"Boston Globe" ziņo, ka Datorzinātņu pētnieki no Bērklijas Universitātes ir atraduši jaunu veidu, kā "klausoties" iegūt lietotāju paroles. Profesors Dags Tīgars un viņa students Lī Žuangs ir atraduši veidu, kā, izmantojot visparastākos mikrofonus un modificētu balss atpazīšanas programmu, "dzirdēt" un saprast, kādas paroles lietotāji ievada, lietojot datoru.
Šī jaunā spiegošanas tehnoloģija balstās uz to trokšņu analīzi, kas rodas, kad lietotāji strādā pie saviem datoriem. Analizējot lietotāju rakstīšanas trokšņus, jaunā spiegošanas tehnika savas darbības pirmajā solī spēj precīzi noteikt aptuveni pusi uzrakstīto simbolu. Otrajā solī pirmā soļa rezultātu apstrādi turpina programma, kas analizē drukas un gramatikas kļūdas. Tālāk datus apstrādā programma, kura ir īpaši pielāgota, lai atpazītu lietotāja nospiestos taustiņus.
Šādi ar katru soli tiek iegūti arvien labāki rezultāti. "Ar trešo piegājienu mēs varam precīzi noteikt 96% no visiem uzrakstītajiem simboliem," teica Tīgars. Kad zinātnieku komandai lūdza palīdzēt uzlauzt 10 simbolu paroli, viņu programma piedāvāja 75 dažādus paroles variantus. Tīgars norādīja, ka "tas nozīmē, ka vienā no 75 gadījumiem mēs šādu paroli uzminēsim ar pirmo reizi."
Daudzi drošības speciālisti jau ir paspējuši izteikt savu satraukumu, jo tagad ļaunprāšiem nav vajadzīga tieša pieeja pie savu upuru datoriem, viņi vajadzīgās paroles no zināma attāluma var iegūt ar modernu parabolisko antenu palīdzību vai dažādu noslēptu mikrofonu palīdzību. Nākotnes Trojas zirgi savu pretlikumīgo darbību veikšanai pat varētu izmantot paša lietotāja datora mikrofonus.
Tīgars norādīja, ka lietotājiem, lai garantētu savu drošību, nāksies izmantot sarežģītākas drošības sistēmas. Viens no variantiem ir izmantot divu līmeņu autorizēšanos, kur vienā līmenī lietotājs ievada savu paroli, bet otrā - īpašu kodu, kas tiek parādīts uz ekrāna un ik minūti mainās.
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0