Ziņas / Atslēgvārdi / Gaisma
2013. gada 7. oktobrī
JFS otrā nodarbība - „Divkosīgā gaisma” (0)
Šī gada 12. oktobrī Fizikas un matemātikas fakultātes telpās (Rīgā, Zeļļu ielā 8) notiks Jauno fiziķu skolas šīs sezonas otrā nodarbība - „Divkosīgā gaisma”.
2006. gada 2. februārī
Gaismas saturēta matērija (0)
Lielbritānijas zinātnieki ir radījuši divdimensionālus daļiņu masīvus, kuru elementus satur kopā tikai un vienīgi gaisma. „Optiskās matērijas” masīvi, kurus ir radījuši zinātnieki Kolins Beins no Durhamas Universitātes un Kristofers Mellors no Nacionālā Medicīniskās Pētniecības institūta, sastāv no caur prizmu izkliedētā gaismā „noķertām” polistirola nanolodītēm. Šādi masīvi ir jauns veids, kā organizēt vielas daļiņas šādā mērogā, un, iespējams, palīdzēs izskaidrot ar kristāliem saistītos procesus, kas notiek vēl mazākos mērogos.
2005. gada 21. augustā
Gaisma, kas kustas ātrāk par gaismas ātrumu (8)
Zinātnieku komandu no "Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)" pirmo reizi vēsturē ir veiksmīgi demonstrējuši, ka gaismas ātrums tomēr nav konstants un to ir iespējams kontrolēt. Izmantojot parastus zinātniskos instrumentus normālos apstākļos gaismu var gan "piebremzēt", gan arī "paātrināt". Viņu atklājums tiks publicēts 22. augusta "Applied Physics Letters" izdevumā un tam varētu būt plašas sekas dažādās sfērās sākot ar optisko skaitļošanu un beidzot ar telekomunikācijām, kurās izmanto optiskās šķiedras kabeļus.
2005. gada 24. martā
Saules spēks (10)
Kāds garlaicības mākts entuziasts ar zināmām MakGaivera iezīmēm vienā jaukā dienā sanagloja aptuveni nelielu koka plāksni un pie tās pielipināja pāris spogulīšus, kas fokusē saules gaismu vienā punktā. Šo konstrukciju viņš nosauca par Solar Death Ray. Tagad baudot vispasaules slavu viņš šo ietaisi izmanto, lai izklaidētos un apsaulētu dažādas lietas.