FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2006. gada 26. oktobrī 10:34 

Kā izvēlēties digitālo fotoaparātu? (22)

Digitālās fotokameras mūsdienās kļūst arvien labākas un labākas. Tikmēr to cenas nemainās un bieži vien pat samazinās. Līdz ar to arvien aktuālāka kļūst šādas ierīces iegāde. Tomēr ir svarīgi neiekrist uz dažādiem reklāmas āķiem un izvēlēties produktu, kas visvairāk atbilst katra konkrētā lietotāja vēlmēm.

Bieži vien, izvēloties kameras, cilvēki daudz uzmanības pievērš tās matricas izšķirtspējai jeb megapikseļiem. Tieši to izmanto daudzi digitālo fotokameru ražotāji, kas nereti budžeta klases kameras komplektē ar augstas izšķirtspējas (bet noteikti – ne augstas kvalitātes) matricām. Jāpiemin tas, ka šīm kamerām megapikseļu skaits tiek uzsvērti drukāts gan uz iepakojuma, gan pašas kameras korpusa.

Un tagad par to, kas ir svarīgs. Nenoliegšu, ka svarīga ir tā pati izšķirtspēja. Tā ir nepieciešama, ja vēlaties savas fotogrāfijas drukāt. Lai tās publicētu internetā vai pārsūtītu draugiem pa e-pastu, pietiktu ar apmēram 1 – 2 mpix izšķirtspēju. Lai izdrukātu kvalitatīvu standartizmēra fotogrāfiju, ir nepieciešami apmēram 4 mpix. Tomēr, kā zināms, lielākā daļa mūsdienu fotokameru piedāvā vismaz 5 mpix, un ar šo parametru problēmām nevajadzētu rasties.

Protams, ka svarīgs ir izmērs un svars. Ejot uz kādu klubu vai ballīti, kur ir vēlme fotogrāfēt draugus, vislabāk noderēs neliela izmēra stila klases kamera. Arī braucot tūrisma ceļojumā diez vai gribēsies nēsāt līdzi lielu un smagu kameru. Ja fotoaparāts ir paredzēts vairāk kā atmiņu un konkrētu mirkļu iemūžināšanai, nevis mākslinieciskiem un sarežģītos apstākļos radītiem uzņēmumiem, tad pilnībā pietiks ar kompaktu budžeta vai stila klases fotokameru.

Tepat jāpiemin arī lietošanas ērtums, kas noteikti nav mazsvarīgs. Pogu izmērs, to izvietojums, programmatūra un tās ergonomiskums. Svarīgs faktors ir LCD ekrāns. Ne tikai tā izmērs, bet arī kvalitāte. Un no personīgās pieredzes varu teikt, ka ir ļoti ērti, ja ekrāns ir nevis statiski iebūvēts kameras korpusā, bet gan grozāms, kas fotografēšanu padara daudz ērtāku.

Īpaši svarīgs parametrs ir kameras optiskā tālummaiņa jeb zoom. Ja man būtu jāizvēlas starp kameru ar lielāku izšķirtspēju un kameru ar lielāku optisku tālummaiņu, es izvēlētos otro variantu. “Zūms” palīdz pietuvināt objektus, kas ir pārāk mazi, lai tos parastā tuvinājumā varētu izšķirt. Tomēr jāatceras tas, ka bez statīva vai citādas kameras fiksēšanas fotogrāfēšana 12x tuvinājumā būs diezgan apgrūtināta pat tad, ja kamera būs aprīkota ar attēla stabilizatoru. Un vēl – ir tādi ražotāji, kas uzrāda kopējo, nevis optisko tālummaiņu. Digitālā tālummaiņa ir tas pats, kas attēla pietuvināšana un apgriešana uz datora, tikai attēls piedevām zaudē kvalitāti, tādēļ neiesaku izmantot digitālo zoom.

Fokusēšanas iespējas. Vēlos apgalvot, ka ir svarīgi, lai fotokamerai būtu manuālās fokusēšanas iespēja. Manuālais fokuss bieži noder, ja ir nepieciešamība fotografēt priekšmetus, kas atrodas netālu no fotoaparāta, vai arī, ja rodas vēlme radīt kādu īpašu efektu. Automatizēts tuvinājumu režīms ir makrorežīms. Ir svarīgi tas, kādā attālumā no lēcas kamera ir spējīga nofokusēt. Šis minimālais attālums parasti svārstas no 20 cm līdz pat 0 cm, un šis parametrs manā uztverē ir ļoti būtisks.

Svarīgas ir arī datu uzglabāšanas iespējas. Lielā daļā kameru tiek izmantotas SD kartes. Tās ir vislētākās, un arī ātrumi, atkarībā no kvalitātes, ir labi. Tomēr eksistē arī tādi standarti kā XD un memorystick, kuru izmaksas ir krietni lielākas par Secure Digital un Compact Flash. Līdz ar to, pērkot kameru, ir jāpierēķina klāt atmiņas kartes izmērs. Manuprāt, ja fotokamerai ir vismaz 5 mpix izšķirtspēja, tad ir jāiegādājas vismaz 512 MB atmiņas karte, bet optimālais apjoms būtu 1 GB. Šobrīd interneta veikalā 1a.lv dažādu 1 GB atmiņās karšu cenas ir šādas:

Secure Digital (SD card) – 17 ... 22 Ls
Compact Flash (CF) – 21 ... 27 Ls
xD – 31 ... 32 Ls
Memorystick (MS) – 40 ... 55 Ls

Vēl nelielai piebildei – 2 GB Secure Digital maksā, sākot no 33 Ls. Tātad atšķirība ir pietiekami liela, lai šo aspektu ņemtu vērā.

Vēl jāpiemin arī tas, ka vairums fotokameru spēj uzņemt video failus, un parasti tie ir 640x480 izšķirtspējā. Svarīga ir iespējamais kadru skaits sekundē (lai filmētais materiāls būtu relatīvi kvalitatīvs), kā arī audio kvalitāte, kas bieži vien ir lielākais trūkums ar digitālo fotokameru uzņemtām filmiņām. Jāatceras arī tas, ka īpaši garu video normālā kvalitātē uzņemt nebūs iespējams, jo atmiņas kartes apjoms ir samērā ierobežots un video aizņem daudz vietas.

Ļoti svarīgas ir ekspozīcijas regulēšanas iespējas. Cik liels būs kameras atvērums (aperatūra), tik daudz gaismas iespīdēs matricā un bilde būs gaišāka. Tikpat nozīmīga ir iespēja mainīt ekspozīcijas ilgumu (shutter speed). Jo ekspozīcija ilgāka, jo attēls būs gaišāks. Tas īpaši nozīmīgi ir naktī, kad vēlamies uzņemt labus fotoattēlus pie zemas gaismjutības, lai iegūtu zemāku trokšņa līmeni. Tieši ilga ekspozīcija dod iespēju fotogrāfēt bildes ar dažādiem efektiem – saplūdušām automašīnu ugunīm, zvaigžņu orbitām, u.c.

Ja vēlamies fotogrāfēt naktī ar īsu ekspozīcijas laiku, tad ļoti būtiska ir ISO gaismjutība. Parasti tā ir no 50 līdz 400, labākiem modeļiem – līdz 800, profesionālajām kamerām – līdz 1600 un 3200. Un ko tā dod. Iestatot augstāku gaismjutību, kameras matrica uztver vairāk gaismas un ar īsāku ekspozīcijas laiku pie tā paša aperatūras atvēruma iespējams iegūt gaišāku fotoattēlu, kas ir ļoti noderīgi naktī, ja vēlamies “noķert” kustīgus objektus. Tomēr bieži vien kamerām pie augstākas gaismjutības parādās augstāks trokšņa līmenis, un ir ļoti svarīgi, lai šis līmenis būtu pēc iespējas zems, arī tas ir ļoti svarīgs faktors kameras iegādē, īpaši, ja paredzēts fotogrāfēt arī naktī.

Vēl pāris būtiski faktori, kas jāpiemin, ir bateriju darbības ilgums un tips – vai ir standarta AA tipa baterijas, vai arī kāds īpašs, kompakts akumulators. Bateriju izlādes gadījumā būs lielākas iespējas ievietot jaunas, pat, ja nebūs iespējas tās uzlādēt, kamēr, ja beigsies akumulators un nebūs rezervē cita, fotogrāfēšana būs jāpārtrauc...

Būtiski ir arī ražotāja definētie fotogrāfēšanas režīmi – no pilnībā automātiskajam līdz pilnībā manuālajam. Vēl jāpiemin ir tā saucamie scene režīmi, parasti – sniegam, portretiem, naktīm, sporta, izplūšanas efekta, rudens, u.c. Ja nav vēlmes visus parametrus mainīt manuālajā režīmā, tad šie scene ļoti palīdzēs.

Vēl svarīgs ir fotokameras baltās krāsas balanss. Ir jābūt iespējai to regulēt, jo citādāk noteiktos apstākļos, piemēram, ziemā, kamera nespēs precīzi noteikt krāsas un tās tiks kropļotas. Ar baltās krāsas balansa palīdzību kamera atrod balto krāsu, no kuras tā izveido visu pārējo krāsu paleti.

Un nobeigumam – daži žurnāla “PC World” padomi (tips) potenciālajiem digitālo fotokameru pircējiem:

1. Savieto kameras izšķirtspēju ar savām vajadzībām – tev nevajadzēs 8 Mpix kameru parastu A6 formāta fotokartīšu drukāšanai!
2. Noteikti iegādājies uzlādējamās baterijas un lādētāju, ja tie nav iekļauti fotokameras komplektācijā!
3. Iegādājies fotokameru, kam ir vismaz 3x optiskā tālummaiņa!
4. Meklē fotokameru, kas spēj labi fokusēt pazemināta apgaismojuma apstākļos (īpaši scene režīmi vai automātiska pielāgošanās)!
5. Noteikti izmēģini fotokameru, pirms to pērc!
6. Neizvēlies fotokameru tādēļ, ka tā labi uzņem video. Tam ir domāta videokamera!

Tāpat, ja interesē, ko par šo tēmu domā Fizmati.lv apmeklētāji, tad var apskatīties šo foruma tēmu: http://fizmati.lv/forums/showthread.php?tid=499

Vēlu veiksmi, iegādājoties digitālo fotokameru!

Autors: Armands Ķirītis  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: ciparu foto, foto
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 7, vidējais vērtējums: 5

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Oktobris, 2024 »

POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
4567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva