Mēs dzīvojam 21. gadsimtā, un Internets mūsu dzīvēs ieņem arvien lielāku lomu, tādēļ būtu grūti iedomāties cilvēku dzīvi bez interneta. Tādas lietas kā e-pasts, čats, failu apmaiņas tīkli un VoIP risinājumi (piemēram, Skype) ir kļuvuši par mūsu ikdienu.
Tomēr divu kanādieši - Denisa Bistrova un Maikla Teilora ir izveidojuši projektu Shutdown Day, kura ietvaros viņi aicina visus šī gada 24. martā (sestdien) izslēgt savus datorus uz 24 stundām, tādējādi parādot sava rakstura stiprumu. Shutdown Day rīkotāju mērķis ir uzzināt to, cik cilvēku spēj izturēt vienu diennakti bez datora. Acīm redzot, projekta veidotāji ir izvēlējušies sestdienu, lai tie, kuri darbā izmanto datoru, arī varētu iesaistīties projektā. Pie tam sestdienā cilvēkiem ir lielākas izklaides, kuras neietver datoru izmantošanu, iespējas.
Internets ir visā pasaulē publiski pieejams tīkls, kas sastāv no savstarpēji savienotiem datortīkliem, kas apmainās ar informāciju, izmantojot IP (Internet protocol) datu pakešu komutāciju. Vienkāršāk sakot, tas ir milzu tīkls, kas sastāv no miljoniem mazāku mājsaimniecības, akadēmisko, biznesa un valdības tīklu, pa kuriem tiek pārraidīta dažāda veida informācija un servisi (tādi kā: e-pasts, tiešsaistes čats, failu pārsūtīšana, kā arī savstarpēji saistītās WWW jeb globālā tīmekļa lapas).
Interneta pirmsākumi ir meklējami 1969. gadā, kad ARPA (Advanced Research Projects Agency), viena no ASV Aizsardzības ministrijas nodaļām, sāka strādāt pie projekta, kam no vienas puses vajadzētu nodrošināt neiznīcināmu sakaru kanālu, bet no otras puses atvieglot dažādos štatos un valstīs esošo aizsardzības rūpniecības uzņēmumu sadarbību. Tā tika izveidots ARPANet tīkls. Šis 1969. gadā radītais datortīkls bija pirmais, kurā tika izmantots pakešu komutācijas princips.
Sākumā informācijas apmaiņa varēja notikt tikai starp vienas sistēmas datoriem. Dažādu operētājsistēmu parādīšanās radīja nepieciešamību meklēt jaunus sakaru līdzekļus dažādu tīklā ietilpstošo organizāciju apvienošanai vienotā sistēmā.
Tā tika izveidots Internetting Project. Projekta uzdevums bija izveidot datu apmaiņas protokolu, kurš nebūtu atkarīgs no aparatūras un kuru varētu izmantot visi datori. Lai datus varētu ne tikai pārraidīt, bet arī izmantot katrā datorā, bija vajadzīgas standartizētas programmas, kuras datus pārveidotu atbilstoši datorā esošajai sistēmai. Mūsdienās šī tehnoloģija ir attīstījusies jau tik tālu, ka tiek izmantoti daudz un dažādi standarti, un ar katru dienu to skaits palielinās.
Vairāk par tādu standartu kā WWW un FTP vēsturi jūs atradīsiet šeit.
Tikmēr mūsu apmeklētājiem iesakām izdrukāt mūsu rakstus un lasīt tos taustāmā veidā! Taču vēl labāk izejiet pastaigāties, aizbrauciet uz jūru, jo ārā taču ir skaists laiks!
Izmantotie resursi:
www.shutdownday.org
www.liis.lv
www.wikipedia.org
2007. gada 20. martā 19:55
Neiespējamā misija IV: Diennakts bez interneta (16)
Autors: Mārtiņš Lūsis Apskatīt komentārus »
Atslēgvārdi: Internets
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0