FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2013. gada 14. novembrī 08:25 

Tiek prezentēti LU CFI zinātnieku sasniegumi (0)

LU Cietvielu fizikas institūts
Četru gadu laikā, īstenojot valsts pētījumu programmu, Latvijas zinātnieki atklājuši un izstrādājuši gan jauna veida cietvielu materiālus starojuma pārveidošanai un polimēru kompozītu dzelzceļu gulšņus, gan šķiedras kaulaudu defektu novēršanai un metodes redzes problēmu ārstēšanai, kā arī daudz ko citu. Ar pētnieku darba rezultātiem interesentus iepazīstināja konferencē Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā.

Valsts pētījumu programmas (VPP) Nr. 2 ‘IMIS’ mērķis ir attīstīt augsti kvalificētu zinātnisko kompetenci inovatīvu materiālu, signālapstrādes un informācijas tehnoloģiju jomā, nodrošinot iespēju vietējiem uzņēmumiem ražot uz Latvijā radītām zināšanām balstītus konkurētspējīgus produktus, līdz ar to veicinot eksportu un Latvijas tautsaimniecības izaugsmi.

Programmas izpildes laikā ir izstrādāta jauna veida amorfu fotonikā izmantojamu organisko savienojumu klase. Demonstrēts to iespējamais pielietojums dažādās fotoniskās ierīcēs un procesos, piemēram, informācijas pārraidīšanai un hologrāfiskam ierakstam, kā arī gaismu emitējošām diodēm un lāzeru aktīvajām vidēm.

Radīti jauni luminiscētie materiāli un izpētītās to pielietošanas iespējas. Kā nozīmīgākos varam minēt pielietojumus medicīnā (ar Ce un Eu aktivēts  hidroksilapatīts) un ultravioletā vai infrasarkanā starojuma pārveidošanā (retzemju elementiem aktivēti NaLaF4).

Programmas ietvaros veiktie magneto-optisko rezonanšu fundamentālie pētījumi dod iespēju modelēt un optimizēt šo efektu praktiskos pielietojumus magnētiskā lauka mērīšanā, elektrodinamiski inducētā vielas caurspīdīgumā, optiskā informācijas uzkrāšanā, šaurjoslu optisko filtru izstrādē, atomu pulksteņos u. c.

Atklāts, ka polikristāliska grafīta un MgO monokristālu apstarošana ar enerģētiskiem joniem palielina to radiācijas izturību, saglabājot vai pat palielinot stiprību un plastiskumu. Tas apliecina šo materiālu pielietojamību intensīvas radiācijas apstākļos.

Izpētītas daudzfunkcionālu materiālu struktūras un īpašības pielietojumiem jonu tipa atmiņās, izpētīts pārslēgšanās process vara-volframa oksīda plāno kārtiņu struktūrās un parādīts, ka vara joni (Cu+) veido elektrovadošos kanālus cietā elektrolīta slānī, mainot slāņa elektropretestību.

Strādāts pie nanostrukturētu modifikatorus saturošu, pašarmētu polimēru kompozītu izveides tehnoloģiju pilnveidošanas un fizikālo īpašību izpētes. Realizēta dzelzceļa gulšņa viedā paliktņa eksperimentālā izstrādne. Viedajā paliktnī ir integrēts poliizoprēna/oglekļa nanostruktūru pildvielas kompozīts, kam piemīt atgriezenisks pjezorezistīvais efekts.

Radīts sensora elements, kas spēj atšķirt dažādu degvielu tvaikus un pielietojams degvielu ražošanā un automobiļu rūpniecībā.

Izstrādāti perspektīvi kalcija fosfāta kaulu cementa kompozīti ar bio- noārdāmām zīda un polipienskābes/poliglikolskābes šķiedrām kaulaudu defektu pildīšanai, ar uzlabotām mehāniskām īpašībām. Ievadot antibiotikas saturošas zīda vai polipienskābes šķiedras, tiek  nodrošināta vienmērīga, lokāla zāļu izdalīšanās, novēršot infekciju risku.  Veikti arī praktiski atklājumu novērtējumi 20 pacientiem ar osteoporotiskiem lielo stobra kaulu lūzumiem.

Tāpat zinātnieki sadarbībā ar optometrijas speciālistiem veikuši vairākus sarežģītus pētījumus, kuru rezultāti ļaus uzlabot un ārstēt redzes defektus.

Pirmo reizi pasaulē ar daļiņu attēla velosimetrijas (PIV) metodi izmērīts magnētiskās mikrokonvekcijas ātrumu lauks. Sintezētas jauna tipa magnetoliposomas un noteiktas to membrānu mehāniskās īpašības. Šīs liposomas ir perspektīvas izmantošanai biomedicīnā.

Radīta laika notikumu mērīšanas un reģistrācijas sistēma, kuras praktiskie pielietojumi saistīti ar Zemes mākslīgo pavadoņu lāzerlokāciju, precīzu laika signālu pārnesi, signālu laika parametru analīzi, 3D skanēšanu, fluorescences mērījumiem un brīvā kritiena gravimetrijas mērījumiem.

Izveidota plaukstas asinsvadu biometrijas iekārta, kas tiek aprobēta Rīgas domes Informāciju tehnoloģiju centrā kā durvju piekļuves kontroles sistēma. Izstrādāts ceļa stabiņa makets, kas informē par lokālo situāciju uz ceļa, un 3D redzes sistēmas prototips, kurš ar divu kameru palīdzību iegūst datus par apkārtējās vides objektiem.

Projekta ietvaros ir izstrādāts un implementēts ontoloģiju valodas profils grūti formalizējamu sistēmu darbības aprakstīšanai. Galvenie rezultāti ir saistīti ar ontoloģiju izmantošanu semantiskā tīmekļa ekspertu sistēmās, tīmekļa portālos un datu salīdzināšanā.

VPP ietvaros pētītas grafēna iegūšanas metodes un tā praktiskās izmantošanas iespējas. Piemēram, ir izstrādāts jauna veida grafēnu saturošs katods litija baterijām, kas ļaus efektīvāk uzglabāt enerģiju, kā arī apgūtas dažādas metodikas efektīvākai grafēna iegūšanai.

Valsts pētījumu programmas Nr. 2„Inovatīvu daudzfunkcionālu materiālu, signālapstrādes un informācijas tehnoloģiju izstrāde konkurētspējīgiem zinātņu ietilpīgiem produktiem – IMIS”  uzstādītie 4. posma uzdevumi līdz programmas noslēgumam 2013. gada novembrī būs sekmīgi izpildīti, uzskata tās īstenotāji. Pašreiz rezultāti ir atspoguļoti 180 zinātniskos rakstos un vairāk kā 130 Latvijas un starptautisko konferenču referātos un tēzēs, kā arī iesniegti 3 patenti, aizstāvēti 26 maģistra un 20 promocijas darbi, kas saistīti ar programmas uzdevumu izpildi.

Sekmīgai VPP „IMIS” mērķu izpildei ir izveidotas daudzdisciplināru zinātnieku grupas, kurās cieši sadarbojas pētnieki no trim Latvijas universitātēm un 22 zinātniskajiem institūtiem. Programmas uzdevumos definētie zinātniskie pētījumi ir strukturēti sešos projektos.

Kopumā visas valsts pētījumu programmas „IMIS” realizācijas laikā (2010 - 2013) izdarītie atklājumi ir veicinājuši jaunu zināšanu un tehnoloģiju apguvi, radījuši jaunus uzdevumus un pavēruši ceļu jauniem starpdisciplinārajiem pētījumiem.

Autors: Māris Spriņģis, LU CFI vadošais pētnieks  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: atklājums, CFI, zinātne
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Jūnijs, 2024 »

POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva