brīvību pairetbejam!!! :))
Laikā, kad DVD filma maksā 1/20 no vidējās algas valstī, laikā, kad kvalitatīva mūzika ir luksus ekstra, laikā, kad daudz ko nevar atļauties trakeri ir sava veida atspaids, kur starp lielas tiesas drazas var atrast arī šo to baudāmu, Latvijā nenopērkamu. Es nedomāju, ka piratbay ir varoņi, bet kopumā viņu darbību vērtēju pozitīvi.
Ja nevar atļauties, tad neņem. Elementāri kā veikalā. Ja domā, ka tev pienākas, palūdz māksliniekam, varbūt iedos. Es jā arī par radošumu, kas kopijās pieejams ikvienam bez maksas. Bet kamēr autori grib ar to pelnīt labai dzīvošanai un raksta uz vāciņa to, ko raksta (c), tikmēr kopēšana ir vienkārši darbošanās pret viņiem. Autortiesību aizsardzība minēta Satversmē. Fizika ir cūka, neaizsargā, tehnoloģiski viss ir iespējams. Kas aizsargās?
Man patika šis komentārs no slashdot: I'm a mathematician. Many Slashdotters are programmers, engineers, etc. Isn't our work creative? How come we don;t get a lifetime +90 years gravy train? Is what we do simply not worth as much to society as movies about comic book superheroes and books about high school for witches and wizards? We don't seem to need protection, so why should artists? Kāpēc māksliniekiem vajag copyright, ja matemātiķiem nevajag?
Viss vienkārši, Madar, daži ir vienlīdzīgāki par citiem. Te ir tāds klasisks gadijums - Robins Huds bija varonis vai bandīts. Pasteigšos priekšā tiem, kas aizstāvēs kapitālisma idejas ar vienu ļoti trāpīgu apgalvojumu. Kapitālisms kapitalizē peļņu, bet sozializē zaudējumus. Līdz ar to lai cik stulbi tas neskanētu man šķiet, ka sasniedzot noteiktu atdevi produktam būtu jākļūst bezmaksas vienalga vai tā ir filma, dziesma vai algoritms. Jautājums, kurš noteiks robežas
programmētāji paši izdomāja open sorce ..
Cilvēks, kas kaut ko rada, ir tā īpašnieks. Pārējie drīkst to no viņa nopirkt. Viņš drīkst dāvināt, ja grib. Aktieri, mūziķi saņem tik daudz, jo tirgo savu dzīvi, dzīvo realitātes šovā, par ko pārējie ir gatavi maksāt. Balsojiet par bezmaksas mūziku ar savām ausīm un pārējie būs spiesti to respektēt. Nenoliegšu, ka pats arī esmu iepiratējis mūzikas un filmu kolekciju, bet ja nevarētu - pārāk daudz neskumtu un klausītos radio. Bet - kamēr vari - tikmēr dari. Taču pasludināt par savām tiesībām to nedrīkst.
Turklāt, matemātiķi, fiziķi, valodu pētnieki, zinātnieki u.c. cilvēki ir entuziasti (un/vai algotņi), kas atklāj jau pastāvošas sakarības. Pirmajiem, kas to atklāj, pienākas slava. Tā pat kā pirmajiem olimpiādē, jo maratona rekordu jau nepatentēsi un neaizliegsi pārspēt. Bet programmētāji cinās par savām autortiesībām, vai arī dāvina savu produktu, lai visiem būtu labāk.
Nepiekriitu Kaarlim, ka liidz shim nezinaams noshu virkneejums buutu vairaak aizstaavams kaa liidz shim nezinaama algebras teoreema.
Precīzi. Jebkura nedzirdēta nošu kombinācija taču arī jau pastāv tikpat lielā mērā kā jebkura nepierādīta teorēma. Tās abas eksistē kaut kādās "formālo pierakstu telpās". Un izvēlēties kaut kādu *interesantu* vektoru no abām telpām ir izaicinājums. Es neredzu ar ko pirmā izvēle būtu labāka par otro (vai otrādi).
Par realitātes šoviem - tā ir viņu pašu izvēle. Piem. neviens taču neapgalvos, ka Šostakovičs vai Glāss tirgoja savu dzīvi un dzīvoja kā realitātes šovā. Vai piem. Tolkien, Orwell. Man nav nekas iebilstams maksāt autoriem par viņu darbiem neilgu laiku (kādus ~20 gadus) kopš to radīšanas. Bet man liekas pretdabiski autortiesību likumi, kas gribētu ekskluzīvas tiesības uz autoru darbiem saglabāt arī, piem., 95 gadus pēc viņu nāves.
Kārlis Par kādu rādio Tu runā? Naba kurai drīz vairs nebūs naudas?
Piekrītu Madaran par 20 gadu autortiesību termiņu. Autortiesību likumiem ir jānodrošina līdzsvars stap autoru un sabiedrības interesēm. Pēc šā brīža likumdošanas, laikā, kad darbs nokļūst publikas īpašumā, tas ir ne tikai morāli novecojis, bet arī vienkārši aizmirsts (pa šo laiku nomainās vairākas paaudzes).
Pirat bay ir ļoti labs trakeris. Pats izmantoju... :P Esmu aktivs torrentu trolis! Ir bijušas saskarsmes ar policiju dēļ tā. G'luck pirate-bay ;P