Ziņas / Atslēgvārdi / Nobela prēmija
2016. gada 7. oktobrī
Reliktais starojums (2)
Reliktā starojuma atklāšana neapšaubāmi ir 1965. gada izcilākais zinātniskais atklājums, kam ir un būs milzīga nozīme mūsu pasaules uzbūves un izcelšanās izpratnē. Kad un kā tas radies? Lasi!
2015. gada 9. novembrī
Nobela prēmija fizikā 2015 (6)
Nobela prēmija fizikā 2015 piešķirta Takaaki Kajita no Japānas un Arthur B. McDonald no Kanādas, par viņu svarīgo pienesumu eksperimentiem, kuri noteica, ka neitrīno spēj mainīties no viena veida uz otru. Šādas pārvērtības nevarētu notikt, ja neitrīno būtu bezmasas daļiņas. Šis atklājums ir mainījis mūsu sapratni par fundamentāliem matērijas uzbūves principiem un ir svarīga komponente mūsu kopējā Visuma modelī.
2014. gada 9. oktobrī
Nobela prēmija fizikā 2014 (9)
Šī gada Nobela prēmijas fizikā laureāti ir apbalvoti par jauna, energoefektīva un videi draudzīga gaisma avota - zilās gaismu emitējošās diodes (light emitting diode - LED) izgudrošanu.
2014. gada 27. septembrī
Ig Nobel balvas 2014 (0)
18. Septembrī Hārvardas Universitātē notika 24. ikgadējas Ig Nobel balvu pasniegšanas ceremonija. Ig Nobel balvas pasniedz īstie Nobela prēmijas laureāti par zinātniskajiem atklājumiem, kuri liek vispirms smieties, bet pēc tam aizdomāties.
2009. gada 8. decembrī
Izstāde - Nobela prēmijas laureāti fizikā (7)
No 2009. gada. 7. decembra – 30. decembrim LU Bibliotēkas Fizikas un matemātikas fakultātes bibliotēkas 6. stāva Periodikas un uzziņu literatūras lasītavā skatāma izstāde „Nobela prēmijas laureāti fizikā - jubilāri 2009. gadā.
2009. gada 4. oktobrī
Norisinājusies ikgadējā Ig Nobela prēmiju pasniegšanas ceremonija (5)
Vai uz suņiem un kaķiem dzīvojošu blusu augstlēkšanas spējas atšķiras? Kādēļ sievietes stāvoklī neapgāžas? Kāda ir sakarība starp striptīzdejotāju ovulācijas ciklu un viņu ienākumiem? Šie un vēl daudzi citi neparasti pētījumi ir iemesls ikgadējai ceremonijai – Ig Nobela prēmiju pasniegšanai. Pirms dažām dienām, pirmajā oktobrī, Hārvardas Sandersa Teātrī svinīgā ceremonijā tika paziņoti 2009. gada Ig Nobela prēmijas ieguvēji.
2008. gada 8. oktobrī
2008. gada Nobela prēmija fizikā (3)
2008. gada Nobela Prēmiju fizikā ieguvis viens amerikāņu un divi japāņu fiziķi par viņu izpētes darbu, kurš ir vērsts uz slēpto simetriju izpēti starp elementārdaļiņām. Jau kopš Galileo laikiem, fiziķi, ar dabā sastopamām līdzībām, meklē universālus dabas likumus, ar kuriem būtu iespējams izskaidrot visu ap mums notiekošo. Tomēr pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados Dr. Nambu, kurš ir dzimis Tokijā 1921, ierosināja ideju, ka dažas likumsakarības un dabas likumi ir „paslēpušies” vai tikuši „salauzti” – tos pārbaudot.