Rakstīt ziņojumu 

Pavediena vērtējums:
  • 0 balsis - 0 vidējais
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ķermeņa/masas paātrinājums
Autors Ziņa
liepinsm Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojumi: 13
Pievienojās: Feb 2012
Reputācija: 0
Ziņojums: #1
Ķermeņa/masas paātrinājums
Labrīt,

Vēršos ar jautājumu, jo neesmu tam radis teorētiski skaidrojumu grāmatās un internetā, bet tērēt līdzekļus un laiku eksperimentiem šobrīd nav iespējas.

Situācija: Iedarbojoties uz ķermeni ar spēku n, ķermenis izkustās no sākuma pozīcijas. ķermēņa kustības attālums un ātrums būs atkarīgs no berzes, masas, pielietotā spēka u.t.t.
Jautājums: kurā brīdī (pēc kāda laika t no spēka pielietošas brīža) ķermenis sasniedz maksimālo ātrumu??? Formulā F=ma, pēc kāda laika t, a sasniedz maksimumu??

Daži praktiskie skaidrojumi:
- Sperot pa bumbu, tās trieciena spēks (ātrums) pēc 3m būs lielāks, nekā pēc 1/2m (šo visi var apstiprināt, kas spēlē futbolu)
- hokeja ripas trieciens vārtusargam no vienādi spēcīga metiena būs konkrētā metiena punktā (atkarībā no metiena spēka), visdējam sportistam kaut kur no iemetiena līnijas

Ar šo jautājumu esmu uzrunājis vairākus fiziķus, vairums no tiem (visi) ir apstiprinājuši, ka maksimālais ātrums būs pēc laika t, bet neviens līdz šim nav sniedzis teorētisko skaidrojumu. Turklāt personīgi pazīstu grupu jauniešus, kas šobrīd dzīvo ar aplamu pārliecību - vēlos viņiem palīdzēt un vest pie prāta.

PALDIES!!!
Mārtiņš
06.02.2012 09:55
Atrast visus šī lietotāja rakstītos ziņojumus Citēt šo ziņu atbildē
martins Atslēdzies
Member

Ziņojumi: 93
Pievienojās: Feb 2009
Reputācija: 3
Ziņojums: #2
RE: Ķermeņa/masas paātrinājums
Nezinu no kurienes tāds uzskats, iespējams, ka tas ir tikai tāds "šķietams" novērojums.
Ja uz ķermeni neiedarbojas nekāds papildus spēks, tad tas enerģiju tikai zaudē. Bumba sāk palēnināt savu gaitu uzreiz pēc atraušanās no kājas. Ripa sāk zaudēt savu ātrumu uzreiz pēc atraušanās no nūjas. Tas notiek berzes (gaisa) ietekmē.

Mārtiņš
06.02.2012 10:10
liepinsm Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #3
Paldies par iesaistīšanos diskusijā!

Kurāā brīdī ķermenis uz kuru es iedarbojos ar spēku, izdala visu tam esošo enerģiju?? Tas ir, tā pati futbolbumba, bumba stāv uz vietas apaļa, es viņai iesperu, tā sāk kustību atrodoties man pie kājas, kad tā atraujas no kājas, tā joprojām vairs nav apaļa un sāk kustību. Pieņemu, ka te darbojas tādi termin kā amortizācija, impulss... Kapēc es ar golfa nūju sitot pa golfa bumbiņu vai vienāda izmēra/masas akmeni tie abi katrs aizlidos dažādas distances??

M
06.02.2012 10:35
ulzha Atslēdzies
Koto Member

Ziņojumi: 683
Pievienojās: May 2006
Reputācija: 16
Ziņojums: #4
(06.02.2012 10:35 )liepinsm rakstīja:  Kurāā brīdī ķermenis uz kuru es iedarbojos ar spēku, izdala visu tam esošo enerģiju??
"Izdala" kkāds neatbilstošs vārds. Bet kustības enerģija maksimālā būs uzreiz pēc atraušanās no kājas. Tas neko baigi neietekmē, ka bumba tad vēl nav apaļa - noapaļošanās nepiešķirs papildus ātrumu, vnk uzsildīs bumbu un izgrūstīs gaisu. Nav tajā iebūvēti mehānismi, kas izplešanos pārvērstu virzītā dzinējspēkā.

Tas par 1/2 m un 3 m, un iemetiena līniju - manuprāt noteikti cilvēka faktors - spērējs vnk neieliek visu spēku, ja pretspēlētājs/vārti ir tuvu. Varbūt sāpīgums atkarīgs arī no bumbas saspiestības, kas vēl varētu būt mainīga pirmajos metros, bet domāju, ka tas ir neievērojami.
(06.02.2012 10:35 )liepinsm rakstīja:  Pieņemu, ka te darbojas tādi termin kā amortizācija, impulss... Kapēc es ar golfa nūju sitot pa golfa bumbiņu vai vienāda izmēra/masas akmeni tie abi katrs aizlidos dažādas distances??
Jā. Akmens nav tik elastīgs, vairāk enerģijas pārvēršas siltumā.
(06.02.2012 10:10 )martins rakstīja:  Bumba sāk palēnināt savu gaitu uzreiz pēc atraušanās no kājas. Ripa sāk zaudēt savu ātrumu uzreiz pēc atraušanās no nūjas.
Iedarbojas arī smaguma spēks; pēc augstākā punkta sasniegšanas ātrums drusku atkal palielinās (cik daudz, atkarīgs no gaisa pretestības), bet jā, to pašu ātrumu, kas bija pie kājas/nūjas, nesasniedz.
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 06.02.2012 12:44 ulzha.)
06.02.2012 11:20
liepinsm Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #5
Nepatīk man tavs skaidrojumsSmile, bet izklausās diezgan pamatoti, vismaz par to akmeni un golfa bumbiņu noteikti.

Atradu teoriju, kur tieši runā par manu problēmu, bet diemžēl tur skaidro tā, kā es tam nepiekŗītu... tātad nepareizi: http://cengagesites.com/academic/assets/...o_ch02.pdf

M
06.02.2012 12:55
ulzha Atslēdzies
Koto Member

Ziņojums: #6
Ja tu zinātniski centies noskaidrot, kas notiek "vienādi spēcīga metiena gadījumā", tad pats šis subjektīvais sportista apgalvojums, ka metis vienādi spēcīgi, ir pirmā lieta, kas jāapšauba resp. jānodrošina, jāaprīko ar mēraparātiem.

Bez tam,
(06.02.2012 09:55 )liepinsm rakstīja:  Formulā F=ma, pēc kāda laika t, a sasniedz maksimumu??
- nezinu, kāpēc tu tā prasi. a ir paātrinājums. Maksimālais ātrums (līdz ar to arī kinētiskā enerģija) ir citā brīdī nekā maksimālais paātrinājums.
06.02.2012 13:56
liepinsm Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #7
Pareizi, esmu maksimāli uz "JŪS", runājot par fiziku. Varu sniegt padomus algebrā un dažādos sadzīves jautājumos. Ar a biju domājis v, bet kā redzams, tad Ņūtons savā vienodājumo mainīgos t un v nemaz nav minējis...

Tomēr, Tu neuzskati, ka tur vismaz ir kautkāda mikro/mili sekunda starp laiku, kad ripa atstāj nūju un tā ir max ātrumā? Paņemot nost F=ma (pat nezinu vai '"Nūtona II likums" ir visabilstošākais manai problēmai) Tev tā neliekas... kaut mazliet?

Pa šodienu esmu saņēmis vairākus argumentētus fiziķu skaidrojumus par šo tēmu un pamatā visi izejot no teorētiskā backgrounda saka, ka man nav taisnība, bet no praktiskā un tad kad sāk domāt, tad sāk šaubīties. Tapēc piedāvāju visiem domāt plašāk.

Paldies,
M
06.02.2012 14:24
ulzha Atslēdzies
Koto Member

Ziņojums: #8
Neuzskatu gan. Ja gribi domāt plašāk, iesaku http://en.wikipedia.org/wiki/Tether_propulsion un http://www.science20.com/hammock_physici...mpty_space , pāris interesanti veidi, kā uzņemt ātrumu. Ripa neko tādu visticamāk nedara.

Ja gribam piekasīties, faktiski maksimālais ātrums ir mikro/milisekundi pirms tā atstāj nūju, jo pēdējais tās pieskāriens jau ir maigāks nekā gaisa pretestības spēks - ir sākusies palēnināšanās.
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 06.02.2012 14:39 ulzha.)
06.02.2012 14:38
martins Atslēdzies
Member

Ziņojums: #9
Tur nav nekas īpaši plašāk jādomā Smile Ja uz ķermeni nedarbojas nekāds spēks, tad ātrums nemainās, to saka tas F=ma . Tā kā uz bumbu, pēc atraušanās no kājas, darbojas tikai berze, gravitācija, varbūt vēl kāds (ko neiedomājos šobrīd), kas visi ir vai nu bremzējoši, vai vienkārši "rauj pie Zemes", tad īsti nesanāk, ka bumba pēc 2m lidojuma ir paātrinājusi savu gaitu (Ulža minēja, ka pēc maksimālā augstuma (potenciālās enerģijas sasniegšanas) tā var paātrināties potenciālo pārvēršot kinētiskajā, bet tā nesasniegs tādu ātrumu, kā atraujoties no kājas (ja vien nekritīs dziļi dziļi bezdibenī gravitācijas ietekmē paātrinoties)).

Stenfordas Universitāte ir tieši nesen publicējusi jaunu Klasiskās mehānikas lekciju ciklu, ko pasniedz respektabls profesors L. Susskind: http://www.youtube.com/playlist?list=PL47F408D36D4CF129 . Vienā no pirmajām (ja ne pirmajā) tika aplūkots tieši šis likums un salīdzināts ar Aristoteļa F=mv aplamo. Tiesa, nav pārāk viegli, it sevišķi priekš tāda fizikas diletanta kā es.
06.02.2012 14:39
liepinsm Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #10
Izklausās, ka tu zini ko runā un esi diezgan kompetents šajos jautājumos. Bet kamēr es neredzēšu formulu vai praktisko eksperimentu, tikmēr neticēšu nekam citam kā tikai sev!

M
06.02.2012 14:42
Kaspars Balodis Atslēdzies
¥

Ziņojumi: 344
Pievienojās: Sep 2005
Reputācija: 9
Ziņojums: #11
Par ripu varētu būt tā, ka lidojuma sākumā tā kaut kā šķībi lido / svārstās / drebinās, un tad lidojuma laikā gaisa pretestības dēļ iztaisnojas. Šķiet, ka varētu būt liela atšķirība, vai ar nostabilizējušos ripu trāpa vai ar nenostabilizējušos. Līdzīgi kā, ja, piemēram, šķēps lido sāniski vai arī tā, kā tas normāli lido. Futbola bumbai gan laikam nevajadzētu būt atšķirībai.
Bet jautājums ir ļoti interesants, pats arī kādreiz esmu par to domājis. Cerams, ka nonāksim pie galīgā atrisinājuma.
06.02.2012 14:43
liepinsm Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #12
ulzha un martins paldies par diskusiju. Mazliet degvielas ugunij:

- Kā būtu uz mēness vai bezsvara stāvoklī? Vai tad Vmax būtu pēc kāda laika t?
- Un ja es uzpūšu puteklim (gaisa masai), tad tas turpina lidot vēl ātrāk nekā brīdī, kad es pārtraucu pūst, vai ne?
06.02.2012 14:48
martins Atslēdzies
Member

Ziņojums: #13
Uz Mēness: ja sper bumbu uz augšu, tad tā gravitācijas ietekmē samazina ātrumu, līdz sasniedz savu maksimālo augstumu, pēc tam palielina ātrumu tās pašas gravitācijas ietekmē, sasniedzot to pašu "kājas līmeni" ar tādu pašu ātrumu, kā spēriena sākumā, pārsniedzot "spēriena ātrumu" līdz sasniedz Mēness virsmu, kur, protams jau ir citi bremzējoši spēki. // Gudrāki fiziķi var arī apgāzt, ja neesmu kaut ko ņēmis vērā Smile

Ja uzpūt puteklim, tad, manuprāt, veidojas ļoti sarežģītas turbulentas sistēmas gaisā, kur dažas gaisa straumes var būt ātrākas, savērptas, līdz ar to puteklis iekļūstot kādā no straumēm var kustēties tai līdzi ātrāk/lēnāk/kā kurā brīdī. Bet visas sistēmas kopējā enerģija ar laiku izsīkst, nevienā brīdī nepalielinoties.
(Šo ziņojumu pēdējo reizi modificēja: 06.02.2012 14:57 martins.)
06.02.2012 14:56
ulzha Atslēdzies
Koto Member

Ziņojums: #14
(06.02.2012 14:42 )liepinsm rakstīja:  Bet kamēr es neredzēšu formulu vai praktisko eksperimentu, tikmēr neticēšu nekam citam kā tikai sev!
Vai ta fiziku bastoji vai vēl nav bijusi? Formulu vienu jau pats uzrakstīji, F = ma, otra ir v = at.

Par apņēmību prieks, tā tik turpināt!
06.02.2012 15:07
liepinsm Atslēdzies
Junior Member
**

Ziņojums: #15
Obligātā jau bija, bet prioritātes toreiz bija citas!

to v=at zinu, bet īpaši nepalīdz (vai arī nemāku izmantot):
F=ma -> a=F/m -> v=F*t/m - un tagad es nesaprotu, ko man tas dod, jo man interesē v (turklāt v līkne, kur varu konstatē vmax), kad tur vairs F... Man sāk likties, ka šeit vismazākais sakars ir Ņūtonam, bet kaut kādam citam džekam.

Labi negribu censties pierādīt to, kas es neesmu (eksperts mehāniskajā fizikā). Padomāšu vakarā vēl.

M
06.02.2012 15:27
Rakstīt ziņojumu 

Lēciens uz forumu:

Kontaktifizmati.lvAtgriezties uz augšuAtgriezties pie saturaArhīva skatsRSS sindikācija