Ir 2005. gada 14. oktobra vēla pēcpusdiena, kad manāma satraukumpilna rosība Latvijas Universitātes (LU) galvenās ēkas (Raiņa bulvārī 19) pagrabstāvā. Toreiz rosības veidotāji bija meklējami no LU Fizikas un matemātikas fakultātes (FMF) Datorikas nodaļas (DN) darbinieku vidus. Tas tādēļ, ka Datorikas nodaļā tieka atklāts Linux centrs - vieta, kuras mērķis ir kļūt par atklātā pirmkoda teorētiskās un praktiskās kompetences centru Latvijā, sniegt konsultācijas, ieteikumus un atzinumus par atklātā pirmkoda izmantošanas iespējām, balstoties uz praktiskos pētījumos iegūto pieredzi.
Kopš satraukumpilnās pēcpusdienas ir pagājušas pirmās 100 Linux centra pastāvēšanas dienas. Neliels atskats uz šajās dienās padarīto.
Ir izveidota darbam nepieciešamā infrastruktūra - laboratorijas tehniskais nodrošinājums, datortīkli, serveris u.c.
Tiek nodrošināta divu nopietnu mājas lapu uzturēšana, to saturu atjaunināšana un papildināšana. Viena no tām - linux.edu.lv - ir Linux centra oficiālā mājas lapa, kurā tiek apkopota informācija par jaunākajiem notikumiem atklātā pirmkoda pasaulē, izvietotas pamācības un izglītojoši materiāli lietotājiem, dažādu produktu apraksti u.c. Savukārt, otra - EasyLinux.info - ir specializēta dažādu Linux distributīvu pamācību (Ubuntuguide, Mandrivaguide u.c.) izvietošanai.
Linux centra serveris nodrošina deviņu populāru un plaši izmantotu atklātā pirmkoda produktu automātisku spoguļošanu (oriģinālkopiju veidošanu) Latvijā. Spoguļoto produktu saraksts atrodams Linux centra mājas lapā.
Centrs ir veidojis un piedalījies vairākos pasākumos. Atvērtais seminārs (21.10.2005.) pulcēja tos cilvēkus, kuri vēlējās uzzināt, kas ir atklātais pirmkods, kāda tam nozīme, kas ir Linux u.c. Lokalizācijas sanāksmē (28.10.2005.) tika stāstīts un praktiski demonstrēts biroja programmatūras paketes OpenOffice.org lokalizācijas darbs. Lai sekmētu šī produkta lokalizāciju, tika organizēts Lokalizācijas maratons (19.11.2005.), kura laikā tika latviskota daļa šīs programmatūras lietotāja saskarnes. Konsoles vakarā (06.12.2005.) tika dota iespēja uzzināt par Linux uzbūves principiem un darbībām ar konsoli jeb komandrindu. Linux centra darbinieki piedalījās ISACA (Information Systems Audit and Control Asociation) Latvijas nodaļas rīkotājā konferencē (09.12.2005.), stāstot par to, kā atklātā pirmkoda produktu izmantošana no drošības aspekta spēj ietekmēt uzņēmuma darbību. Gada noslēgumā organizētā Atvērtā eglīte (19.12.2005.) pulcēja visus tos interesentus, kuri neformālā gaisotnē vēlējās parunāt par dažādiem ar atklāto pirmkodu saistītiem jautājumiem.
Linux centra laboratorija galvenokārt tiek izmantota studiju procesa nodrošināšanai un pētniecisko darbu veikšanai, kā arī dažādu apmācības semināru norisei.
Drīzumā publiskai izmantošanai tiks nodota īpaša datorklase (Underground), kurā ikvienam interesentam tiks dota iespēja strādāt ar atklātā pirmkoda produktiem, lai pārliecinātos par šo produktu sniegtajām iespējām.
Linux centrs sadarbojas ar Latvijas Atklātā Pirmkoda asociāciju (LAKA), ka arī ir uzsākta sadarbība ar biznesa jomas pārstāvjiem.
Linux centrs ir viena no retajām vietām Latvijā, kur ar atklātā pirmkoda saistītiem jautājumiem šādā līmenī nodarbojas akadēmiskā vidē. Tiek veikta gan dažādu produktu latviskošanas darbi, gan mācību materiālu izveide, gan informatīvi izglītojošu pasākumu organizēšana. Atklātā pirmkoda produkti (programmatūra) sniedz ne tikai iespējas tos lietot, bet arī uzlabot, lokalizēt, pielāgot konkrētā lietotāja vai uzņēmuma vajadzībām un specifikai. Turklāt to drīkst darīt gandrīz jebkurš, kam ir nepieciešamās iemaņas šādu darbu veikšanai.
2006. gada 23. janvārī 18:17
Linux centram jau 100 (8)
Atslēgvārdi: Linux centrs
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0