FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2006. gada 8. aprīlī 19:15 

Krāsainā redze emociju nevis ēdiena saskatīšanai (24)

Acis cilvēkiem un viņu tuvākajiem senčiem senajā civilizācijā bija pielāgotas lai uztvertu nemanāmas izmaiņas ādas krāsā pēc asins skābekļa daudzuma tajās. Šādus secinājumus nesen izdarījuši pētnieki no Kaltečas. Pēc viņu domām redze cilvēkam ir dota, lai redzētu emocijas citos indivīdos. Tā nav domāta ēdiena novērtēšanai.

Spektrāls jūtīgums krāsās cilvēkiem un šimpanzēm ir mazliet neparastāks nekā citiem. Piemēram, bites redz 4 toņus, kuri vienmērīgi ir izklājušies pāri visam redzamo krāsu spektram. Putniem ir 3 toņu redze. Kontrastā ar cilvēkiem, tiem tomēr ir nedaudz specifiskāka redze. Šie 3 tipi ir daudz jūtīgāki pret radioviļņiem. Arī senajiem primātiem bija trīskrāsu redze, kas palīdzēja šīm neattīstītajām būtnēm atrast vajadzīgo pārtiku. Bet cilvēkam šī spēja ieraudzīt ir sasniegusi augstāku pakāpi, un ir secināts, ka nu redze vairs nav domāta pārtikas meklējumiem, bet gan emociju noteikšanai. Toties acu jūtīgums gan nav tik spilgti izteikts kā putniem.

Nav noliedzams, ka mūsos izpaužas kaut kāds jūtīgums. Piemēram, kad cilvēks pietvīkt kaut vai no pārāk liela stresa, no patīkama, varbūt arī nejauka, komplimenta, āda paliek sarkanīga no skābekļa pārpilnības tajā. Savukārt, ja esi novārdzis no pārāk biežas tusēšanās, no daudzām negulētām naktīm, kad daudz bijis jāmācās, tu paliec bāls, jo skābekļa daudzums asinīs samazinās. Vēl viens ļoti jauks piemērs ir par indivīdu, kas sasniedzis brieduma gadus un ir gatavs pāroties. Tad skābekļa daudzums asinīs sasniedz normu, kad viņš atkal paliek sārts. Cilvēks un šimpanze redz šīs pārvērtības, jo spēj uztvert dažādus krāsu līmeņus, kas savukārt nozīmē, ka viņš ir veselīgs un sirsnīgs. Interesanti, ka arī matos ir šie krāsu noteicēji ne tikai ādas tonī.

„Simtiem gadu mēs domājām, ka krāsainā redze mums dota, lai atrastu īsto augli, lai to notiesātu, kad tas būtu pilnībā nogatavojies,” saka Marks Čangizi pētnieks no Kaltečas. „Bet ja mēs paskatāmies uz daudzveidību uzturā un uz to, ka primātam bija trīskrāsu redze, acīmredzams, ka tas ir neiespējami.”

Raksts sagatavots pēc News.com raksta.

Autors: Sintija Kagaine  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: Redze
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Oktobris, 2024 »

POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
4567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva