Gan augstāko izglītības iestāžu, gan tajās piedāvāto studiju programmu klāsts ir ļoti plašs, un ikviens, kas pēc vidējās izglītības iegūšanas nolēmis uzsākt studijas, var atrast sev piemērotāko variantu. Lai būtu iespēja gūt kaut nelielu iespaidu par to, kādas ir studijas Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes jeb fizmatos piedāvātajās studiju programmās, studenti ir dalījušies savā pieredzē, kas, iespējams, palīdzēs izvērtēt, vai konkrētā studiju programma būtu īstā izvēle.Piedāvājam dažus ierosinājumus, kāpēc apsvērt iespēju mācīties tieši fizmatos. Ja nu rodas vēl kaut kādi jautājumi, var droši rakstīt uz info@fizmati.lv
Fizmati – tā nav fakultāte, tā ir pārliecība!
Fizikas bakalaura studiju programma
Jau vidusskolas laikā sapratu, ka mani saista eksaktās zinātnes, tomēr, vēlāk ar vien vairāk sapratu, ka tā ir fizika. Būtībā, tas arī bija tas spēcīgākais, kas lika iestāties fizmatos. Iestājoties arī īpašas konkurences par budžeta vietām nebija. Tomēr, sākot studijas, sapratu, ka šeit prasa daudz vairāk, kā citās fakultātēs, bet, līdz ar to arī ieguvu daudz vairāk, kā citur. Būtiski, ka studijas fizmatos daudz vairāk paplašina redzesloku uz apkārtnotiekošo un paver iespējas pielāgoties dažādās dzīves situācijās.
Jāatzīst, pārsteidza tas, ka šeit nav nūģu, visi ir jauki, atsaucīgi un sabiedriski aktīvi. Ja rodas kāda laba ideja par pasākumu vai kādiem uzlabojumiem fakultātē, aizej un iesaki to pašpārvaldei, vai arī pats iestājies tur.
(Jānis K., bakalaura 1. kurss)
Fizmatos mainās domāšana. Tā kļūst loģiskāka, secīgāka, vairāk prāto par to, kas lietas darbina, nevis vienkārši pieņem - tās darbojas. Nedaudz ir sajūta, ka pēc šīm studijām nu varēs iespēt pilnīgi visu.
Es šeit nokļuvu sagadīšanās pēc, nezināju, kur citur iet un vienlaikus gribējās nodarbināt smadzenes, bet tagad, pēc trim studiju gadiem, es joprojām izvēlētos šo studiju programmu.
(Gunita S., bakalaura 3. kurss)
Vienmēr ir interesējušas eksaktās zinātnes, jo tās pieprasa gan loģisku, gan arī radošu pieeju. Kā „savējo” sev izvēlējos pašu fundamentālāko no dabas zinībām - fiziku. Tāpēc arī mana izvēle - fizmati. :)
(Lāsma P., bakalaura 2. kurss)
Matemātikas bakalaura studiju programma
Šo studiju programmu izvēlējos, jo visus savus skolas gadus mācījos skolās ar pastiprinātu matemātikas apguvi un šis priekšmets iepatikās un padevās.
Varu teikt, ka ar savu izvēli esmu apmierināts, jo mācības ir tiešām interesantas un sarežģītas.
Runājot par mācību grūtumu, es neieteiktu vieglprātīgiem un slinkiem studentiem izvēlēties šādu savu izglītības ceļu, jo apsolu, ka nesanāks tikt pāri jau pirmajai sesijai.
Mūsu kursā pirmajā semestrī bija 34 cilvēki, bet tagad, 4. semestrī, esam atlikuši deviņi. Mazais studentu skaits kursā nodrošina labas iespējas komunicēt savā starpā un ar pasniedzējiem, kas patiešām ir ļoti pretimnākoši.
Daudziem cilvēkiem varētu likties, ka, matemātiku mācoties, neko neiegūst, bet es varu teikt, ka jūtu, kā manas prāta spējas pilnveidojas ar katru dienu, ko es pavadu fizmatos.
Tāpēc, ja esi vērsts uz sevis attīstīšanu un esi gatavs kārtīgam un sistemātiskam darbam, tad nāc uz fizmatiem! Tu nenožēlosi!
(Emīls V., bakalaura 2. kurss)
Manuprāt, pirms mācību uzsākšanas šajā studiju programmā, katram skolēnam būtu jāzina, ka šī matemātika ir krietni citādāka, kā līdz šim skolā mācītā un ka patiešām ir jāmācās. Mācības nav vieglas, bet pasniedzēji ir ļoti pretimnākoši tāpat kā visi citi cilvēki apkārt. Kursi nav lieli, tāpēc visi ir ļoti draudzīgi un parasti izpalīdzīgi – vienmēr ir iespēja lūgt palīdzību gan kursabiedriem, gan vecāko kursu studentiem. Ļoti bieži lekcijas sanāk kopā arī ar matemātikas skolotājiem un statistiķiem. Visgrūtāk lekcijās ir tiem, kas iestājušies šeit tikai budžeta vietas dēļ, un tiem, kam nepatīk teorija, – tā te ir visam pamatā un jāzina ļoti labi. Bet tas viss ir pievarams. Jāpierod arī pie tā, ka ~90% no visiem studiju programmas priekšmetiem ir tikai dažādas matemātikas – sākumā pie tā ir grūti pierast, bet, sākot ar 2. kursu, to var nedaudz kompensēt, izvēloties ne-matemātiskus C daļas priekšmetus.
Katrā ziņā uzskatu, ka lielākais ieguvums, šeit studējot, ir tieši spēcīgas loģiskās domāšanas iegūšana un cilvēki apkārt.
(Ingrīda B., bakalaura 4. kurss)
Optometrijas bakalaura studiju programma
Patiesībā to, ka studēšu optometriju LU, izdomāju tikai nedēļā, kad saņēmu centralizēto eksāmenu rezultātus. Tā kā skolā man labi padevās un arī patika eksaktie priekšmeti, turklāt vidusskolā mācījos matemātikas, dabaszinību un tehnikas virziena klasē, izlēmu sameklēt kaut ko, kas iekļautu šīs nozares.
Tagad nenožēloju, ka esmu tur, kur esmu, un ar savu izvēli esmu apmierināta, lai gan studiju sākumā pārņēma bažas par to, kur esmu nokļuvusi. Studijas ir interesantas, pasniedzēji lielākoties ir ļoti pretimnākoši, tikai, protams, pašam jāvēlas kaut ko sasniegt. Saprotu, ka bakalaura grāda iegūšana, pēc tam arī maģistra grāda iegūšana un darbs kā optometristei pilnīgi noteikti varētu būt mana nākotne!
(Kristīne M., bakalaura 2. kurss)
Optometrijas studijas ir interesantas ar to, ka tās dod priekšstatu par daudzām dažādām zinātnes jomām. Studentiem ir iespēja iegūt zināšanas gan vispārējās dabas zinātnēs (piemēram, bioloģijā, ķīmijā, fizikā, matemātikā), gan tieši medicīnā (piemēram, vispārējā medicīnā, kā arī tieši acu slimībās), gan psiholoģijā (attiecībā uz saskari ar cilvēkiem un tieši pacienta – speciālista attiecībām). Manā gadījumā tieši šis daudzveidības faktors noteica izvēli uzsākt studijas Optometrijas bakalaura studiju programmā.
Optometrijas bakalaura un profesionālā maģistra programmu priekšrocība ir arī ciešā saikne ar optometrista profesiju.
Profesionālā maģistra programmas prakšu laikā tiek nodrošināta iespēja pilnveidot savas spējas jau īstā optikas kabinetā ar dažādiem pacientiem. Optometrista profesija kļūst arvien aktuālāka, jo tehnoloģijām arvien attīstoties, prasības pret redzes kvalitāti arvien pieaug un šajā jomā ļoti labi izpausties var optometrists.
Taču tā kā studijās apgūtie priekšmeti ir ļoti daudzveidīgi, tad ir iespējas karjeras izaugsmei arī citās jomās, kas saistās ar dabas zinātnēm.
Ja Tev patīk izpētīt pasauli, komunicēt ar cilvēkiem un darboties praktiski, nevis tikai rakstīt uz papīra, tad optometrijas joma Tev varētu patikt!
(Anete P., maģistra 2. kurss)
Optometrijas studijas ir kā radītas cilvēkiem, kuri, beidzot arī vidusskolu, vēlas ikdienā "kustināt" savas smadzenes. Studijas ietver plaša profila lekcijas, tādas, kas saistītas ar fiziku, bioloģiju, matemātiku, anatomiju u.c., un, protams, arī specifisko daļu. Un tieši šīs ar redzi un acīm saistītās lekcijas, un praktiskās nodarbības ir arī visinteresantākās. Tāpat šīs programmas studijas var būt interesantas cilvēkiem, kas savu nākotni vēlas saistīt ar tādu darbu, kas ir saistīts ar komunikāciju starp cilvēkiem. Optometrista darbs ir interesants, jo ikdienas praksē nāk daudz un dažādu cilvēku, kas viennozīmīgi ikdienu padara ļoti interesantu, tāpat arī gandarījuma sajūta, ka Tu kādam spēj uzlabot redzi, atrodot piemērotu korekciju (brilles).
Personīgi es uz šo studiju programmu atnācu, pat nenojaušot, kas šeit būs. Bet 3 gadu bakalaura studijas bija ļoti interesantas. Un Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa ir vienkārši fantastiska, ļoti pretimnākoša. Sajūta kā otrajās mājās. Un attiecības ar pasniedzējiem ir ļoti draudzīgas, un agrāk man likās, ka tādās masveida iestādēs, kā LU, nemēdz būt. Bet Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā tā ir.
(Maija P., maģistra 1. kurss)
Matemātiķis statistiķis profesionālā studiju programma
Jau pašā vidusskolas sākumā es sapratu, ka augstskolā noteikti izvēlēšos tādu studiju programmu, kurā būtu jāpieliek lietā smadzenes. Iespējams, ka lielu lomu nospēlēja abi mani brālēni, kuri studēja fizmatos, iespējams, ka mani vienkārši uzrunāja eksaktās zinātnes, bet šobrīd mācos jau 3. kursā matemātiķos – statistiķos, un esmu ļoti apmierināta. Ja 1. kurss ir tāds kā izaicinājums un pārbaude, cik ļoti varu piespiesties un mācīties, tad jau 2. kursā sākas priekšmeti, kas tiešām uzrunā. Man ļoti patīk tas, ar kādu atdevi māca daži pasniedzēji, kuri arī iedrošina mūs pašus uzsākt pētniecības darbus. Man ļoti patīk kolektīvs, īpaši Studentu padomē un korī „Aura”. Es pieļauju, ka tieši šīs ir tās organizācijas, kas iedeva papildus stimulu cīnīties sesijas laikā. Studijas nav vieglas, ir jāmācās, bet tāpēc jau mēs visi šeit esam – lai studētu un kļūtu par profesionāļiem. Kur es sevi redzu tuvāko gadu laikā? Noteikti ir jāizbauda Erasmus piedāvātā iespēja, kā arī jāpabeidz pēdējie divi kursi, bet mani priecē fakts, ka šī profesija ir pieprasīta ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs, līdz ar to es visai droši varu apgalvot, ka, ja es nepalikšu fizmatos, tad vismaz kādu laiku pilnveidošos ārzemēs, lai, atgriežoties Latvijā, varu būt vēl labāka speciāliste. Tomēr joprojām uzskatu, ka fizmata savienojums ar kādu citu zinātni ir divtik spēcīgāks, kā vienkārši, piemēram, ekonomista izglītība.
(Līga V., 3. kurss)