Otrdien, 15. aprīlī Ķīpsalas hallē notika pasākums Zinātnes un tehnoloģiju diena Robotika 2008. Baltijas Robotikas sacensībām bija pieteikušies pavisam 170 dalībnieki ar 85 robotiem. Sacensībās ļoti veiksmīgi startēja mūsu pašu, Fizmatu, komanda „Laidars” – Kaspars Balodis, Rūdolfs Bundulis un Jānis Timma.
Kamēr Robotikas sacensību dalībnieki pirms pašām sacīkstēm veica vēl pēdējās pārbaudes un labojumus saviem robotiem, izstādes apmeklētājiem bija iespēja aplūkot dažādu ar tehnoloģijām saistītu uzņēmumu, zinātnisko institūtu, kā arī augstākās izglītības iestāžu stendus Zinātnes un tehnoloģiju izstādē.
Aktīvu dalību izstādē ņēma arī LU Fizikas un matemātikas fakultāte.
Fizmatu stendā izstādes apmeklētājiem bija iespējams aplūkot LU Cietvielu fizikas institūta (CFI) pētnieku veidoto Saules un ūdeņraža mājas modeli – māja, kurā visas elektroniskās un cita veida ierīces tiek darbinātas ar ūdeņradi, ko iegūst, ar saules enerģiju veicot ūdens elektrolīzi; kā arī ūdeņraža automobili, kas, līdzīgi kā mājas modelim, tiek darbināts ar ūdeņradi, ko iegūst elektrolīzes procesā.
Sergejs Fomins no CFI piedāvāja iespēju ar īpašu ierīci – aberometru – izmērīt acs aberācijas. Zinot šīs aberācijas, ir iespējams izveidot optisko sistēmu, kas šīs aberācijas labo un ļauj izmainīt cilvēka redzes asumu.
Renārs Erts no Atomfizikas un spektroskopijas institūta (ASI) apmeklētājiem piedāvāja izmēģināt iekārtu asinsvadu oklūziju mērīšanai – ar šo mēriekārtu iespējas izmērīt cilvēka simetriju, tādējādi nosakot, vai cilvēka rokās nav sācis veidoties asinsvadu aizdambējums.
Leo Seļavo no LU FMF Datorikas nodaļas apmeklētājiem rādīja bezvadu sensoru ierīces – mazas spēļu mašīnītes, kurās iebūvēti sensori, kā rezultātā tās iespējams vadīt, piemēram, ar datoru.
Pirms LU FMF studentiem – sacensību dalībniekiem - sākās pirmās priekšsacīkstes, viņi savus robotus izmēģināja un ar prieku demonstrēja izstādes apmeklētājiem arī Fizmatu stendā. Brīžos, kad trasē tika palaists kāds robots, apmeklētāji bariem pieplūda pie stenda, ne tikai ar interesi vērojot robotu kustībā un smejoties, ja kāds robots kādā brīdi nogāja no trases vai, piemēram, sumo cīņā uz galda gandrīz nokrita no tā, bet arī uzdodot jautājumus par robotu tapšanu, detaļām un visu viņus interesējošo, uz ko studenti arī labprāt atbildēja.
Sacensībās piedalījās pieci LU FMF studentu veidoti roboti:
Izveicīgais Vepris (Sumo);
Klibais Kleperis (Līnijsekošana);
Acīgā Ķēve (Līnijsekošana ar šķērsli);
KTTK Lops (Līnijsekošana);
Tītars (Sumo Roomba).
Komanda “Laidars” - LU FMF Datorzinātņu 3. kursa studenti Kaspars Balodis, Jānis Timma un Rūdolfs Bundulis – ar saviem robotiem startēja trīs disciplīnās un visās ieguva godalgotas vietas:
Sumo – 1. vieta;
Līnijsekošana – 2. vieta;
Līnijsekošana ar šķērsli – 2. vieta.
Tika piešķirta arī skatītātāju balva skaistākajam robotam, par kuru apmeklētāji varēja balsot dienas gaitā – arī šo balvu saņēma Fizmatu puišu veidotais robots.
Balvu fonds sacensībās sastādīja 3000 Ls. Mūsu puiši saņēma daudz dažādu balvu gan no sponsoriem, gan pasākuma rīkotājiem, kā piemēram, osciloskopu, koferus, lodāmurus, testerus, skrūvjgriežņu komplektus, mikročipu programmatorus, lietussargus, 2 Roombas, žurnālu Terra un NEXT abonomentus.
Dienas Biznesa rakstā iespējams apskatīt gan video, kurā Jānis Timma stāsta par savu robotu, gan vairākus video no sacensībām.
Galerijā iespējams apskatīt bildes gan no izstādes, gan Robotikas sacencībām.
Sacensību mājaslapā iespējams iegūt sīkāku informāciju par sacensībām, kā arī apskatīt tabulu ar visiem godalgoto vietu ieguvējiem.
Malači Fizmatu puiši, kas piedalījās sacensībās, kā arī paldies visiem, kas tik pārliecinoši un interesanti prezentēja Fizikas un matemātikas fakultāti izstādē!
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0