Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkurss (European Union Contest for Young Scientists) šogad svinēja savu 20. gadadienu, tāpēc konkurss un tā norise bija jo sevišķi grandiozi par godu šai gadadienai. Konkurss notiek katru gadu, un tajā piedalās skolēni - nacionālā konkursa uzvarētāji - no visas Eiropas. Kā viesi ierodas arī skolēni no visas pasaules – ASV, Japānas, Jaunzēlandes u.c. Pārsvarā konkursā piedalās darbi fizikas, matemātikas, bioloģijas, ķīmijas, informātikas, inženierzinātņu, medicīnas zinātņu, zemes zinātņu sekcijās, tomēr visi darbi piedalās vienotā konkursā.
Savus darbus skolēni prezentē, izveidojot stendu. Konkursa pirmās trīs līdz četras dienas tiek pavadītas pie saviem stendiem - skolēni dodas aplūkot pārējo dalībnieku stendus, prezentē savu darbu žūrijas pārstāvjiem, kā arī citiem apmeklētājiem, savukārt vakarpusē parasti tiek vesti ekskursijā pa pilsētu, pieņemšanā pie valsts amatpersonām vai viesojas kādā zinātnes institūtā. Šogad konferencē viesojās arī Dānijas princis Joahims un princese Marija. Sīkāka informācija par šī gada konkursu atrodama konkursa mājaslapā.
Latvijā ar katru gadu aizvien vairāk skolēnu veic pētījumus un raksta zinātniski pētnieciskos darbus (ZPD), līdz ar to arī konkurence valsts mērogā pieaug. Iepriekšējā mācību gadā notika jau 32. valsts konference, un tai 542 darbus bija iesniedzis 681 skolēns. Skolēni valstī savus darbus prezentē vairāk kā 20 sekcijās (valodniecība, sociālās zinātnes, eksaktās zinātnes u.c.).
No eksakto zinātņu sekcijām 10 labāko darbu autorus uzaicina prezentēt savus darbus atlasei uz Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkursu. Šeit darbs jāprezentē angliski, un tiek pārbaudīta gan prasme aistāvēt savu darbu, gan valodas zināšanas, gan arī pats darbs – tā oriģinalitāte, inovatīvais tajā, tā kvalitāte u.c. No šiem 10 darbiem kompetenta žūrija izvēlas 3 darbus, kurus sūtīt uz šo konkursu.
Latvija konkursā piedalās no 1999. gada, un līdz šim divi darbi ieguvuši speciālās balvas, tomēr neviens nebija ieguvis godalgotu vietu. Šogad Latvija tika pārstāvēta ar 3 darbiem, kuru autori ir Latvijas 32. skolēnu zinātniskās konferences laureāti. Tika prezentēts vēl viens darbs fizikā - „Saules enerģijas uzkrāšana un pārveidošana, izmantojot protonu apmaiņas membrānu” (autori - Rīgas Franču liceja absolventi, šobrīd RTU 1. kursa studenti Juris Zalāns un Jānis Vinklers), kā arī bioloģijā - „Dažu zvirbuļveidīgo putnu Passeriformes migrācijas modelis: biometriskās atšķirības” (autors - Talsu Valsts ģimnāzijas absolvents, šobrīd LU 1. kursa students Mārtiņš Briedis).
Šogad Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkursā piedalījās 135 dalībnieki no 40 valstīm.
1. vietas ieguvēji:
- Elisabeth Muller no Lielbritānijas – darbs Zemes zinātnē;
- Martin Tkáč no Slovākijas – darbs Inženierzinātnē;
- Magdalena Bojarska no Polijas – darbs Matemātikā.
- Michael Mikát no Čehijas – darbs Bioloģijā;
- David Wittkowski no Vācijas – darbs Fizikā;
- Émer Jones no Īrijas – darbs Inženierzinātnē;
- Ēriks Zaharans un Jānis Zaharans no Latvijas – darbs Fizikā;
- Aliaksandr Minets no Baltkrievijas – darbs Matemātikā;
- Etienne Lalique, Axel Talon no Francijas – darbs Fizikā;
- Pippa Grierson no Jaunzēlandes – darbs Medicīnas zinātnē.
Kā atzīst Valsts jaunatnes iniciatīvu centra Vecākā referente skolēnu zinātniski pētnieciskā darba jautājumos, nacionālā līmeņa Skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferences organizatore Mudīte Kalniņa, kura kopā ar darbu autoriem katru gadu brauc arī uz Eiropas konkursu, atzīst, ka “noslēguma pasākums bija tiešām grandiozs. Tas bija šovs ar prominencēm, māksliniekiem, dejām, dziesmām, gaismas efektiem un akrobātiem. Tas viss par godu jubilejas reizei. Un šajā krāšņajā pasākumā kā pirmos uz apbalvošanu izsauca „dvīņus no Latvijas”. Jā, tā viņus izsauca. Un zēni tiešām to bija pelnījuši, jo viņi strādāja ļoti, ļoti daudz un ar lielu pašaizliedzību.”
Ēriks un Jānis noteikti ir pelnījuši arī lielu apsveikumu no mums – Fizmatiem, jo vēl tikko, Iesvētībās 2. oktobrī, viņi oficiāli kļuva par vieniem no mums! Tāpēc - Ērik, Jāni - LU FMF Studentu pašpārvaldes un visu LU FMF studentu un pasniedzēju vārdā no sirds APSVEICU jūs un novēlu veiksmi arī turpmāk – gan studijās mūsu fakultātē, gan arī visās pārējās aktivitātēs, ar kurām esat aizrāvušies!
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0