FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2005. gada 4. augustā 21:08 

Kosmosa radiācija apdraud nākotnes astronautus (4)

NewScientist ziņo, ka radiācija, ko nākotnes kosmosa ceļotāji saņems ceļā uz Marsu un atpakaļ varētu būt viņiem letāla. Šajā ceļojumā astronauti saņemtu tik daudz kosmiskās radiācijas, ka katrs desmitais no viņiem vēlāk saslimtu ar vēzi un nomirtu. Balstoties uz ASV Federālās Aviācijas Administrācijas (FAA) pētījuma datiem, nākotnes Marsa ekspedīciju locekļi tiktu pakļauti arī acu kataraktas riskam, tāpat šāds ceļojums varētu kaitēt viņu potencei un radīt ģenētiskas anomālijas viņu bērniem.


Tagad kosmiskais starojums, kas nāk no citām galaktikām un rodas saules vētru laikā, tiek uzskatīts par potenciālu nākotnes kosmisko ceļojumu šķērsli. Tiesa Arizonas Universitātes fiziķis Karens Obraiens (Keran O'Brien) uzskata, ka nākotnē nekas netraucē šo problēmu veiksmīgi atrisināt. Viens no iespējamajiem risinājumiem varētu būt uz Mēness būvēts masīvs kosmosa kuģis, kura biezā izolācija spētu pietiekami pasargāt tā pasažierus, taču arī tad cilvēki nespētu ceļot tālāk par 75 miljoniem kilometru. Tādējādi mēs varētu doties uz Marsu un Venēru, bet nekur tālāk.


Ar Obraiena palīdzību FAA Civilās aviācijas medicīnas institūts pētīja, cik daudz radiācijas cilvēki saņemtu 2,7 gadu garā ceļojumā uz Marsu un atpakaļ, kura laikā viens gads tiktu pavadīts uz sarkanās planētas. Pētnieki secināja, ka radiācija būtu pietiekami liela, lai 10% vīriešu un 17% sieviešu vecumā no 25 līdz 34 gadiem, kas būtu piedalījušies šādā misijā, vēlākās dzīves laikā saslimtu ar vēzi un nomirtu. Vecākiem cilvēkiem šis risks ir mazāks, jo viņu organismos vēzim būtu mazāk laika attīstīties.


Petījuma vadošais eksperts Valencs Frīdbergs (Wallace Friedberg) norāda, ka kosmiskās radiācijas smago elementu kodoli eksperimentos ar pelēm tām ir radījuši nopietnus smadzeņu bojājumus, kas noved pie atmiņas zaudējumiem, tāpēc arī šis faktors būs jāņem vērā tālākos kosmiskajos ceļojumos.


Šo problēmu varētu risināt aprīkojot nākotnes kosmiskos aparātus ar papildus izolāciju, lai pasargātu astronautus no kaitīgās radiācijas. Par ļaunu nenāktu arī lielāks ātrums, kas varētu ievērojami samazināt tālāku ceļojumu laiku.

Autors: Orvils  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: kosmoss, Radiācija
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Decembris, 2024 »

POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
67 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva