Iedomāsimies sekojošu ainu: mazs lauku ciemats, kaut kur kādā tālā Āfrikas nostūrī, vieta, kur kādā salmu būdā kāds daudzsološs mazais āfrikānis izgaismo savu bezelektrības mitekli ar iezilgano laptopa ekrāna gaismu... Pateicoties MIT Media Lab dibinātājam Nicholasam Negropontem un viņa sievai Elēnai laptops varētu kļūt par mazattīstīto valstu bērnu ikdienas realitāti.
Negroponte un daži viņa kolēģi ir aizsākuši projektu, kas paredz radīt izturīgu laptopu, kam būtu paspēkam internets un dažādas multimēdiju iespējas, bet kas maksātu tikai 100 amerikāņu zaļās naudiņas. Šādi laptopi tiktu ražoti masveidā, partijās vismaz pa miljonam, tad nabadzīgo valstu valdībām tiktu dota iespēja iegādāties tos un izplatīt savās skolās. Šī projekta mērķis ir nest gaismu tehnoloģiju aizmirstās vietās un padarīt laptopus par tik pat ierastu lietu kā mobilie telefoni.
Šis nav pirmais mēģinājums piedāvāt pasaulei jaunākās tehnoloģijas par revolucionāri zemu cenu, 2001. gadā Indijas zinātnieki izstrādāja rokā turamu ietaisi "Simputer", taču plašu popularitāti šī ietaise tā arī nav guvusi. Iespējams, ka šim projektam ir lielākas izredzes izdoties, jo to atbalsta 3 lielas kompānijas, tās katra jau ir ziedojušas pa 2 miljoniem dolāru projekta uzsākšanai. Google sola palīdzēt arī citos jautājumos, AMD atbalstīšot projektu procesoru jautājumos, bet interneta lietās varētu noderēt News Corp. satelīti.
Lētie laptopi būšot praktiski tādi pat, kā visi pārējie, taču tiem neapšaubāmi būs lēnāki procesori un mazākas atmiņas. Pagaidām lielākās problēmas sagādā displeji, jo ir grūti izstrādāt displeju, kas ir pietiekami energo-saudzīgs un arī cenas ziņā atbilst projekta prasībām. Nez vai arī jaunie datorentuziasti Latvija lauku nostūros var cerēt uz savu laptopu tāpat kā Kambodžas mazie resgaļi?
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0