet pēc tam nogādāts Medvedevam.
Tā kā vēršanās pie prezidenta tiek tikai gatavota, tad runāt par tās saturu vēl ir pāragri, skaidro tehnoloģiskās attīstības komitejas loceklis Konstantīns Bakulevs (Константин Бакулев). Viņš paziņo tikai dažas tēzes, kuras noteikti tiks atspoguļotas vēstulē.
Izņemot lūgumu uzsākt federālās mēŗku programmas sagatavošanu, būs iekļauts arī lietderīguma apraksts "Nacionālajai OS". Lai gan tiek domāts, ka tās pamatā būs jau gatavas atvērtā koda sistēmas, jautājums par operētājsistēmas atvērtību būs atklāts. Šis apsvērums domāts, lai neapgrūtinātu prezidentu ar tehniskiem sīkumiem.
"Nacionālās OS" izstrādes jēgu komentē "ALT Linux" ģenerāldirektors Aleksejs Smirnovs (Алексей Смирнов): "Par nacionālu operētājsistēmu varētu saukt tādu OS, ja valdībai būtu tiesības to izplatīt un izmainīt un arī kā pasūtītājam ietekmēt tās izstrādi. Tāda sistēma, kas apmierina iepriekš minētos noteikumus, neeksistē." Smirnovs domā, ka "Nacionālās OS" projekts pirmajā etapā kalpos kā bāze: "Bez tās, piemēram, nav runas par "Nacionālo dzelžu" izstrādi". Pēc Smirnova domām, nevajag aizmirst to, ka jo Krievija vairāk iegulda līdzekļus atvērtajā kodā, jo vairāk tā ietekmē to.
Īsāk sakot, ja "Nacionālais OS" projekts izdosies, tad tas būs unikāls piemērs pasaulē. Līdz šim pūliņi izstrādāt savu nacionālo operētājsistēmu, iekļaujot slaveno ķīniešu Linux distribūciju Red Flag, bija vairāk neveiksmīgi nekā izdevušies. Savukārt Krievijas Microsoft ofisā uzskata, ka šādu OS nevajagot vispār: "Krievijai nevajag savu operētājsistēmu. Valstij vispirms vajag realizēt jau esošus IT risinājumus," paziņoja Microsoft Rus pārstāvis Oļegs Sutins (Олег Сютин). "Nepietiek tikai ar operētājsistēmas izstrādi. To vajag vēl piesiet perifērijām un nodrošināt ar infrastruktūru." Pēc viņa domām par šo projektu var runāt ne tik daudz kā jaunas OS uzrakstīšanu, bet kā apjomīga biznesa uzsākšanu.
Pie patreizējā koncepcijas trūkuma ne Microsoft, ne ALT Linux neuzdrīkstējās novērtēt finansējuma apmērus, lai īstenotu projektu. Savukārt Aleksejs Smirnovs pieņēma, ka izmaksām nevajadzētu būt ļoti lielām: "Atvērtajā kodā vairākkārtējās izmantošanas koeficients ir ļoti augsts. Var ņemt jau esošus koda fragmentus, bet no jauna rakstīt tikai to, ko tiešām jāraksta no jauna. Tēvijas OS var izmantot Linux kodolu vai arī gatavas distribūcijas." Galu galā, pēc Smirnova domām ieguldījums atgriezīsies valstij izmaksu samazinājuma veidā.
Pēc Smirnova vārdiem pagājušā gada beigās valsts atbalsts "Nacionālās OS" iniciatīvai šķita samērā iespējams. Tajā skaitā prezidenta administrācijas pārstāvis pavēsta, ka visiem ir skaidrs par projekta nepieciešamību, taču federālās mērķu programmas formāts pilnībā neatbilst šim uzdevumam. Ierēdnis arī pieņem, ka palīdzība "Nacionālajai OS" varētu izpausties regulējošiem līdzekļiem, kas liktu tirgum pievērsties šim projektam.
Avots: spo.cnews.ru
2009. gada 26. janvārī 00:21
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0