Dziļi leģendārajās alām līdzīgajās Los Alamosas laboratorijās, kur reiz tika radītas pirmās atombumbas zinātnieki ir ķērušies pie kāda ne mazāk grandioza projekta. Pēc 11. septembra asiņainajiem notikumiem viņi ir uzsākuši darbu pie visu laiku sīkāk izstrādātā ASV datormodeļa. Šajā modelī ir virtuālas pilsētas, kurās dzīvo miljoniem virtuālu cilvēku, kas katru dienu dodas uz darbu, iepērkas, apmeklē futbola spēles un dodas visur citur, kur varētu doties to reālās dzīves līdzinieki. Tāpat šajā modelī ir arī virtuālas elektrolīnijas, naftas un gāzes vadi, aviolīnijas un dzelzceļu sistēma, pat virtuāls internets.
Zinātnieki būvē šīs virtuālās lietas, lai vēlāk iznīcinātu tās. Pagājušajā nedēļas nogalē Los Alamosas Nacionālās laboratorijas pētnieks Stīvs Fernandezs ar dažiem vienkāršiem klaviatūras pieskārieniem pārtrauca vairāku Klusā okeāna piekrastes elektrostaciju darbību. Tas notika laikā, kad viņa kolēģi Kristians Ombergs un Brents Daniels strādāja pie matemātiskajiem modeļiem, lai aprēķinātu labāko vietu, kur Sandiēgo likt lietā bioloģiskos ieročus.
"Mēs cenšamies būt tik labi teroristi cik vien iespējams," teica Džeimss Smits, kas strādā pie baku vīrusa epidēmijas simulācijas Oregonas štata Portlendā. "Reizēm mums izdodas un mēs esam priecīgi, ka neesam īsti teroristi."
Los Alamosas eksperimenti ir daļa no Amerikas iekšzemes drošības departamenta pūlēm iegūt tehnoloģijas, kas varētu palīdzēt cīņā ar globālo terorismu. Šis projekts ir līdzīgs valdības "informācijas rakšanas" projektam, kas izmantojot informāciju par cilvēku lidojumu maršrutiem, kredītkaršu ziņojumiem un citām lietām mēģina noskaidrot iespējamo uzbrucēju uzvedības modeļus, lai izskaitļotu potenciālos teroristus.
ASV valdība izmanto šo simulātoru, lai izstrādātu rīcības plānus īstu teroristu uzbrukumu gadījumiem. Projekta informācija ir tik svarīga, ka lielākā daļa laboratorijas pētījumu datu ir slepeni un projekta darbībā tiek lietotas īpašas pagaidām vēl eksperimentālas tehnoloģijas. Ja šis simulātors nonāktu nepareizajās rokās, to varētu izmantot, lai izstrādātu superefektīvus uzbrukumus pret amerikāņiem. Tas kalpotu potenciālajiem teroristiem par lielisku treniņu laukumu.
Daži pilsētu plānotāji ir kritizējuši šī projekta augstās izmaksas, norādot, ka šāda modelēšana nav precīza. Vairāki kritiķi norāda, ka šādas simulācijas nevar dot konkrētu atbildi par vai pret kādu daudziem simulācijas parametriem. Savukārt šī projekta atbalstītāji norāda, ka tas "sniedz nenovērtējamu informāciju veiksmīgai valsts aizstāvībai".
Kad gandrīz pirms četriem gadiem lidmašīnas ietriecās Pasaules tirdzniecības centros valdībai bija maza nojauta par elektrotīklu, ūdensapgādes un sabiedriskā transporta sistēmu vājībām un savstarpējo ietekmi. Šis projekts palīdzēs valdībai izstrādāt rīcības plānus dažādām ārkārtas situācijām. Šīs simulācijas ir palīdzējušas valdības birokrātiem noskaidrot tās vietas, kurās tuvākajā laikā būtu jāveic kādas izmaiņas. Pateicoties šim projektam, piemēram, ir uzlabotas vairāku elektrostaciju drošības sistēmas un lielākajās pilsētās ir izvietoti īpaši biosensori, kas spēj noteikt dažādu bioloģisko ieroču klātbūtni un var laikus brīdināt Amerikas varas iestādes un tautu.
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0