FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2007. gada 13. decembrī 19:26 

Kosmiskais aparāts atklāj jaunus faktus par saules vēja izcelsmi (3)

Attēli, kas iegūti no NASAs finansētā teleskopa, kas atrodas uz Japāņu kosmiskās zondes, atklājuši jaunu informāciju par saules magnētisko lauku un saules vēju, kas negatīvi ietekmē satelītus, energosistēmas un komunikācijas uz Zemes.

Dati no kosmiskās zondes Hinode parāda magnētiskos viļņus, kam ir nozīmīga loma saules vēja izvadīšanai kosmosā. saules vējš ir elektriski lādētas gāzes plūsma, kas pārvietojas visos virzienos prom no saules ar ātrumu apmēram 1,6 miljoni km/h. Labāka izpratne par saules vēju dotu iespēju precīzāk paredzēt tā ietekmi pirms vēls tas sasniedzis Zemi un tās apkārtni.

Kā veidojas saules vējš un kā tas tiek virzīts uz priekšu, jau tiek debatēts vairākas desmitgades. Spēcīgie magnētiskie Alvena viļņi, kas atrodas elektriski lādētajā gāzē netālu no saules, ir vienmēr bijis galvenais kandidāts spēkam, kas rada saules vēju. Alvena viļņi principā var pārvērst saules virsmas enerģiju, cauri atmosfērai vai koronai, saules vējā.

Alvena viļņi rodas saules atmosfērā, kad konvektīvās kustības un skaņas viļņi piesaista sev apkārt magnētisko lauku vai arī dinamiskie procesi rada elektriskās plūsmas, kas atļauj magnētiskajiem laukiem mainīt savu formu vai savietoties dažādos veidos.

Viens Hinodes programmas zinātniekiem ir teicis, ka “šobrīd Alvena viļņus nav iespējams novērot nepietiekamās tehnikas jūtības dēļ, taču pateicoties Hinodei mums ir tieši pierādījumi Alvena viļņiem, kas palīdzēs atrisināt mīklu par saules vēja izcelsmi.

Kosmiskā zonde Hinode kosmosā tika palaista 2006. gadā, lai pētītu saules magnētisko lauku un kā enerģija, kas rodas eksplozijās uz saules, izplatās cauri dažādajiem saules atmosfēras slāņiem. Šajā misijā sadarbojās NASA un kosmosa aģentūras no Japānas, Apvienotās Karalistes un Norvēģijas. Misijā piedalījās arī Eiropas un Japānas Nacionālās Astronomijas observatorijas.

Vairāk informācijas: http://www.nasa.gov/solar-b
Tulkots no http://www.nasa.gov

Autors: Valdis Zuters  Apskatīt komentārus »

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Oktobris, 2024 »

POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
4567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva