Rakstīt ziņojumu 

Pavediena vērtējums:
  • 1 balsis - 4 vidējais
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Relativitātes teorija un laiks
Autors Ziņa
Jekabs Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 8
Pievienojās: Dec 2010
Reputācija: 0
Ziņojums: #1
Relativitātes teorija un laiks
Jo vairāk lasu, jo vairāk jautājumi rodās. Varbūt kāds var atbildēt uz vienu vienkāršu jautājumu.

Kosmosa kuģī A un kosmosa kuģī B, kuri sākotnēji attiecībā viens pret otru atrodas miera stāvoklī, nospiež vienlaicīgi hronometru un tad:
1.situācija
A, kustās prom no B ar lielu ātrumu. Cik rādīs hronometrs A tad, kad B rādīs 10:00 (vairāk kā 10:00, vai mazāk).

2.situācija.
A, kustās ar lielu ātrumu B virzienā. Cik rādīs hronometrs A tad, kad B rādīs 10:00 (vairāk kā 10:00, vai mazāk).

Paldies.
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 20.12.2010 10:42 Jekabs.)
20.12.2010 00:09
Atrast visus šī lietotāja rakstītos ziņojumus Citēt šo ziņu atbildē
dambō bet rōzā Atslēdzies
Man ir tituls.

Ziņojumi: 304
Pievienojās: May 2010
Ziņojums: #2
RE: Relativitātes teorija un laiks
Nu laiks tak rit vienādi.
Tik pat labi varēji prasīt vai mans hronometrs rādīs 10:00, tai pašā laikā kad manam austrāļu draugam.
20.12.2010 15:10
Dr. evel Atslēdzies
pasaule buus mana!!!

Ziņojumi: 566
Pievienojās: Dec 2008
Reputācija: 1
Ziņojums: #3
loti nenoteikts jautaajums. laiks saak riteet citaadaak, ja aatrumi tuvu gaismas aatrumam. piemeram, ja divi kugi lido viens otram garaam katrs ar aatrumu, piem 0.6C, tad viena kuga aatrums pret otru peec idejas buutu 1.2C, bet tas nav iespeejams, taapeec tur saak kuet kur paleelinaaties laiks, man liekas ja viens uz otru skataas tad vienam shkiet ka tur citur laiks rit leenaak, nu bet es teagad baigi nenoteikti saku, baigi sen jaut taas visas lietas lasiitas.
20.12.2010 15:38
Jekabs Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #4
Labi, paskaidrošu sīkāk, ko es nesaprotu.

Relativitātes teorija postulē, ka gaismas ātrums vakuumā ir nemainīgs un ir maksimālais dabā iespējamais ātrums, kas vienāds visos telpas virzienos un atskaites sistēmās. Ja tas ir vienāds visās atskaites sitēmās, tad gluži loģiski rodas jautājums, kā gaismas stars var kustēties vienādi attiecībā pret kādu, kurš stāv miera stāvoklī un kādu kurš kustās ar ātrumu, kas tuvs gaismas ātrumam, attiecībā pret šo gaismas staru. Relativitātes teorijā tas tiek skaidrots ar laika dažādo ritējumu dažādās atskaites sistēmās.

To es visu saprotu. Bet no sacītā sanāk, ka lai gaismas stars kustētos vienādi abās A un B atskaites sistēmās, ir ļoti būtiski vai attālums starp A un B samazinās, vai palielinās. Ja attālums palielinās tad A ir jāizskatās, ka B laiks iet lēnāk, bet ja attālums samazinās, tad A ir jāizskatās, ka B laiks iet ātrāk, bet šādu saistību es nekur internetā nevaru atrast. Un tas tad būtu arī pretrunā ar eksperimentu, kurā tika sinhronizēti 2 pulksteņi, un viens no tiem ielikts lidmašīnā un veikti 2 apļi ap zemeslodi, un vēlāk konstatēts, ka viens no pulksteņiem atpaliek. Jo, ja būtu svarīgi zināt vai attālums samazinās vai palielinās, tad lidmašīnai veicot pirmo pusapli pulkstenis atpaliktu, bet veicot otru pusapli un lidmašīnai atgriežoties lidostā, pulksteņiem atkal vajadzētu būt sinhroniem.
(20.12.2010 15:38 )Dr. evel rakstīja:  loti nenoteikts jautaajums. laiks saak riteet citaadaak, ja aatrumi tuvu gaismas aatrumam. piemeram, ja divi kugi lido viens otram garaam katrs ar aatrumu, piem 0.6C, tad viena kuga aatrums pret otru peec idejas buutu 1.2C, bet tas nav iespeejams, taapeec tur saak kuet kur paleelinaaties laiks, man liekas ja viens uz otru skataas tad vienam shkiet ka tur citur laiks rit leenaak, nu bet es teagad baigi nenoteikti saku, baigi sen jaut taas visas lietas lasiitas.

Jā, tieši to es jautāju.
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 20.12.2010 15:57 Jekabs.)
20.12.2010 15:55
Obsis Atslēdzies
Senior Member

Ziņojumi: 399
Pievienojās: May 2007
Reputācija: 12
Ziņojums: #5
http://en.wikipedia.org/wiki/Twin_paradox
20.12.2010 19:37
Jekabs Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #6
(20.12.2010 19:37 )Obsis rakstīja:  http://en.wikipedia.org/wiki/Twin_paradox

Paldies Obsi. Tieši, tieši tas ko vajadzēja. Zināju, ka tur slēpjas apakšā kaut kāds paradokss. A abos gadījumos rādīs mazāk kā 10:00
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 21.12.2010 21:35 Jekabs.)
20.12.2010 21:21
Rakstīt ziņojumu 

Lēciens uz forumu:

Kontaktifizmati.lvAtgriezties uz augšuAtgriezties pie saturaArhīva skatsRSS sindikācija