FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2006. gada 2. martā 23:29 

Fizmatu web vēsture (2)

Kad es sāku studēt fizmatos, studentu padomes telpā (tolaik jau 111. telpā) bija tikai viens dators, tā bija mīļa, tumša telpa, kurā Šmits man lika laistīt puķes, pielietojot Fizmatu alus burku. Vecais dators, šķiet, jau toreiz bija pieslēgts internetam un lepni varēja atspoguļot tā laika fizmatu studentu padomes lapu. Tās adrese: http://home.lanet.lv/~fmfsp

Toreiz vēl nebija aktuālas tādas izvirtības kā PHP vai datubāze mājaslapas datu saglabāšanai, mājas lapa tika uzlabota caur telnetu pieslēdzoties lanet serverim un ieliekot vajadzīgās izmaiņas HTML-ā. Parole tolaik bija viena un zināma daudziem oranžajiem aktīvistiem. Cik atceros, mājas lapa bija oranža un sastāvējfa no freimiem. Par apmeklējumu tolaik neviens nerunāja, jo fizmati bija pietiekami mīļi, lai aizčāpotu viens līdz otram un pavēstītu gan jaunumus gan arī noskaidrotu sporta rezultātus vai citas aktualitātes. Kam nu ļoti gribējās izpaust savu rakstītprasmi, varēja sarakstīt kādu iestudējumu, ko demonstrēt fizmatu pasākumos vai uzrakstīt Fizmatziņām.

Lēnām brieda jaunā mājaslapa - fizmati.depo.lv, kuru iekš PHP kodēja Linards. Atceros, ka bija nepieciešamība izveidot sadaļu koku un tikt skaidrībā ar vēl pāris lietām. Tika sarīkota veb sēde. Visus dalībniekus neatceros, bet no retiem viesiem tur bija G (Ģirts Dejus). Spriedām un domājām ļoti spraigi. Pie paveiktajiem darbiem tika ierakstīts gan izveidotā ziņu struktūra, izlemtie sīkumi gan arī pieveiktā alus kaste, kura bij glabājusies 111.telpā. Bez šī uzdevuma pārējie noteikti tiktu izpildīti aplami.

Interesantākais atklājums tolaik bija kāda pasniedzēja mājas lapas drošības caurumi - šim pasniedzējam ļoti patika likt savā mājas lapā visu studentiem nepieciešamo informāciju un viņš to reklamēja katrā lekcijā, taču bij aizmirsis par Linux failu pieejas tiesību administrāciju, līdz ar to jebkuram LU studentam ar savu LUIS autorizācijas paroli bija iespējas ne tikai lasīt šī pasniedzēja paslēptos datus, bet pat rediģēt viņa mājas lapu. Rokas niezēja dikti, taču tā arī neko ļaundabīgu tur neizdarījām.

Es, mācīdamies HTML-u, pat izveidoju pats savu lapu lanet serverī: http://home.lanet.lv/~sm10028 Tad mēs labi izsmējāmies, kariķēdami dažādas lapas un taisīdami īpaši kruto lapu ar jaunākajām fīčām, ņemdami piemēru gan no augšminētā pasniedzēja gan no citiem. Palīgi šīs lapas veidošanā bija Smic un Pēča.

Kādu laiciņu vēlāk vēl viena svarīga mājaslapu aktualitāte tolaik bij cīņa ar juristiem - viņu mājas lapa bija tik, tik, tik... Nu vienkārši varena - pārbāzta ar bezmaksas "fīčām" - forumu, laika ziņām balsošanas sistēmu un citiem priekiem. Mums vislabāk iepatikās balsošanas sistēma - ar nelielu JavaScriptu to pavisam vienkārši varēja darbināt reižu reizēm un tā atbilžu variants "Cits" kļuva arvien populārāks. Mēs skaitījām atbilžu skaitu tūkstošos... Šim nolūkam tika lietota arī Ērika-Ērika lapa (http://eriks.times.lv/), kurā smējāmies par daudz ko...

Pa to laiku Linards jau bija izveidojis lapu fizmati.depo.lv, kuru glabāja Depo komunikāciju serverī (liels paldies viņiem par to). Lapa darbojās ar PHP, tai bija pilns CMS - ziņu pievienošana caur web administrācijas daļu, komentāri, foto galerija un viss pārējais, kas nepieciešams mājaslapai. Tolaik vēl norisinājās konkurss par dizainu (Linarda, Pēčas un Smica veidotais), kurā dažādu iemeslu dēļ uzvarēja Smica piedāvātais "puzles" variants. Lapa ar saviem pāris apmeklētājiem dienā mierīgi turējās un darbojās. Es tai izveidoju balsošanas sistēmu, iespēju fotogrāfijām pievienot komentārus un vēl šādus tādus sīkumus.

Arvien tuvāk nāca pasākums ar nosaukumu "003". Mums šis pasākums šķita visnotaļ svarīgs, gribējām arī oranžāku dizainu un jaunus apmeklētājus fizmatu mājas lapai. Pēča izveidoja oranžo mājas lapas dizainu ar rūtiņu lapām un "plastmasas" pogām - tas varbūt mazliet atgādināja bērnu dārza plastmasas klucīšu lapas dizainu, bet bija smuki plūdens, pārdomāts, ar savu ideju (lielais studenta piezīmju bloks ar rūtiņu lapām, kura malaa iesviitrotajaa daļā bija sadaļas. Uz 003 laiku paralēli fizmatu lapai tika darbināta arī 003 lapa - lapa ar skaistu dizainu, bez CMSiem u.t.t. - tikai lai reģistrētos pasākumam. Bija domas reģistrēt domēna vārdu fizmati.lv un vairāk pastrādāt pie lapas sakārtošanas, taču domēna vārdam naudas nepietika, jauniem rakstiem un sakārtošanai nebija laika.

Ar Ilgoni Vilku sarunājām sadarbību ar Terru - mēs publicējām viņu rakstus par zinātni (fizikas/matemātikas jomā) un tādējādi rekla mējam viņus, taču arī no tā daudz neiznāca. Nedaudzo rakstu papildināšanai ķēru dažas ziņas par zinātni no populārākajiem portāliem, taču lapa fizmatiem galvenokārt kalpoja par sarunu vietu, kur tika apspriesti pasākumi un citas sadzīviskas lietas. Kad jau forums bija gandrīz gatavs, lielā steigā Mors uzcepa jauno lapu, kura tagad gozējas iekš fizmati.lv (ar nelielām pārmaiņām, protams). Tad nāca lielais darba spēks, sparīgi un darboties griboši jaunieši, tika izveidots forums ar publiskajām un ne tik publiskām sadaļām, regulāri tika ievietoti raksti, kurus pārpublicē Latvijas lielākie laikraksti un... Oranžā web dzīve kūsāt kūsā!

Tāda nu ir bijusi man zināmā fizmatu veba pieredze, varbūt ne pārāk hronoloģiski pierakstīta, varbūt ne pārāk precīza, bet - palabojiet mani, ja kļūdos.

Autors: Kārlis  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: Fizmati
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Jūlijs, 2024 »

POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva