FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2005. gada 28. septembrī 18:48 

Atgūsti par izglītību maksāto naudu (5)

"Universitātes Avīze" stāsta, ka, ja tu pats maksā par studijām, tad tev ir iespēja atgūt ceturto daļu no samaksātās summas. Šos 25% var atgūt arī no maksas par tālākizglītības kursiem. Tātad naudu var atgūt par visiem maksājumiem, ko esi veicis par izglītību un par ko ir attiecīgi dokumenti un čeks.


Vienīgi gada laikā ceturtdaļu summas var atgūt no Ls 150, kas ir valsts noteiktā norma. Tātad gadā lielākā summa, ko vari atgūt, ir Ls 37,50. Vienīgais nosacījums - tev jābūt iedzīvotāju ienākumu nodokļu maksātājam. Proti, gadā, par kuru vēlies atgūt nodokļus, ir jāstrādā vai jābūt iedzīvotāju ienākumu nodokļa maksātājam (piemēram, saņem honorārus vai citu atalgojumu, no kura nomaksāts nodoklis). Taču, ja pats neesi nodokļu maksātājs, tad nodokļus atgūt var tavi vecāki.


Gada studiju maksa, kas pārsniedz Ls 150, pāriet uz nākamo gadu, kad atkal var atgūt nodokļus. Tā šis naudas apjoms var pāriet no gada uz gadu piecus gadus. Ja piecu gadu laikā neesi naudu atguvis, tad šī summa tiek dzēsta pavisam. Tāpat jāpatur prātā, ka katrā nākamajā gadā vispirms tev atmaksās nodokļus no jaunākās summas, ko esi maksājis par izglītību. Tā nu sanāk - ja esi sācis studēt un studē vairākus gadus, daļu summas nāksies zaudēt.


Lai atgūtu nodokļus, jāsaglabā visi maksājumu apliecinošie dokumenti, uz kuriem ir tavs vārds, uzvārds un personas kods. Ja maksu par izglītību esi veicis, izmantojot internetbanku, palūdz savā bankā apstiprinātu maksājuma kopiju. Tad dodies uz sava rajona Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodaļu, kur varēsi aizpildīt gada ienākumu deklarāciju (par 2004. gadā veiktajiem maksājumiem nodokļus atgūt var 2005. gadā). Līdzi jāņem arī nodokļu aprēķins, kas obligāti jāizsniedz darba devējam. Ja deklarāciju aizpildīs tavi vecāki, tad arī viņiem jābūt līdzi nodokļu aprēķinam. Tad VID jāaizpilda deklarācija.


Iedzīvotājiem ir maldīgs priekšstats, ka deklarācija jāaizpilda līdz 1. aprīlim - to var aizpildīt visa gada garumā. Nodokļu summa pēc deklarācijas iesniegšanas tiks atmaksāta apmēram trīs mēnešu laikā uz norādīto bankas kontu. Par to VID izsūtīs paziņojumu uz mājām.


Nodokļus var atgūt ne vien par izglītību, bet arī par citiem attaisnotajiem izdevumiem, piemēram, ārstnieciskajiem izdevumiem.


Sīkāka informācija VID mājas lapā.


Atmaksas kārtība:


1) saglabā visus čekus,
2) saņem nodokļu paziņojumu no darba devēja,
3) dodies uz savas dzīvesvietas VID nodaļu,
4) aizpildi deklarāciju,
5) saņem naudu.


Pieredze

Pagājušajā gadā Latvijas Universitātē apgūstot 2. profesionālā līmeņa ekonomista izglītību, 25 gadus vecā Liene Meklere vērsās Valsts ieņēmumu dienestā, kur veica nodokļu pārrēķinu.


Pēc trīs mēnešiem Lienes kontā tika pārskaitīti gandrīz Ls 40. Viņa gadā samaksāja Ls 600. Bet, tā kā valsts noteiktā norma, par kuriem var atgūt nodokļus, ir tikai Ls 150 gadā, Liene šo čeku atkal iesniegs šogad un vēl turpmākos divus gadus, līdz visi Ls 600 lati tiks izmantoti. Šogad Liene deklarāciju vēl nav aizpildījusi, jo to var izdarīt līdz gada beigām. Četru gadu laikā viņa saņems no valsts atpakaļ aptuveni Ls 160 latus. Viņa teic, ka šis process ir vienkāršs, izņemot deklarācijas aizpildīšanu, jo deklarācija ir ļoti sarežģīta - daudz aiļu, kurās jāraksta dažādi aprēķini. Aizpildīt sarežģītos papīrus palīdzējusi tā uzņēmuma grāmatvede, kurā viņa strādā. "Šogad būs vieglāk - būs jānomaina tikai gada skaitļi, jo nekas cits deklarācijā nav mainījies," teic Liene.


Jauniete uzskata, ka VID vajadzētu vairāk padomāt, kā šo procesu atvieglot, piemēram, labi būtu, ja visu varētu izdarīt internetā. "Un pavisam labi būtu, ja vajadzētu ierakstīt tikai nomaksāto nodokļu summu, bet pārējo programma aprēķinātu pati," cerīga Liene.


Raksts tapis sadarbībā ar laikrakstu la.gif

Autors: www.lu.lv - LA  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: izglītība, Nauda
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Februāris, 2024 »

POTCPSSv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829123
4567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva