FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2008. gada 5. oktobrī 16:43 

LU FMF studenti iegūst 3. vietu Eiropā (9)

Ēriks un Jānis
pie sava stenda
Laikā no 19. - 26. septembrim Kopenhāgenā, Dānijā norisinājās 20. Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkurss, kurā ar savu skolēnu zinātniski pētniecisko darbu fizikā “Kardiovaskulārās sistēmas monitorings” (darba vadītājs - fizikas doktorants Renārs Erts) godalgoto 3. vietu izcīnīja Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas absolventi, šobrīd jau Fizikas un matemātikas fakultātes Fizikas bakalaura studiju programmas 1. kursa studenti Ēriks Zaharans un Jānis Zaharans.

Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkurss (European Union Contest for Young Scientists) šogad svinēja savu 20. gadadienu, tāpēc konkurss un tā norise bija jo sevišķi grandiozi par godu šai gadadienai. Konkurss notiek katru gadu, un tajā piedalās skolēni - nacionālā konkursa uzvarētāji - no visas Eiropas. Kā viesi ierodas arī skolēni no visas pasaules – ASV, Japānas, Jaunzēlandes u.c. Pārsvarā konkursā piedalās darbi fizikas, matemātikas, bioloģijas, ķīmijas, informātikas, inženierzinātņu, medicīnas zinātņu, zemes zinātņu sekcijās, tomēr visi darbi piedalās vienotā konkursā.

Savus darbus skolēni prezentē, izveidojot stendu. Konkursa pirmās trīs līdz četras dienas tiek pavadītas pie saviem stendiem - skolēni dodas aplūkot pārējo dalībnieku stendus, prezentē savu darbu žūrijas pārstāvjiem, kā arī citiem apmeklētājiem, savukārt vakarpusē parasti tiek vesti ekskursijā pa pilsētu, pieņemšanā pie valsts amatpersonām vai viesojas kādā zinātnes institūtā. Šogad konferencē viesojās arī Dānijas princis Joahims un princese Marija. Sīkāka informācija par šī gada konkursu atrodama konkursa mājaslapā.

Latvijā ar katru gadu aizvien vairāk skolēnu veic pētījumus un raksta zinātniski pētnieciskos darbus (ZPD), līdz ar to arī konkurence valsts mērogā pieaug. Iepriekšējā mācību gadā notika jau 32. valsts konference, un tai 542 darbus bija iesniedzis 681 skolēns. Skolēni valstī savus darbus prezentē vairāk kā 20 sekcijās (valodniecība, sociālās zinātnes, eksaktās zinātnes u.c.).

No eksakto zinātņu sekcijām 10 labāko darbu autorus uzaicina prezentēt savus darbus atlasei uz Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkursu. Šeit darbs jāprezentē angliski, un tiek pārbaudīta gan prasme aistāvēt savu darbu, gan valodas zināšanas, gan arī pats darbs – tā oriģinalitāte, inovatīvais tajā, tā kvalitāte u.c. No šiem 10 darbiem kompetenta žūrija izvēlas 3 darbus, kurus sūtīt uz šo konkursu.

Latvija konkursā piedalās no 1999. gada, un līdz šim divi darbi ieguvuši speciālās balvas, tomēr neviens nebija ieguvis godalgotu vietu. Šogad Latvija tika pārstāvēta ar 3 darbiem, kuru autori ir Latvijas 32. skolēnu zinātniskās konferences laureāti. Tika prezentēts vēl viens darbs fizikā - „Saules enerģijas uzkrāšana un pārveidošana, izmantojot protonu apmaiņas membrānu” (autori - Rīgas Franču liceja absolventi, šobrīd RTU 1. kursa studenti Juris Zalāns un Jānis Vinklers), kā arī bioloģijā - „Dažu zvirbuļveidīgo putnu Passeriformes migrācijas modelis: biometriskās atšķirības” (autors - Talsu Valsts ģimnāzijas absolvents, šobrīd LU 1. kursa students Mārtiņš Briedis).

Šogad Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkursā piedalījās 135 dalībnieki no 40 valstīm.

1. vietas ieguvēji:
  • Elisabeth Muller no Lielbritānijas – darbs Zemes zinātnē;
  • Martin Tkáč no Slovākijas – darbs Inženierzinātnē;
  • Magdalena Bojarska no Polijas – darbs Matemātikā.

2. vietas ieguvēji:
  • Michael Mikát no Čehijas – darbs Bioloģijā;
  • David Wittkowski no Vācijas – darbs Fizikā;
  • Émer Jones no Īrijas – darbs Inženierzinātnē;

3. vietas ieguvēji:
  • Ēriks Zaharans un Jānis Zaharans no Latvijas – darbs Fizikā;
  • Aliaksandr Minets no Baltkrievijas – darbs Matemātikā;
  • Etienne Lalique, Axel Talon no Francijas – darbs Fizikā;

Internacionālajā konkursā:
  • Pippa Grierson no Jaunzēlandes – darbs Medicīnas zinātnē.

Jāpiebilst, ka godalgoto vietu ieguvēji saņem arī naudas balvas. Trīs darbi, kas ieguva pirmās vietas – 7000 eiro katrs darbs; otrās vietas – 5000 eiro, trešās vietas – 3500 eiro. Vairāki darbi saņem arī speciālbalvas, kā piemēram, iespēju apmeklēt tādus institūtus kā CERN (The European Laboratory for Particle Physics), EFDA (The European Fusion Development Agreement), EMBL (The European Molecular Biology Laboratory), ESRF (The European Synchrotron Radiation Facility), ESA (The European Space Agency),  ESO (The European Southern Observatory), ILL (The Institut Laue-Langevin).

Kā atzīst Valsts jaunatnes iniciatīvu centra Vecākā referente skolēnu zinātniski pētnieciskā darba jautājumos, nacionālā līmeņa Skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferences organizatore Mudīte Kalniņa, kura kopā ar darbu autoriem katru gadu brauc arī uz Eiropas konkursu, atzīst, ka “noslēguma pasākums bija tiešām grandiozs. Tas bija šovs ar prominencēm, māksliniekiem, dejām, dziesmām, gaismas efektiem un akrobātiem. Tas viss par godu jubilejas reizei. Un šajā krāšņajā pasākumā kā pirmos uz apbalvošanu izsauca „dvīņus no Latvijas”. Jā, tā viņus izsauca. Un zēni tiešām to bija pelnījuši, jo viņi strādāja ļoti, ļoti daudz un ar lielu pašaizliedzību.

Ēriks un Jānis noteikti ir pelnījuši arī lielu apsveikumu no mums – Fizmatiem, jo vēl tikko, Iesvētībās 2. oktobrī, viņi oficiāli kļuva par vieniem no mums! Tāpēc - Ērik, Jāni - LU FMF Studentu pašpārvaldes un visu LU FMF studentu un pasniedzēju vārdā no sirds APSVEICU jūs un novēlu veiksmi arī turpmāk – gan studijās mūsu fakultātē, gan arī visās pārējās aktivitātēs, ar kurām esat aizrāvušies!

Autors: Inga Saknīte  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: EUCYS, ZPD
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Decembris, 2023 »

POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva