FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2005. gada 26. novembrī 19:02 

Represijas pret studentu aktīvisti Baltkrievijā (7)

Taciana Khoma

Šā gada 11-13.novembrī Francijā, Reimsā, Eiropas Nacionālām Studentu apvienībām (ESIB) notika valdes sēde, kurā par vienu no izpildkomitejas locekļiem tika ievēlēta baltkrieviete Taciana Khoma, kura šobrīd studē Baltkrievijas Valsts Ekonomikas Universitātē (BSEU).

Šobrīd, neskatoties uz to, ka Tacianai vienmēr ir bijušas izcilas sekmes, viņa tiek izslēgta no augstskolas un izraidīta no studentu kopmītnēm. Šīs rīcības iemesls ir fakts, ka Taciana nav iepriekš informējusi savas augstskolas administrāciju par to, ka dosies uz Franciju, ESIB valdes sēdi, kā to paredzot jauns Baltkrievijas likums, kurš gan stāsies spēkā tikai pēc 2 mēnešiem. Šis likums noteiks, ka studentiem būs jāsaskaņo jebkura sabiedriska aktivitāte un ārzemju apmeklējums ar savas augstskolas administrāciju.

Vairāki BSEU darbinieki ir pauduši viedokli, ka universitātes rektors, Vladimirs Nikolajevičs Šimovs, ir nonācis pie šī lēmuma pēc ministrijas izdarīta spiediena. Jāpiebilst, ka Tacianai ir bijis jāpavada stundu gara saruna ar "oficiālu augstskolas pārstāvi" par viņas aktivitātēm ESIB, viņas darbu, finansēm un attieksmi pret Baltkrieviju. Tāpat arī no kopmītnēm viņa tika izraidīta nekavējoties pēc eksmatrikulācijas lēmuma, lai arī parasti studentiem tiek dotas 3 dienas.

Interesanti šķiet arī tas, ka tieši vakar (25.novembrī) pēc Lukašenko steidzamības ierosinājuma tika iesniegti labojumi likumprojektam "Kārtība, kādā tiek piešķirts sods par publiskās drošības apdraudēšanu", kas nosaka, ka, ja organizācija, par kuru ir pieņemts lēmums par likvidāciju, turpina savu darbību, tās biedriem var tikt piemērots cietumsods no 0.5 līdz 2 gadiem. Tāpat arī aicinājumu un izdales materiālu izplatīšana ārvalstīs vai ārvalstu presē, kas varētu "iedragāt Baltkrievijas drošību", tagad ir sodāma ar 2 - 5 gadu brīvības atņemšanu. Klāt pie šī ir piebilstams, ka Baltkrievijas Nacionālā Studentu apvienība (BSA) jau kopš 2001.gada ir likvidēta un oficiāli nedarbojas, un arī šajā ESIB valdes sēdē Francijā visas Eiropas nacionālās studentu apvienības, tāpat kā parasti pēdējos gados visās valdes sēdēs, apstiprināja atbalsta vēstuli "pret represijām pret politiski aktīviem studentiem Baltkrievijā". Taciana šajā sēdē līdz ievēlēšanai par ESIB izpildkomitejas locekli bija viena no Baltkrievijas pārstāvjiem.

Ielūkojoties BSEU rektora biogrāfijā, kļūst zināms, ka viņš ir ne tikai kaislīgs Baltkrievijas "drošības" aizstāvis, bet arī aktīvs politikā. No 1996. līdz 2002. gadam viņš bija Baltkrievijas Republikas Ekonomikas ministrs, 2001 - 2002. - ministru prezidija biedrs, 1999 - 2002. gadam - Krievijas un Baltkrievijas savienības biedrs. Par rektoru viņš kļuva 2002. gadā.

Lai nosodītu absurdo rektora lēmumu un pievērstu sabiedrības un valdību uzmanību cilvēktiesību pārkāpumiem Baltkrievijā, ESIB ir uzsācis plašu kampaņu, iesaistot visas Eiropas nacionālās studentu apvienības, augstskolas, ministrijas, cilvēktiesību un augstākās izglītības organizācijas. Eiropas Universitāšu Asociācija tuvākajā laikā lems par turpmāku Baltkrievijas Valsts Ekonomikas Universitātes biedra statusu. OSCE - organizāciju par drošību un sadarbību Eiropā - ir pieprasījusi savai pārstāvniecībai Minskā detalizētu atskaiti par notiekošo. Iesaistītas ir tādas starptautiskas organizācijas kā UNESCO, Education International, European Youth Forum, The Magna Charta un Salzburg Seminar.

Par notikušo ESIB ir informējis arī Eiropas Padomi, Eiropas Komisiju, vairākus Eiropas parlamenta ministrus, kuriem ir kāda saistība ar Baltkrieviju.

Norvēģijas Nacionālā studentu apvienība STL ir uzsākusi parakstu vākšanas kampaņu par atbalstu Tacianai:

www.stlweb.no/signatures.asp

Latvijas Studentu apvienība stingri nosoda BSEU rektora nepamatoto lēmumu un aicina piebiedroties visus studentus, parakstoties augstākminētajā mājas lapā.

Autors: Anita Līce  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: Baltkrievija, studenti
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Jūlijs, 2024 »

POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva