Enerģija ir visur: Saulē, vējā, lietū. Pētnieki izstrādājuši jaunu tehnoloģiju, kas iegūst enerģiju no lietus un pārvērš to elektrībā.
Šo tehnoloģiju var izmantot industriālajās gaisa kondicionēšanas sistēmās, kurās ūdens kondensējās un nolīst līdzīgi kā lietus lāses. Šo tehnoloģiju var arī izmantot kopā ar Saules baterijām, lai iegūt pēc iespējas vairāk enerģijas no apkārtējās vides, vai arī lietot nelielu bezvadu ierīču darbināšanai.
Aprēķini rāda, ka lietus lāšu mehāniskā enerģija ir pietiekoši liela, lai darbinātu zema patēriņa elektroierīces. Pētnieki gan atzīst, ka lietus enerģija ir maza, salīdzinot ar Saules enerģiju, taču tas nav galvenais. Šo tehnoloģiju var izmantot vietās, kur Saules enerģijas ieguve ir apgrūtināta vai arī kombinēt ar citām tehnoloģijām, lai iegūtu pēc iespējas vairāk enerģijas.
Šajā tehnoloģijā tiek izmantots speciāls materiāls – pjezoelektriķis, kas mehānisku deformāciju ietekmē var uzlādēties. Pētnieki izveidoja 25 mikrometrus biezu šī materiāla membrānu un iestiprināja tajā elektrodus. Tad šī membrāna tika bombardēta ar ūdens lāsēm, kuru diametrs bija 1-5 mm.
Kad lāses atsitās pret materiālu, tās radīja vibrācijas, kuras, savukārt, ģenerēja materiāla uzlādi. Elektrodi reģenerēja uzlādi par lietojamu enerģiju. Nav pārsteigums, ka lielākas lāses izraisa lielākas svārstības un līdz ar to lielāku uzlādi. Pētnieki atklāja, ka sistēma var iegūt 12 mW no lielākajām lāsēm un ģenerēt vismaz 1mW nepārtrauktu enerģiju.
Avots: www.abc.net.au/science
2008. gada 13. februārī 11:14
Lietus lāses ražos elektrību (6)
Autors: Valdis Zuters Apskatīt komentārus »
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0