FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2010. gada 12. oktobrī 00:36 

Konkursā "Ideju kauss 2010" uzvar Fizmati (10)

Jānis un Ēriks Zaharani
Latvijas Universitātes Fizikas bakalaura studiju programmas 3. kursa studenti Jānis un Ēriks Zaharani ar savu ideju izveidot “gudru velonovietni” ir uzvarējuši konkursā “Ideju kauss 2010”, iegūstot 5000 Ls atbalstu savas biznesa idejas īstenošanai. Kopā konkursā piedalījās aptuveni 700 biznesa idejas.

Otro vietu un 3000 latu lielu atbalstu ieguva ideja par jauna veida sporta automobiļu iekšdedzes dzinēju elektroniskās vadības iekārtu ražošanu. Trešo vietu un 1000 latu lielu atbalstu ieguva ideja par speciāla suņu dzeramtrauka izveidi, kas paredzēts mājdzīvnieku labsajūtas nodrošināšanai ceļojuma laikā automašīnā vai citā transportā. Savukārt par speciālās nominācijas – «Inovatīva eko-inovācijas ideja» – uzvarētāju kļuva ideja par inovatīvu matraci ar siena pildījumu. Arī šīs idejas autors saņēma 1000 latu lielu atbalstu idejas īstenošanai.

Nelielā intervijā Jānis un Ēriks pastāsta nedaudz sīkāk par savu ideju, idejas tapšanas procesu un nākotnes plāniem.

Ar kādu ideju piedalījāties konkursā?
Ideja ir drošība velosipēdiem, kas tos pasargās no nozagšanas. Bet šī inovācija pasargās ne tikai vienu noteiktu velosipēda daļu, bet gan visas galvenās detaļas - rāmi un abas riepas. Pēc mūsu domām, šai aizsardzības sistēmai vajadzētu darboties daudzkārt labāk nekā šobrīd tirgū pieejamajām.

Kā jūs izdomājāt piedalīties šajā konkursā?
Pagājušajā gadā jau bijām piedalījušies Ideju kausā ar divām idejām. Abas tika uz otro kārtu, taču mēs tālāk uz finālu gan netikām. Tāpēc šogad bija tāda kā motivācija mēģināt tikt tomēr arī uz finālu un varbūt pat pretendēt uz kādu no godalgotajām vietām.

Kā radās ideja?
Ideja radās Ērikam, kad nelielā klases salidojumā runājām par dažādām lietām, un viena no tām bija par velosipēdu un mototransportu zādzībām. Protams, ka ideja likās diezgan laba, un visi klātesošie arī to atbalstīja. Taču tajā brīdī tā bija diezgan nepilnīga. Bija arī zināms, ka ir sākusies “Ideju kausa 2010” pieteikumu iesūtīšana, un nolēmām, ka vajadzētu šo ideju nedaudz attīstīt un pieteikt. Tāpēc, braucot mājās, visu ceļu prātojām par to, ko vēl vajadzētu šai idejai, lai tā būtu pilnīgāka, drošāka un, protams, arī realizējama dzīvē. Ideju kauss ir konkurss, kas veicina inovatīvu domāšanu, un citādi mēs noteikti nebūtu nonākuši līdz šādam risinājumam.

Vai jau uzreiz piedalījāties ar apziņu, ka uzvarēsiet?
Ideja mums šķita ļoti laba un praktiska, tāpēc bija sajūta, ka šogad varētu veikties labāk. Taču, ja, piesakot ideju, tā bija tāda kā pamēģināšana, tad, iekļūstot otrajā kārtā, kur nākamais uzdevums ir biznesa plāna izveide, mēs sapratām, ka tā ir ideja, ar kuru pat varētu dabūt pirmo vietu. Tāpēc mēs izvirzījām sev mērķi censties un mēģināt tikt tik tālu, cik būs iespējams.
Finālā bijām 99% droši, ka uzvarēsim, jo žūrija pēc mūsu prezentācijas applaudēja un viens no žūrijas locekļiem piecēlās un teica: „Puiši, apsveicu, jums ir pirmais klients!”, un iedeva mums savu vizītkarti. Tā bija vienkārši ideāla sajūta, gandarījums par smago darbu plūda pāri malām.

Kas, jūsuprāt, bija tas, kas palīdzēja iegūt galveno balvu? Ideja, prezentācija, ticība saviem spēkiem?
Visas šīs trīs lietas bija noteicošas. Ideja bija tik laba, ka mēs tai ticējām un bijām pārliecināti, ka citiem tā arī varētu patikt. Protams, ticējām, ka esam spējīgi uzrakstīt labu biznesa plānu un izdomāt labu prezentāciju.
Un jā, prezentācija, šķiet, noteikti bija tas, kas žūrijai lika saprast, ka mēs un mūsu ideja ir tā, kas ir pelnījusi 5000 LVL balvu.

Kāda ir sajūta tagad, vairākas dienas pēc rezultātu paziņošanas?
Sajūtas, protams, ir pozitīvas un pacilājošas, taču tagad ir tāda kā smaguma sajūta uz pleciem. Pirmās vietas tituls uzliek pienākumu, ideja tika atbalstīta un to vajadzētu arī mēģināt realizēt. Ja citiem Ideju kauss beidzās, tad mums tas tikai sākas, tikai citā formā.
Šobrīd nedaudz atvilksim elpu un mēģināsim iedzīt to, kas mācībās un citos darbos iekavēts, bet ilgi nevilcināsimies. Kamēr ogles vēl ir siltas, uzsāksim nepieciešamās darbības, lai ideju realizētu. Plāns vēl nav sastādīts, taču to noteikti vajadzētu, jo pašiem uzstādīti termiņi ir lieta, kas motivē darbus neievilkt un vispār izdarīt.

Cik daudz laika pavadījāt, piedaloties konkursā? Kāds bija gatavošanās process? Interesants, nogurdinošs? Kā jūs sadalījāt darbus vai arī visu darījāt kopīgi?
Kopā laikam tas prasīja nedaudz vairāk par mēnesi. Pati nogurdinošākā un sarežģītākā bija biznesa plāna izstrāde. Ekonomika un bizness nav mūsu stiprā puse, tāpēc ar visām tirgus izpētēm, mārketingu un stratēģijām negāja viegli. Taču lēnā garā, vakaros pavadot divas līdz trīs stundas biznesa plānam, mums izdevās uzrakstīt diezgan skaistu biznesa plānu.
Visus darbus darījām kopīgi, bet kombinācijā ar nelielu darba dalīšanu.
Process bija diezgan nervozs un stresains, bet veiksmīgi izsprukām no sirmiem matiem.

Kāpēc ieteiktu piedalīties šajā konkursā citiem? Varbūt varat dot kādus padomus, kā uzvarēt?
Noteikti iesakām piedalīties, jo tā ir jauna pieredze, ko varbūt nevar iegūt, sēžot lekcijās un klausoties sausu teoriju. Tajā visā ir jāpiedalās. Arī semināri, ko Ideju kauss organizēja, bija ļoti pamācoši un noderīgi. Bez tiem, iespējams, pat nebūtu sasnieguši tik labu rezultātu.
Šādi konkursi veicina inovatīvu domāšanu, un tas ir tas, kas mūsu sabiedrībai ir vajadzīgs. Taču, lai uzvarētu, ir nepieciešama ideja, kurai jūs un jūsu sabiedrotie tic, idejas jēgai un lietderībai jābūt labi pamatotai, ir jābūt neatlaidībai to novest līdz galam, un problēmu situācijās ļoti svarīgi ir tās risināt un nepadoties. Mūsu gadījumā ļoti noteicošs aspekts bija atraktivitāte. Kombinācijā šīs lietas, kā redzams, var novest pat līdz pirmajai vietai.

Vai bija atbalsts no draugiem, ģimenes, fakultātes vai vēl kā cita, kuriem gribētu pateikties?
Pārāk ar ideju un piedalīšanos Ideju kausā neplātījāmies. Tuvākajiem draugiem un ģimenei izstāstījām, un tie arī bija tie cilveki, kas atbalstīja. Pozitīvi bija, tas, ka visi bija „par” šādu ideju un nebija nekādu negatīvu piebilžu, ka šāda ideja varētu dzīvē nenostrādāt. Protams, jāsaka liels paldies arī vidusskolas skolotājiem, pie kuriem devāmies pēc padomiem gan saistībā ar ideju, gan biznesa plāna izveidē, kā arī prezentācijas uzlabošanai.

Kāds ir jūsu galvenais personīgais ieguvums no konkursa?
Ieguvumu ir daudz. Sākot jau ar pieredzi biznesa plāna rakstīšanā un uzvarošās prezentācijas veidošanā līdz pat pirmajam uzņēmuma grūdienam (5000 LVL), kontaktiem ar iespējamiem sadarbības partneriem un publicitātes.

Kādi ir jūsu tālākie plāni pēc studiju beigšanas - palikt Latvijā, studēt fiziku, darboties uzņēmējdarbībā vai kas cits?
Kaut arī studējam fiziku, tā īsti nav tā lieta, ar ko vēlamies nodarboties nākotnē. Ir ideja doties uz Zviedriju un tur studēt elektroniku. Taču tā ir tikai ideja. Ja viss izdotos un mēs veiksmīgi uzsāktu uzņēmējdarbību, tad šis varētu būt labs iemesls palikt tepat Latvijā.


Apsveicam Jāni un Ēriku ar uzvaru un novēlam veiksmi un panākumus arī turpmāk!

Autors: Inga Saknīte  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: ideju kauss, konkurss
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 4, vidējais vērtējums: 5

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Oktobris, 2022 »

POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
7 

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva