FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2013. gada 2. martā 18:25 

JFS3-6 nodarbība "Uzmet aci redzes fizikai" (0)

2013. gada 9. martā Fizikas un matemātikas fakultātes telpās, Rīgā, Zeļļu ielā 8, notiks Jauno fiziķu skolas nodarbība - "Uzmet aci redzes fizikai".

Gandrīz 90% no informācijas par apkārtējo pasauli mēs iegūstam ar redzes palīdzību. Izglītots cilvēks vismaz ceturto daļu no sava mūža pavada lasot un rakstot. Vai zinām, kā redze darbojas lasot? Mācību grāmatās redzes darbību skaidro ar fotoaparāta analogu, bet vai līdzība starp redzes uztveri un fotogrāfijas iegūšanu kamerā vispār pastāv? Cik daudz no tā, uz ko vēršam skatu, mēs redzam? Vai ar redzi uztveram arī to, ko fizikāli nevajadzētu ieraudzīt? 

Nodarbībās apgūsim vienkāršu ģeometriskās optikas likumu, kas atļauj noteikt punktveida gaismas avota un tā attēla savstarpējo izvietojumu optisko lēcu sistēmās. Pārbaudīsim likuma noderību, meklējot redzes optiskās korekcijas lielumus brillēm un kontaktlēcām. Ar datora palīdzību pārbaudīsim savas un drauga redzes kvalitāti un noteiksim iespējamo optiskās korekcijas lielumu. Iepazīsimies ar cilvēka kontrasta redzes raksturlielumiem un eksperimentāli salīdzināsim cilvēka un optiska uztvērēja (instrumenta) uzrādītos spožu virsmu elementu kontrastus. Iepazīsimies ar eksperimentāliem studentu skata pārneses pierakstiem tekstu lasīšanas procesos un mēģināsim izprast galvenās atšķirības starp robota acs (fotokameras) un mūsu acu darbību lasīšanas laikā. Praktiski pārbaudīsim atšķirības redzes uztverē tad, ja sajūtu rada vienas, vai abu acu informācija.

Droši vien pēc iepazīšanās ar šo ievadu radās jautājums - ko no piedāvātā es iegūšu sev? Atbilde ir vienkārša. Pirmkārt, universālu rīku ģeometriskās optikas problēmu risināšanai, izmantojot tikai zīmuli un papīru. Otrkārt, nojēgu par brīvpieejas interneta saites izmantošanu savu draugu un vecāku redzes kvalitātes novērtēšanai. Treškārt, ja būs vēlēšanās, zināšanas un intrigu, lai pēc atgriešanās mājās izveidotu savu kartona modeli, kas redzes uztverē apgāž gravitācijas likumu!

Skata horizontālās komponentes izmaiņas atkarībā no laika, lasot uz monitora vienas rindiņas tekstu ar (1.) un bez (6.) atstarpēm starp vārdiem /L. Ekimāne, Maģistra darbs, Rīga, 2012./

Nodarbības sākas pulksten 10:00, bet būtu ieteicams ierasties mazliet ātrāk, lai varētu paspēt piereģistrēties un ieņemt labākās vietas. Nodarbība ilgst līdz aptuveni plkst. 15:00. Starp nodarbības daļām ir paredzētas nelielas pauzītes, lai varētu iedzert tēju un apēst kādu no mūsu sagādātajām maizītēm. Arī šoreiz nodarbību ar maizes krājumiem atbalstīs Fazer!

Lai pieteiktos nodarbībai, ir jāaizpilda elektroniskā anketa. Ja ir kādas neskaidrības, droši sūti jautājumu uz jfs@lu.lv. Jaunāko informāciju iespējas arī atrast, sekojot Twittera kontam: @JFSkola.

Nodarbībās savā pieredzē un zināšanās ar jums dalīsies Fizikas un matemātikas fakultātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas studenti, doktoranti un pasniedzēji. Uz redzēšanos!

Neaizmirsti paņemt līdz:
1) Rakstāmrīku;
2) Papīru pierakstiem;
3) Kaut ko ēdamu;
4) Kalkulatoru;
5) Labu garastāvokli;
6) Klasesbiedru, mammu, tēti, brāli un/vai māsu!

Autors: Ivars Lācis  Apskatīt komentārus »

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Maijs, 2024 »

POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
34567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva