Ikviens ir dzirdējis, ka, pateicoties oglekļa dioksīdam, zemeslode ir pakļauta globālas sasilšanas procesam. Bet šai gāzei var būt pozitīvas īpašības. Pētnieki izstrādājuši jaunu metodi, kurā, izmantojot saspiestu ogļskābo gāzi, tiek iegūta impregnēta plastmasa. Šim jaunajam atklājumam ir potenciāli daudz pielietojumu sākot ar krāsainu kontaktlēcu, līdz pat antibakteriālu durvju rokturu izveidei.
CO2 ir vairāk nekā tikai izplūdes gāze. Patiesībā tai ir ļoti daudz pielietojumu - ķīmijas industrijā no šīs bezkrāsainās gāzes tiek ražots karbamīds, metanols un salicilskābe. Karbamīds tiek izmantots kā minerālmēslojums, metanols ir degvielas piedeva, bet salicilskābe ir aspirīna sastāvā.
Pētnieki no Fraunhofer Institute for Environmental šobrīd nodarbojas ar jaunas metodes izkopšanu, kurā ogļskābā gāze tiek izmantota plastmasas impregnēšanai. Pie temperatūras 30.1 Cº un spiediena 72.8 atmosfēras CO2 gāze pāriet īpašā stāvoklī, kurā tai piemīt šķīdinātāja īpašības. Šajā stāvoklī ogļskābā gāze var tikt ievadīta polimēros vai darboties kā „nesējs”, kurā krāsvielas, piedevas, medicīniski savienojumi vai citas vielas var tikt izšķīdinātas.
Šķidrs CO2 tiek iepumpēts augsta spiediena konteinerā, kurā atrodas impregnējamā plastmasa. Tad tiek palielināta temperatūra un spiediens, līdz gāze sasniedz savu kritisko stāvokli, pēc tam spiedienu turpina palielināt. Pie 168 atmosfēru liela spiediena pigments, kas ir pulvera formā, pilnībā izšķīst CO2 un ar gāzes palīdzību difundē plastmasā. Viss process aizņem tikai dažas minūtes. Kad konteineru atver, tad gāze izplūst no plastmasas, bet pigments paliek.
Pētnieki arī testēja jauno metodi, lai impregnētu antibakteriālas nanodaļiņas polikarbonātā. Escherichia coli baktērijas, kas tika novietotas uz impregnētā materiāla, tika iznīcinātas pilnībā. Tam varētu būt ļoti labs pielietojums durvju rokturu apklāšanā. Noritēja arī veiksmīgi testi ar silīcija dioksīdu un aktīvu farmaceitisku pret aizdegšanās sastāvdaļu flurbiprofēnu.
Jaunajai metodei ir ļoti milzīgs potenciāls. Oglekļa dioksīds nav degošs, toksisks un dārgs. Lai gan šī gāze pie noteiktiem apstākļiem uzvedas kā šķīdinātājs, tai nav tās kaitīgās ietekmes uz veselību, kas ir ikdienā ierastajiem, piemēram, krāsu šķīdinātājiem, turklāt krāsotās virsmas ir ļoti viegli sabojāt un tās nav noturīgas pret skrāpējumiem.
Līdz šim ierastām plastmasas impregnēšanas metodēm ir salīdzinoši daudz trūkumu, piemēram, nespēja materiālā ievadīt vielas, kas aizkavē degšanu vai UV stabilizatorus. Ir krāsvielas, kas, izmantojot ierastās metodes, maina savu krāsu.
Jauno metodi varēs izmantot augstas kvalitātes plastmasas detaļu ražošanā, piemēram, mobilo telefonu korpusu izgatavošanā. Metodes lielā priekšrocība ir tā, ka krāsviela, piedeva vai aktīva sastāvdaļa tiek ievadīta parauga slāni netālu no tā virsmas pie temperatūras, kas ir ļoti tālu no materiāla kušanas robežas, turklāt metode ir videi draudzīga, jo netiek izmantoti nekādi agresīvi šķīdinātāji.
Vēl viens jaunās metodes pielietojums varētu būt kontaktlēcu krāsošanā, turklāt lēcas var tikt bagātinātas ar farmaceitisku līdzekli, kas lēnām caur krāsvielu atbrīvotos no kontaktlēcas, lai nonāktu acī. Tas varētu aizstāt acu pilienu lietošanu.
Avots: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/01/110103110206.htm
2011. gada 5. janvārī 21:20
Oglekļa dioksīda izmantošana plastmasas impregnēšanā (1)
Autors: Valdis Zuters Apskatīt komentārus »
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0