Rakstīt ziņojumu 

Pavediena vērtējums:
  • 0 balsis - 0 vidējais
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gumijlēcēja virve
Autors Ziņa
Obsis Atslēdzies
Senior Member

Ziņojumi: 399
Pievienojās: May 2007
Reputācija: 12
Ziņojums: #1
Gumijlēcēja virve
Es te sakrāmēju uzdevumu par gumijlēcēju ekselī. Risinājums traki prasts, tik vien kā skaitļošanas daudz, tāpēc ar iebāzu. Un nu galīgi sašokējos... varbūt kāds zina kas man par vainu??

Tātad krītot no augstuma tāda līdz tādam tas nabadziņš zaudē potenciālo enerģiju tāduunšitādu. Tā protams vienāda ar virves deformācijas enerģiju tāduunšitādu. Abas vienādojot iegūst kvadrātvienādojumu, kam viena sakne ir reāla un vienāda ar virves izstiepumu deformācijas dēļ. Skaitlis sanāk pat ļoti ticams.

Tālāk rakstām, ka spēks paātrinoties (t.i. palēninoties) ir tāds kā to nosaka 2.Ņūtona līkums. Un ka spēks deformācijā ir tāds, kādu nosaka Huka koeficients kur k vērtību sarēķina no Junga moduļa un virves izmēriem. Abus spēkus vienādojot (šoreiz bez kvadrātvienādojuma) uzzinām paātrinājumu maksimālā sastiepuma brīdī, tas ir, paātrinājuma maksimālo vērtību.

Tad izrēķināt sastiepuma spēku paliek bērnu spēle, tikai.... bet tad arī visas nepatikšanas sākas....

krītot no 15 metru augstuma 15 m garā virvē un krītot no 15 mikrometru augstuma, šim augstumam atbilstoša garuma virvē, drošības koeficients ir identisks.

Tātad, krītot no 15 mikrometru augstuma 80 kg smags cilvēks 16 mm virvi saplēš kā tādu čubu maisu. NU NAV tā dzīvē.

Ir jau taisnība, ka īsāka virve ir `cietāka`, tāpēc saprātīgās robežās varētu pat noticēt rēķina pareizībai. Bet MIKROMETRI!!! Nu dzīvē rausti cik gribi, bet kamēr nebūsi kārtīgi ieskrējies to virvi ij neceri saraut, vai tad ne??

Kur slēpjas mana rēķina kļūda??
28.05.2008 21:53
Atrast visus šī lietotāja rakstītos ziņojumus Citēt šo ziņu atbildē
Toms Beinerts Atslēdzies
Member

Ziņojumi: 94
Pievienojās: Feb 2007
Reputācija: 1
Ziņojums: #2
RE: Gumijlēcēja virve
kas notiek 2 cm augstumā?
Bet ko tu sagadīji? ka tev vajag 1 mm, lai varētu lēkt no tā 1 mikrometra? Cik resnu virvi vajag lai noturētu vien to nabaka cilvēku?
Es nezinu, vai tas ko maina, bet kur tu ņēmi to junga moduli? Un vai šim junga modelim gadījumā pašam jau nav kaut kādi ierobežojumi/aprokimācijas? Piemērem nav kaut kā tā, ka virvei ir tāds un tāds Junga modulis, ja virves garums>>molekulu izmēri un garums>>resnums un pagarinājums teiksim< 10% vai kaut kā tā? Tādā gadījumā vai tajos 15 mikrometros izpildās visas šis lietas?

Kad pagāšgad lēcu ar gumiju, prasīju, nu cik tad tur un kā tad nu ziniet vai nepārplīsis. Atbilde bija apmēram šāda:" Nuu, nez, nekag nav pārplīsusi, šitādu nevar tā pārplēst un mēs mainam tik un tik bieži. PAgāšgad pasaucām kaut kādu profesoru, ķip fiziķi vai ko tādu. Prasījām, lai sarēķina cik ta stipru virvi vajag. Šis rēķināja rēķināja, un pateica, ka neko nevar sarēķināt un tā tas arī beidzies. Gan jau būs labi."

Tas man liekas, ka šis uzdevums nav tik vienkārš kā sākumā izskatās tas varētu būt. Smile
30.05.2008 01:19
Obsis Atslēdzies
Senior Member

Ziņojums: #3
RE:
""kas notiek 2 cm augstumā?""
Tieši tas pats kas visos citos augstumos.

RE:""Bet ko tu sagadīji? ka tev vajag 1 mm, lai varētu lēkt no tā 1 mikrometra?
virves garums allaž ir 2 reizes īsāks nekā kritiena augstums (un dažos gadījumos vēl plus puse līdz vesels cilvēka auguma garums

""Cik resnu virvi vajag lai noturētu vien to nabaga cilvēku?""
mazāk par milimetru

""Es nezinu, vai tas ko maina, bet kur tu ņēmi to junga moduli?""
Tas ir uzvārds, jāraksta Lielais burts. No daudzu ražotāju mājaslapām. Bet tas neko nemaina, kā protams konkrēto atrisinājuma ciparu, bet ne gaitu.

""Un vai šim junga modelim gadījumā pašam jau nav kaut kādi ierobežojumi/aprokimācijas?""
Noteikti ir, piemēram, ja virves pagarinājums tuvojas vai pārsniedz plūstamības robežu, dzelžiem orientējoši 1% pagarinājuma, gumijai 600% vai kaprona virvei aptuveni 7% (dati ir atrodami un netiek pārsniegti ij ne tuvu)

""Tādā gadījumā vai tajos 15 mikrometros izpildās visas šis lietas?""
Es mikrometrus minēju piemēra pēc, ilustratīvi - absurdais rezultāts ir spēkā arī milimetriem, centim,etriem, decimetriem un kilometriem

""Kad pagāšgad lēcu ar gumiju, prasīju, nu cik tad tur un kā tad nu ziniet vai nepārplīsis. Atbilde bija (..) pasaucām kaut kādu profesoru. Šis rēķināja rēķināja, un pateica, ka neko nevar sarēķināt""
Teikšu kā ir, sū**** profesors pagadījies. Kas lieku reizi pierāda, ka ne katrs izcilnieks cukurbiežu audzētājs var būt tikpat izcils dārza kāpostu audzētājs. Haltūristi ir atrodami PAT profesoru rindās (kaut grozoties galvenokārt viņu vidū teikšu kā ir - tādu ir ļoti maz).
30.05.2008 21:34
Artūrs C. Atslēdzies
Msc Phys
**

Ziņojumi: 43
Pievienojās: Sep 2006
Reputācija: 0
Ziņojums: #4
Varbūt uzraksti to savu uzdevumu drusku saprotamākā formā Wink

Ja pareizi saprotu, vaina ir tajā, ka mehāniskais spriegums nav atkarīgs no pašas gumijas garuma (attēls). manuprāt no paša aprēķina viedokļa, pielietojot tās formulas, kļūdām nevajag būt, jo liela daļa ir balstīta uz relatīvajām garuma izmaiņām ( Sigma = E*dL/L = F/S ), piemēram, ja 5m garas gumijas saraušanai vajadzīgs spēks X Ņūtoni, tad tāda paša materiāla 1m garas gumijas saraušanai arī vajadzīgs tāds pats spēks. Ja kautkas nesanāk tā kā realitātē, droši vien Tev vajadzēs precīzākus tuvinājumus ar šķērsgriezuma laukuma atkarību no garuma izmaiņām (S izmaiņa pie pagarinājuma 100% un vairāk arī varētu būt ievērojama) un citām lietām.
Vēl noteikti vairākus metrus garām gumijām Tu varētu vērā ņemt pašas gumijas masu un šādi radīto papildus sastiepuma spēku Smile

Pievienotie faili
.jpg  sigma.JPG (Izmērs: 3,1 KB / Lejupielādes: 963)
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 31.05.2008 14:30 Artūrs C..)
31.05.2008 13:23
Obsis Atslēdzies
Senior Member

Ziņojums: #5
Nē, Artūr, manuprāt es jau atšifrēju pats - PATIEŠĀM 1 mikrometru garā virvē krītot 1 mikrometru augstu pārrausi ij kaut 14 milimetru resnu virvi. Jo neskaitot tādu sīkumu kā neiespējamību izgatavot virvi ar tādu L/D attiecību, mūsu praktiskā dzīves pieredze sakņojas reālos izmēros, tātad 1 mikrometra kritiens norisīs VISMAZ pusmetru garā virvē, un tad deltaL/Lnulle ir pārtūkstošreiz ja ne miljonreiz mazāks kā manā teorētiskajā fikcijā un protams virve pat nenovaidēsies. Modelis ir pareizs, tpū tpū, neesmu tomēr iestāstījis mazajiem ķipariem nezin ko par deviņiem mēmajiem. Kāds atvieglojums. Bet katru gadu jau kaut kas jauns ir jāizgudro, lai pašam garlaicīgi nesamētās, vai ne?

Bet virves masa pie 50-120 grami uz metru kad ķermeņa svars ir 1000 reizes lielāks nekoriģē pat ne tik cik melns aiz naga. Diferencēt kļūdas multivariantus avotus tak jādomā fizmatos māca? Vismaz kad es tur skaitījos studenta godā, tad un vēl kā mācīja.Tāpēc padomā, vai ar virvi būtu šiem `sīkumiem` jel kāda nozīme.

Nu Puasona koeficientu skolas kurss pilnīgi noteikti neapskata, tāpēc tikai pieminu ka tāds ir, bet iekļaut uzdevuma sastāvā, tas jau atbilstu augstskolas kursam. Turklāt kļūda diezin vai pārsniegtu procentus kādus 20-50.Tā ka pirmajā tuvinājumā sojģot arī bez.
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 05.06.2008 22:24 Obsis.)
05.06.2008 22:18
aapsis Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 4
Pievienojās: Jun 2008
Reputācija: -2
Ziņojums: #6
Obsis, tapec, ka tev ir parak mazins metamais!!! Tapec ari gumija neplist.
07.06.2008 19:53
Obsis Atslēdzies
Senior Member

Ziņojums: #7
Man jau taisni otrāžāk - pārāk gauži plīst.... Tā ka būsi savā secinājumā par izmēriem krepftīgi sakļūdījies.
07.06.2008 22:28
Obsis Atslēdzies
Senior Member

Ziņojums: #8
Un par maziņu metamo....
šodien manā priekšā viens kekss pazudināja savas mašīnas logu.
Šamajam saplīsa (sabirza) aizdedzes svece.
Un es kaut kā izstāstīju ka asa kante spēj izsist logu arī tad, ja metamais gabaliņš ir knapas adatas acs lielumā.
Nu tas kekss protams neticēja. Un savā paštaisnumā lai pierādītu kāds es tupaks tā labi atvēzējās un kā laida porcelāna gabaliņu apmēram 1x1 mm lielu savai mašīnai - tā logs ārā gan.
Apmēram par 100 Ls.... Būtu aprēcies, bet bailes bija ka šim neuznāk melnie, ģipsī staigāt man naupatīk.
27.07.2008 21:31
viszinisa Atslēdzies
leave blank to use existing

Ziņojumi: 209
Pievienojās: Sep 2007
Reputācija: -6
Ziņojums: #9
Obsis rakstīja:Un par maziņu metamo....
šodien manā priekšā viens kekss pazudināja savas mašīnas logu.
Šamajam saplīsa (sabirza) aizdedzes svece.
Un es kaut kā izstāstīju ka asa kante spēj izsist logu arī tad, ja metamais gabaliņš ir knapas adatas acs lielumā.
Nu tas kekss protams neticēja. Un savā paštaisnumā lai pierādītu kāds es tupaks tā labi atvēzējās un kā laida porcelāna gabaliņu apmēram 1x1 mm lielu savai mašīnai - tā logs ārā gan.
Apmēram par 100 Ls.... Būtu aprēcies, bet bailes bija ka šim neuznāk melnie, ģipsī staigāt man naupatīk.

labs Very Happy cirvis tāds
28.07.2008 00:07
Rakstīt ziņojumu 

Lēciens uz forumu:

Kontaktifizmati.lvAtgriezties uz augšuAtgriezties pie saturaArhīva skatsRSS sindikācija