FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2007. gada 8. februārī 17:24 

Vai ir vērts pāriet uz Windows Vista? (44)


Veikalu plauktos nesen oficiāli ir parādījusies Windows Vista un, protams, šobrīd notiek milzu reklāmas kampaņa. Daudzi cilvēki izlemt vai instalēt jaunāko Microsoft operētājsistēmu, tādēļ turpinājumā piedāvāju 10 argumentus par un 10 pret pāriešanu uz Windows Vista. Ceru, ka tas jums palīdzēs izdarīt izvēli...


10 iemesli kādēļ vajadzētu pāriet uz Windows Vista:


1. Ready Boost (USB ierīces kā atmiņa)

Microsoft ir izdomājis jaunu veidu kā uzlabot sistēmas ātrdarbību, neliekot jums iztērēt milzu naudu par to. Tagad jūs varat pievienot datoram pārnēsājamo atmiņu (USB zibatmiņu vai compact flash, SD un MMC atmiņas kartes) un ļaut operātājsistēmai izmantot visu šot atmiņu vai kādu tās daļu Ready Boost vajadzībām. Tas nozīmē, ka šī atmiņa tiks izmantota kā vieta, kur uzglabāt datus, pirms programma tos ir pieprasījusi no cietā diska. Šī tehnoloģija jau ir uzrādījusi lieliskus rezultātus testos, ievērojami uzlabojot datora ātrdarbību, sevišķi tajos gadījumos, kad datoram ir salīdzinoši maz operatīvās atmiņas (RAM).


2. Aero Glass lietotāja interfeiss

Aero Glass interfeiss, kas tiek izmantots Windows Vista, ir milzu solis uz priekšu, salīdzinoši ar iepriekšējo Windows operētājsistēmu GUI (grafiskais interfeiss). Jūsu Desktop nekad vēl nebūs izskatījies tik labi kā Windows Vista versijā ar Aero Glass atbalstu (visas, izņemot Windows Vista Home Basic). Tas ne tikai izskatās labāk, bet arī GUI izvietojums ir pamainīts tā, lai lietotājam būtu pēc iespējas ērtāk atrast vajadzīgo informāciju.


3. Integrēta meklēšana un sānu panelis

Liela daļa no personālo datoru lietotājiem kaut reizi ir instalējuši trešās personas (ne Microsoft programmētu), RSS barotņu lasītāju vai sānu paneli Microsoft iepriekšējā operātājsistēmā Windows XP. Šīs iespējas, sākot ar Windows Vista, ir jau integrētas operātājsistēmā un kopā ar Aero Glass interfeisu izskatās ļoti labi. Jums vairs nevajadzēs atvērt interneta pārlūku, lai aplūkotu akciju cenas vai arī laikapstākļus. Tie tiks nepārtraukti rādīti un atjaunoti Windows sānu panelī. Arī meklēšanas sistēma ir uzlabota. Nekad nav bijis tik viegli atrast jums vajadzīgo dokumentu, jo tagad Windows Search ir iekļauti daudzu meklēšanas programmu (paredzētas iepriekšējām Windows versijām) indeksēšanas servisi.


4. Windows Reliability and Performance Monitor rīks

IT profesionāļi jau ir pazīstami ar Performance Monitor (serviss, ar kura palīdzību var sekot līdzi datora centrālā procesora (CPU), kā arī operatīvās atmiņas noslogojumam), tomēr tagad Microsoft cenšas padarīt to pieejamāku arī pārējiem Windows Vista lietotājiem. Jauno Reliability and Performance Monitor lietotājs var nokonfigurēt tā, lai jaunākie dati automātiski parādītos rīku joslā (taskbar). Un tad, kad datora ātrdarbība krītās, šis rīks jums palīdzēt diagnosticēt problēmas cēloni.


5. Drošība

Viens no galvenajiem Windows Vista izstrādātāju mērķiem bija šo operētājsistēmu padarīt pēc iespējas drošāku. Daudzas mums pierastas lietas šajā operētājsistēmā ir izmainītas (piemēram, datora lietošana ar Adminstator profilu), lai padarītu to drošāku. Tāpat Internet Explorer 7 ir padarīts daudz drošāks (salīdzinoši ar iepriekšējām Internet Explorer versijām), lai uzlabotu datora drošību, kamēr lietotājs „sērfo” internetā. Tomēr daudzi eksperti apgalvo, ka būtībā pietiekot ar Windows XP Service Pack 2 un jaunākajiem atjauninājumiem, lai sasniegtu pietiekamu drošību.


6. 500 jauni GPO objekti

Daudzas kompānijas izmanto Active Directory izstrādātās Group Policy iespējas, lai standartizētu to datorus. Jaunajā operētājsistēmā Windows Vista ir iekļauti vairāk, nekā 500 jauni Group Policy objekti.


7. Bitlocker tehnoloģija

Pēdējo gadu laikā piezīmju datori ir bijuši vieni no lielākajiem IT nodaļu drošības caurumiem. Jaunā Bitlocker tehnoloģija, kas ir ieviesta Windows Vista, var palīdzēt risināt šo problēmu, šifrējot informāciju un padarot datoru nelietojumu tiem, kuriem nav pieeja speciālai atslēgai, kuru var ierakstīt uz USB atmiņas. Tādejādi datiem varēs piekļūt tikai cilvēks ar šo USB atmiņu.


8. Uzlabota datortīklu izmantošana (Enhanced Networking)

Microsoft ir pārrakstījuši TCP/IP protokola steku (stack) speciāli priekš Windows Vista, lai nodrošinātu uzlabotu veiktspēju. Windows Vista ir pilnībā izmanīta saskarsme, kuru lietotājs izmanto, lai mijiedarbotos ar tīkla ierīcēm savā datorā un citiem datoriem tīklā. Tagad lietotāji var izmantot iebūvētos rīkus, lai diagnosticētu problēmu tīklā. Microsoft uzskata, ka tas varētu samazināt zvanu skaitu uz servisa tālruņiem un paātrināt atbalsta sniegšanu, jo servisa darbiniekiem ir daudz vieglāk pateikt problēmas cēloni, ja lietotājs viņiem nolasa diagnosticējošo rīku rādījumus.


9. Ilgāks palīdzības serviss

Tā kā Windows Vista šobrīd ir jaunākā Microsoft operētājsistēma, tad Windows Vista lietotāji servisa pakalpojumus izmantot ilgāk, nekā iepriekšējo Windows versiju lietotāji. Arī Internetā noteikti aizvien vairāk parādīsies noderīga informācija par Windows Vista, jo pēc kāda laika visticamāk lielākā daļa lietotāju lietos Windows Vista (es gan uzskatu, ka paies pietiekami ilgs laiks, līdz tas notiks), pie tam tuvākajā nākotnē nav paredzētas jaunas operētājsistēmas no Microsoft (līdz nākamajai operētājsitēmai būs jāgaida pietiekami ilgi). Tas ļaus justies mierīgāk, zinot, ka vienmēr būs iespēja sameklēt vajadzīgo informāciju.


10. DirectX 10

Un visbeidzot kā plusu ir jāmin arī DirectX 10, kas ir svarīgs spēļu cienītājiem. Ja jums šķiet ļoti svarīgas jaunākās spēles, tad pāreja uz Windows Vista ir neizbēgama, jo tikai Windows Vista atbalsta DirectX 10. Savukārt, ja jūs spēles nespēlējat vai spēlējat tikai parastas spēles, kurās nav izmantots DirecX 10, tad šis punkts uz jums būtībā neattiecas. Tiek lēsts, ka DirectX 10 spēles varēs darboties līdz pat 6 reizēm ātrāk, nekā DirectX 9 spēles Windows XP vidē.10 iemesli kādēļ nevajadzētu pāriet uz Windows Vista:


1. Arī Windows XP serviss būs pietiekami labs

Lai gan Windows XP servisu Microsoft uzturēs vēl tikai 2 gadus, ar Internetā pieejamo informāciju par Windows XP un arī vecākām operētājsistēmām būtu jābūt pietiekami. Tāpēc nav vērts pāriet uz Windows Vista dēļ lietotāju atbalsta.


2. Nepierastais interfeiss

Vista atšķiras no iepriekšējām Windows versijām. Lai gan lielākā daļa rīku ir līdzīgi, daudz kas ir jāmācās par jaunu. Tādēļ, ja jūsu kompānija ir iztērējusi milzu resursus, lai apmācītu darbiniekus darbam ar Windows XP (vai arī pats esat daudz laika veltījis, lai iemācītos Windows XP), tad iespējams, ka pagaidām nav vērts pāriet uz Windows Vista.


3. Programmu savietojamība

Daudzas populāras programmas pagaidām nestrādā uz Windows Vista. Tādas programmas, kā iTunes un Nero konfliktē ar Windows Vista. Patiesībā gandrīz jebkura programma, kas nav Microsoft radīta un ir domāta multimediju ierakstīšanai vai nolasīšanai diskos, ir problēmas Windows Vista vidē.
Neviļus rodas jautājums – ja pat tādām lielām programmām ir savietojamības problēmas, tad kā būs ar mazākām programmām, kuras arī tiek izmantotas ikdienā?


4. Problēmas ar DRM (Digital Rights Managment)

Pīters Gatmanns no Lielbritānijas žurnāla „The Register” ir nosaucis Windows Vista DRM par „garāko pašnāvības vēstuli pasaulē”. Par spīti tam, ka ir veikti milzu soļi uz priekšu, lai padarītu datorus par dzīvojamās istabas izklaides ierīcēm, Vista izmanto izkļaujošu (crippling) DRM, kad tiek atskaņots nākošās paaudzes disku (HD DVD, Blu-Ray) saturs. Atskaņojot diska saturu, Component un S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface Format) izejas tiek atslēgtas, bojājot Windows Vista, kā izklaidei paredzētas operētājsistēmas, imidžu.


5. Piezīmju datora baterijas ātrāka izlādēšana

Windows Vista, kā zināms, ir prasīga operētājsistēma, taču, jo jaudīgāka ir izmantotā tehnika, jo vairāk enerģijas tā patērē (ne vienmēr, bet parasti), tādēļ samazināsies arī piezīmju datora baterijas darbības laiks. Aero Glass dizaina izmantošana vien ātrāk izlādēs bateriju, jo videokartes grafiskajam procesoram būs jāpatērē vairāk resursu. Tiem, kuriem ir svarīga mobilitāte, vajadzētu nopietni pārdomāt savu izvēli pāriet uz Windows Vista.


6. Nemaz ne tik inovatīva ideja?

Jūs varat bez maksas lejupielādēt daudzas meklēšanas programmas (pat Microsoft ir tādu izveidojis). Arī Google piedāvā bezmaksas sānu paneli ar iebūvētu RSS barotņu lasītāju. Ar Yahoo Widgets palīdzību jūs varat uz darbvirsmas (desktop) izvietot dažāda veida informāciju. Apple OS X ir līderis moderno darba virsmu jomā. Pat Aero Glass nevar sacensties ar OS X darba virsmas (kas ir vairāk kā 5 gadus veca) izsmalcinātību. Sun izveidotais Project Looking Glass, savukārt, var jūsu darba virsmu par brīvu padarīt trīsdimensionālu (tiesa, ne tādā līmenī kā Windows Vista Aero Glass). Tātad tas nav nekas tāds, ko nevarētu panākt uz Windows XP.


7. Cena

Vista ir dārga un to nevar noliegt. Microsoft ir centušies dārdzību samazināt, izlaižot dažādas Windows Vista versijas ar dažādām cenām. Diemžēl lētajās versijas daudzas no jaunajām iespējām ir neaktīvas un tas izraisa nevajadzīgu apjukumu. Ja jūs vēlaties legālu Windows Vista, tad esiet gatavi maksāt līdz pat 400$ (~210Ls) par vienu no dārgajām versijām.


8. Lai izmantotu DirectX 10 iespējas, vajadzīga jauna videokarte

Tā kā Windows Vista ir pagaidām vienīgā operētājsistēma ar DirectX 10 atbalstu, daudzi geimeri jau labu laiku gaidīja Windows Vista iznākšanu. Diemžēl, lai izmantotu DirectX 10 piedāvātās iespējas, viņiem ne tikai jāiegādājas jaunā operētājsistēma, bet arī jauna videokarte. Pagaidām vienīgais čipsets ar DirectX 10 atbalstu ir nVidia 8800, kura vājākais modelis GeForce 8800GTS maksā 399$, bet Latvijā aptuveni 300Ls. Tuvākajā laikā iznāks arī Intel G35 un AMD/ATI R600 čipseti, kuriem arī būs DirectX 10 atbalsts.


9. Bargas aparatūras prasības

Windows Vista ir bargākās aparatūras prasības no visām Microsoft operētājsistēmām. Lai izmantotu visas Windows Vista piedāvātās iespējas, jūsu datoram ir jābūt vismaz 1GHz centrālajam procesoram, 1GB lielai operatīvajai atmiņai, kā arī video karte ar aparatūras līmeņa DirectX 9 atbalstu. Lai gan ar šādu aparatūru jūs varēsiet visu palaist, tomēr rekomendētie datora parametri ir vēl iespaidīgāki. Tā kā Aero Glass pieprasa DirectX 9 atbalstu, uz daudziem paveciem datoriem Aero Glass nestrādās, pat, ja tie atbildīs pārējām prasībām.


10. Lēnāka ātrdarbība spēlēs

Aero Glass ir viens no Windows Vista stūrakmeņiem, tomēr tas noslogo videokartes grafisko procesoru, samazinot ātrdarbību spēlēs. Klīst baumas, ka Microsoft ir pateikuši spēļu izstrādātājiem, ka ātrdarbība būs par 10-15% zemāka, nekā uz Windows XP. Tomēr problēmas patiesos apmērus vislabāk varēs noteikt, tad, kad datorspēles sāks pielāgot Windows Vista.

Pāriet vai nepāriet uz Windows Vista? Tāds ir jautājums... Un atbilde paliek jūsu pašu ziņā!


Izmantotie resursi:
techrepublic.com

Autors: Mārtiņš Lūsis  Apskatīt komentārus »

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Oktobris, 2022 »

POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
7 

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva