FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2006. gada 9. novembrī 02:27 

Fizikas un Matemātikas fakultāte - sadalāma divās dažādās? (99)

Zināms, ka debates ir viens no veidiem, kā iesākt konstruktīvu sarunu par kādu konkrētu tēmu. Cilvēki debatējot ne tikai mēģina aizstāvēt savu viedokli par noteiktu un sabiedrība populāru tēmu, bet arī uzzina citu cilvēku viedokli par šo jautājumu. Iespējams, ka daudziem no jums jau ir dzirdētas baumas (bet tās nebūt nav baumas) par to, ka Fizikas un Matemātikas fakultātes augstākajos „krēslos” un ne tikai rit runas par iespējamo fakultātes dalīšanos divās dažādās fakultātēs. Tieši tādēļ arī Fizikas un Matemātikas fakultāte vēlējās šajā gadījuma izteikt savu, vistiešākā ziņā objektīvu, skatījumu uz šo lietu un vedināt tieši jūs, FMF studentus, uz debatēm par šo tēmu.

Tieši šādu fakultātes turpmāko attīstību un darbību saskata viena no Fizikas un Matemātikas fakultātes nodaļām – Datorikas nodaļa, kas bez šaubām ir lielākā un nebaidos šī vārda patiesumu – daudzējādā ziņā ietekmīgākā nodaļa. Protams, ka daudziem šāda ideja ir ļoti negaidīta, bet jau pirms 2 gadiem tā tika akceptēta fakultātes domes sēdē – t.i. nobalsots par to, ka fizmatu fakultātei ir jādalās 2 fakultātēs.

Pirms 2 gadiem, protams, ka tika veikta Fizikas un Matemātikas fakultātes studentu aptauja, bet kā zināms laiks rit uz priekšu un ne tikai laiks, bet arī cilvēki mainās tam līdz. Var teikt, ka šajos 2 gados fizmatos ir nomainījusies puse paaudzes (zinot, ka lielākā daļa studentu iegūst tikai Bakalaura grādu, kas aizņem vidēji 4 gadus), tādēļ teikt to, ka tā laika fizmatu studentija nobalsoja arī par mūsu viedokli, būtu muļķīgi. Un kā zināms, visi jauninājumi vairāk vai mazāk attiecas galvenokārt uz pirmkursniekiem, ne tikai fakultātes, bet arī visas Latvijas Universitātes līmenī, tad saprotams, ka tieši uz jums, pirmkursniekiem, šī lieta attiecas visvairāk, neatstājot arī pārējo kursu studentus neziņā.

Protams, ka visa šī situācija ir ļoti komplicēta un, objektīvi skatoties, sarežģīta. Runājot tautas valodā, var teikt, ka šajā gadījumā ir koks ar diviem galiem un tas nebūt nav galīga. Abām pusēm (Datorikas nodaļai un parējām nodaļām, ja mēs vien vispār šīs puses varam nosaukt atdalīti) vienmēr būs savi viedokļi par un pret, bet mūsu mērķis, protams, ir nonākt pie kaut kāda kopsaucēja, kas apmierinātu mūs visus.

Pirmkārt, šīs idejas pamatā ir tas, ka mūsu fakultāte ir ģeogrāfiski ļoti sašķēlusies – Fizikas un Matemātikas nodaļas atrodas Zeļļu ielā, Datorikas nodaļa – Raiņa bulvārī, bet Optometrijas nodaļa – Ķengaraga ielā. Zināms, ka pirms vairākiem gadiem visas Fizikas un Matemātikas fakultātes nodaļas atradās LU centrālajā ēkā Raiņa Bulvārī 19, un tieši Fizikas un Matemātikas nodaļas bija tās, kas pārcēlās nu jau uz visiem zināmo Zeļļu ielu 8. Tieši šis ir viens no galvenajiem argumentiem, kādēļ Datorikas nodaļa vēlas pārtapt par fakultāti. Pats primārākais arguments tam ir tas, ka fakultātes dekāna kabinets atrodas tieši Zeļļu ielā, tādēļ vajadzīgā brīdī, lai iegūtu viņa parakstu uz kādu svarīgu dokumenta, tas iegūstams tikai dodoties no Raiņa bulvāra uz zeļļiem.

Otrkārt, Datorikas nodaļa ir lielākā un, iespējams, viena no ambīcijām bagātākam nodaļām mūsu fakultātē, un arī tieši tādēļ šīs nodaļas vēlme kļūt par suverenu un neatkarīgu fakultāti ir saprotama. Bet ne vienmēr šajā pasaulē organizāciju, ja mēs fakultāti varam nosaukt šādi, dalīšanās sīkākās organizācijās noved pie laba risinājuma. Un jautājums ir tāds, vai vispār kaut kas ir jāmaina tikai mainīšanas pēc?

Trešais un arī ne mazāk svarīgs iemesls ir tas, ka fakultātes nosaukumā – „Fizikas un Matemātikas fakultāte”, nav ietverts vārds datorika vai jebkas, kas saistās ar šo vārdu. Kā piemērs no Datorikas nodaļas puses ir dzirdēts, ka tā nav ieguvusi papildus budžeta vietas, kad tās tika dalītas dažādu citu Latvijas augstskolu Datorikas jeb ar to saistītu fakultāšu starpā, jo mūsu fakultātes nodaļa neesot uzaicināta uz to. Bet vai šajā gadījumā nebūtu jādomā par to, ka nodaļa nav bijusi savos uzdevumu augstumos, pietiekami aktīva un informēta par šādu lietu...

Protams, ka šai iecerei ir ne tikai labās, bet arī sliktās puses, kas nebūt nav mazsvarīgas. Atcerēsimies, ka mēs - studenti, pasniedzēji, darba ņēmēji, devēji un vienkārši fizmatiski domājoši cilvēki, savā būtībā esam fizmati un, iespējams, ka tieši tas viņus - bijušos, esošos un topošos studentus, ir piesaistījis šeit, Fizikas un Matemātikas fakultātē. Fizmati ir gars jeb „spirits”, kurš vieno mūs visus, kas ir studējuši, studē vai arī taisās studēt tieši mūsu, Fizikas un Matemātikas fakultātē, kurā līdzās jau kuro gadu pastāv četras tik neatdalāmās nodaļas.

Un ne jau tikai emocionālā saikne mūs, fizmatus, saista, bet arī tas, ka datori un visa IT nozare nav iedomājama bez vienkāršas augstākās matemātikas. Zināms, ka mūsdienās daudzām nozarēm patīk apvienoties, lai vēl progresīvāk risinātu dažādas, ar savu nozari saistītas, problēmas. Tieši šādā veidā ir iespējams apvienot it kā pirmajā mirklī nesaistītas nozares kā fizika un datorika, un kur gan vēl vieglāk to darīt, ja ne vienā no Latvijas Universitātes fakultātēm.

Šobrīd Latvijas Universitātes Fizikas un Matemātikas fakultāte ir viena no (piektā pēc studējošo skaita) lielākajām fakultātēm visā Latvijas Universitātē. Tajā pašlaik studē vairāk kā 1500 studenti, no kuriem gandrīz 1000 ir budžeta grupā. Ja mēs taisāmies sadalīties, tad jāsaprot, ka kļūsim par 2 mazām un neietekmīgām fakultātēm. Vēl vairāk šo faktu pastiprina tas, ka 1987. gadā (šajā gadā imatrikulētie studenti) dzimušo skaits ir bijis vislielākais pēdējo 40 gadu laikā, un turpmākajos gados tam ir tendence kristies. Taču zināms, ka vienam valim ir lielākas iespējas nekā diviem delfīniem, tādēļ arī no šāda viedokļa ir vērts padomāt par lietderīgu sadalīšanos.

Protams, ka visvairāk fakultātes dalīšanās skartu tieši studentus un vēl vairāk tieši Fizikas un Matemātikas fakultātes Studentu padomes darbu. Jau pieminēju, ka svarīga lieta lielākajai mūsu fakultātes studentu daļai ir tas, ka esam un būsim fizmati, kas vienmēr ir aktīvi ne tikai Aristoteļa svētkos Doma laukumā, bet arī visā studiju gada laikā – Baldonē, berot nu jau par tradīciju uzskatāmo uzrakstu uz ledus, fizmatdienās, izstādē „Skola” un vēl citos pasākumos.

Sadaloties divās dažādās fakultātēs, mēs ne vien zaudēsim studentu skaitu, bet arī Studentu padomes biedru skaitu, kas samazinātos aptuveni uz pusi. Tas savukārt nozīmētu, ka aktīvo un darboties gribošu studentu skaits arī samazinātos uz pusi, kas noteikti pagrūtinātu tik ļoti veiksmīgi darbojošās FMF SP darbu. Vai tiešām ar Fizikas, Matemātikas un Optometrijas studentu skaitu mēs varētu Fizmatdienas noorganizēt tik kvantitatīvu un kvalitatīvu gājienu, vai mēs spētu noorganizēt un uzbērt tik lielu uzrakstu uz ledus, kāds tas bija šogad? Vai mēs spēsim būt tikpat aktīvi un redzami Aristoteļa svētkos, kādi mēs esam bijuši pēdējos gadus? Vai mēs spēsim būt, nebaidos šo vārdu skaļuma, labākā Studentu padome Latvijas Universitāte un, iespējams, visā Latvijā? Un vai tiešām Datorikas nodaļa un tās studenti nevēlas būt viena no nodaļām šajā lielajā, ietekmīgajā un atpazīstamajā fakultātē?

Viens no labākajiem Fizikas un Matemātikas fakultātes Studentu padomes veikumiem pēdējo pāris gadu laikā ir fizmati.lv mājas lapas izveidošana un uzturēšana. Lai gan tā nebūt nav Fizikas un Matemātikas fakultātes mājas lapa, daudzi cilvēki to par tādu uzskata. Arī fizmati.lv zīmols ir kļuvis nu jau gandrīz par fakultātes logo, lai gan tas nebūt tāds nebija domāts. Tieši Datorikas nodaļas studenti ir tie, kas izveidoja to, un tieši viņi pārsvarā ir tie, kas nodrošina visas tehniskās lietas. Ja fakultāte tiešām dalās, tad fizmatiem bez „datoriķiem” būs grūti, gribētos pat teikt, ka neiespējami to uzturēt. Šajā gadījumā mēs visi kļūsim par lieciniekiem vienas no labākas Studentu padomes mājas lapas bojāejai...

Protams, ka ir labi apzināties, ko mēs iegūstam no mūsu rīcības, bet svarīgi ir apzināties, ko mēs zaudējam. Un vēl svarīgāk ir apzināties to, kādu ļaunumu mēs varam nodarīt pārējām fakultātes nodaļām ar savu rīcību! Vai tiešām ir vērts sadalīt gadu desmitiem koptu un pilnveidotu fakultāti – par to der padomāt ne tikai visiem šīs fakultātes studentiem, bet arī augstākos krēslos sēdošiem kungiem un dāmām...

Apdomīgu un pārdomātu rīcību turpmākajā darbā un aktivitātēs Fizikas un Matemātikas fakultātei vēl – Latvijas Universitātes Fizikas un Matemātikas fakultātes 3. kursa Matemātikas – statistikas studiju programmas students Raivis Bēts.

Autors: Raivis Bēts  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: Datorikas nodaļa, FMF
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Marts, 2024 »

POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva