Iespējams, ka lūgt palīdzību ir viens no grūtākajiem lēmumiem, kuru dažkārt nākas pieņemt. Šoreiz šādā situācijā esam nonākuši mēs - StarSpace observatorija. Lai arī vairākus gadus esam cīnījušies saviem spēkiem, nākas atzīt, ka esam tuvu sakāvei.
Pirms rakstīt šo smago vēstuli, jums, mūsu lasītāji, izmēģinājām dažādus līdzekļus, lai izķepurotos paši saviem spēkiem. Gan rakstījām vietējiem fondiem, kas reklamēja sevi Latvijas laikrakstos kā izglītību un zinātni atbalstošus, gan vērsāmies pie lieliem uzņēmumiem, gan traucējām ārzemēs reģistrētos fondus, gan mēģinājām iesaistīties Eiropas Savienības projektos.
Esam sponsorējuši, cik vien iespējams, observatoriju ar saviem privātajiem līdzekļiem, bet krīze ir ieguldījusi artavu mūsu finansiālajās iespējās, tās izkausējot kā pavasara saule sniegu.
Kā vienu no pēdējiem līdzekļiem mēģinājām ieķīlāt īpašumu, lai iegūtu kredīta atmaksai nepieciešamo summu un turpinātu atmaksāt jau uz privātpersonām reģistrēto aizņēmumu, bet banka, kura bija gatava uzņemties šo nastu, uzstādīja tik bargas prasības, ka, pat izstiepjoties un saraujoties, tās nebija reāli izpildīt.
Šobrīd realitāte ir visai bēdīga. Ja pļavā neatradīsim naftu, vai mežā nesāks spīdēt zelta kalni, vai purvā neiekritīs meteorīts no Marsa, tad tuvākajā laikā zaudēsim torni ar balto kupolu, kā arī visu tā saturu.
Tomēr...
Mēs arī turpmāk vēlamies līdzdalīt ar jums zvaigznes naktīs un Sauli dienā. Mēs vēlamies, lai labi iestrādātā StarParty tradīcija turpina savu eksistenci un ļauj ne tikai smelties zināšanas, bet arī dibināt draudzības saites starp cilvēkiem, kurus saista bezgalīgais Visums.
Tāpat kā līdz šim vēlamies ar savu dalību papildināt dažādus labdarības un bezmaksas informatīvos pasākumus. Vēlamies kopā ar jums priecāties Zinātnieku naktī uz Zinātņu akadēmijas jumta par Mēnesi, planētām un zvaigznēm un Saules dienā aplūkot tuvējo spīdekli.
Arī rīt, parīt un pēc gada gribam ar jums satikties gan klātienē, gan virtuāli - portāla un foruma lappusēs, apspriežot dziļi filozofiskus, tīri tehniskus vai morālus jautājumus. Vēlamies arī turpmāk modināt zemiešu sirdsapziņu par planētas Zeme saglabāšanu, mudināt jūs tiekties pēc jauniem apvāršniem un atmodināt jūsos alkas pēc zināšanām.
Lai iecerētais pārvērstos īstenībā, mums ir vajadzīga jūsu palīdzība. Šoreiz tas nav tālākas attīstības un pilnveidošanās jautājums, šoreiz mēs tikai vēlamies izdzīvot, lai varētu turpināt savu misiju - atklāt Visuma burvību ikvienam interesentam.
Tādēļ aicinām ikvienu, kas var un grib, atbalstīt observatorijas pastāvēšanu finansiāli. Šim nolūkam varat izmantot šo kontu, ar norādi, ka ziedojat observatorijai:
SIA StarSpace
Ogres nov., Suntažu pag., Kaltiņi, LV-5060, Latvija
Reģ. nr. LV40003999662
AS Swedbank
SWIFT: HABALV22
konts: LV33HABA0551025305462
Ja vēlaties, lai jūsu vārds tiek attēlots uz observatorijas goda plāksnes, norādiet to maksājuma papildus informācijā. Ja gribat atbalstīt observatoriju anonīmi, pierakstiet, ka nevēlaties atklāties sabiedrībai.
Mēs cienīsim jūsu lēmumu un jau iepriekš pateicamies par palīdzību.
Lūdzam izplatīt šo informāciju jums pieejamajos informācijas kanālos.
Ja jums ir radušies jautājumi, kurus nevēlaties uzdot komentāros, rakstiet uz info@starspace.lv.
Mēs ticam, ka kopējiem spēkiem varam izglābt observatoriju!
P.S. Runājot par finansējuma apmēriem, nedaudz jāieskatās vēsturē.
2007. gadā, kad radās ideja par observatoriju, rakstījām biznesa plānu, pamatojoties uz Astronomijas Attīstības Fonda līdzdalīto pieredzi un tā brīža ekonomisko situāciju, jo īpaši skolām pieejamo finansējumu. Mūsu mērķis bija izveidot stacionāru, ikvienam pieejamu observatoriju, kā arī veikt izglītojoši-informatīvu darbību skolās. Lai realizētu šo mērķi, pieteicāmies programmā Altum, kuri arī laipni piešķīra kredītu.
Dažādu apstākļu, gan no mums, gan no aizdevēja atkarīgu apstākļu dēļ, observatoriju atklājām vairāk nekā pusgadu vēlāk, nekā bija plānots - 2008. gada decembrī. Tobrīd nelielā ēka atradās Rāmkalnos.
Strādājot atpūtas bāzē sapratām, ka novērošanas apstākļi slēpošanas trasē ir absolūti nepiemēroti, kā arī objektu redzamību apgrūtināja reljefs. Nevarējām apvienot lekcijas ar vienlaicīgiem novērojumiem. Mazajā telpā ap teleskopu varējām sasēdināt aptuveni 15 cilvēkus (lai gan saspiedušies ietilpinājās reizēm arī 30). Arvien jūtamāk darbojās krīze.
Paralēli Rāmkalniem sākām attīstīt Suntažu observatoriju, jo sapratām, ka ar atrunām "šodien nevaram neko parādīt, jo pūš sniegu" vai "uz to debess pusi nevaram skatīties, jo spīd prožektori" nevar cilvēkiem piedāvāt iepazīties ar Visumu. Vajadzēja tumšas debesis un atklātas debespuses. Aizsākot StarParty tradīcijas, vēl jo vairāk noskaidrojās, ka Rāmkalni, lai gan laba vieta, tomēr nevar nodrošināt mums nepieciešamo.
Ieguldot personīgos līdzekļus, atjaunojām un pagarinājām torni savas dzimtas īpašumā, izveidojot nepieciešamo infrastruktūru. Jaunajā ēkā izveidojām trīs stāvus, kur pirmais bija paredzēts lekcijām, otrais - teleskopa un citu instrumentu attālinātai vadībai, bet trešais bija iecerēts kā uzgaidāmā telpa, kur varētu izvietot informatīvus un interaktīvus stendus. Torņa "glotnē" - pati observatorija.
StarParty #3 2010. gada pavasarī noritēja jau jaunajā observatorijā, lai gan 16'' teleskops atradās vēl Rāmkalnos. Finansiālu apsvērumu dēļ nedaudz iebremzējās pašas observatorijas daļas nobeigšana. Bet uz StarParty #4 teleskops ieradās savās jaunajās mājās un, cerams, pavadīs tur vēl daudzus gadus.
Šajos darba gados esam braukuši uz skolām, skolas ir braukušas pie mums. Esam piedalījušies uzņēmumu pasākumos un uzņēmumi rīkojuši pasākumus pie mums. Observatorijā ir viesojušies dažādu tautību un valstu pārstāvji. Ar zvaigznēm ir iepazinušies gan kristieši, gan ateisti, gan tādi, kas regulāri kontaktējas ar viesiem no citām planētām un galaktikām. Esam piedalījušies daudzos informatīvos pasākumos dažādās Latvijas malās. Ik gadus paplašinam "draugu" loku, braucot uz kaimiņos esošo valstu astronomijas biedrību rīkotajiem pasākumiem un stāstot, kas astronomijas jomā tiek darīts Latvijā.
Šo gadu laikā esam sapratuši, ka cilvēku izglītošana un zinātnes popularizēšana nav bizness. Tai vajadzētu būt valsts subsidētai iniciatīvai. Valstij vajadzētu būt ieinteresētai uzturēt pēc iespējas kvalitatīvāku izglītības līmeni. Lai arī Latvija nav kosmosa lielvalsts un šķiet, ka mums astronomijas un citu saistīto zinātņu zināšanas nav vajadzīgas, tā ir viena no vadošajām nozarēm pasaulē. Neskatoties uz to, ka teorētiskajai un pētnieciskajai daļai pasaulē daudzās vietās finansējums tiek samazināts, praktiskais astronomijas pielietojums ir kļuvis par ikdienas sastāvdaļu gandrīz vai ikvienam cilvēkam. Tādēļ mēs cenšamies, lai ieinteresētība studēt "smagās" zinātnes, jo īpaši skolēnos un jauniešos, pieaugtu un mēs būtu pasaulē konkurētspējīgi arī astronomijas nozarē.
Kopējās projekta izmaksas šobrīd sastāda aptuveni 120 tūkstoši. Atlikusī kredīta summa ir 49 500 LVL.
2011. gada 19. septembrī 16:49
Palīdziet izglābt observatoriju! (0)
Autors: www.starspace.lv Apskatīt komentārus »
Atslēgvārdi: observatorijas glābšana
Balsis: 7, vidējais vērtējums: 4.86