2000.gadā Omānā nokrita meteorīts, kuru nosauca Dhofar-280. Zinātnieki praktiski uzreiz noteica, ka tās ir nācis no Mēness, bet ar to izpēte vēl nebeidzās. Meteorīta paraugus izpētei ieguva dažnedžādu valstu zinātnieki.
Izrādās, ka šajā meteorītā ir ticis atrasts mūsdienu zinātnei vēl nepazīstams minerāls, kas nosaukts par hapkenītu par godu Kornela Universitātes (Cornell University) profesoram Brūsam Hapkem, kas šādas vielas eksistenci paredzēja jau pirms 30 gadiem.
Šis minerāls ir dzelzs (II) silicīds Fe2Si, un, atklāts tas, protams, ticis nejauši, jo atrastais minerāla tīrradnītis izmēros ir aptuveni 20 mikrometrus (miljondaljas metra) liels.
Zinātnieki uzskata, ka šim atklājumam ir zinātniska nozīme - neparastais savienojums liecina par pagaidām vēl neizprastu procesu norisi uz Mēness.
Pēc šī atklājuma jaunatklātais savienojums ticis sintezēts arī zinātniskajās laboratorijās, lai iegūtu vairāk materiāla sīkākai izpētei. Tiesa gan, vismaz pagaidām tam nav atrastas nekādas labi pielietojams un interesantas īpašības.
Raksts sagatavots pēc http://www.newsinfo.ru/ D.Čerukģinovas raksta.
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0