manupraat Blekss pateica pashu svariigako - "Fizmati ir SIRDS, kās tāpat kā raksta bildē, tiek saķēlta! Saturēsim to kopā un sadziedēsim brūcēs! kļūsim vēl vienotāki un un saliedēsimies vēl ciešāk nevis sašķelsimies!" KĀ VAR NEPIEKRIST?
Diemžēl, datorikas nodaļa pārāk vāji atspoguļo pašu FMF būtību. Nekādu prioritāšu nav nedz matemātikai, nedz fizikai. Pat medicīnas fakultātes studenti pilda pilnvērtīgos laborus fizikā veselu gadu. Bet mēs esam gandrīz absolūti atbrīvoti no fizikas, kā arī no matemātikas. Piedodiet, ja mani vārdi ir pārāk kategoriski, bet matemātikas līmenis mūsu studentiem (datoriķiem), ir pārāk vājš un nepilnvērtīgs. Nākot uz FMF Dat. nod. , es cerēju atrast savā lekciju sarakstā kaut vai četrus dažādus no matemātikas vai fizikas reducētos nosaukumus. Bet, diemžēl, patreizējie divi priekšmeti, kuri ir ļoti nosacīti attiecināmi uz tradicionālo matemātiku, pilnīgi neatbilst Fizikas un matemātikas fakultātes prasībām. Un vēl - tas, ko es absolūti nemāku apjēgt - gandrīz puse telpu trešajā stāvā (Raiņa bulv. 19) ir pieskaitāma pie diskrētās matemātikas katedras, un tajā pašā laikā nav normāli sagatavots nedz kursa plāns, nedz pilnvērtīgas lekcijas ar noteiktiem, konkrētiem piemēriem. Toties mums ir - plika, neapstrādāta teorija, un prasība no šīs teorijas, saviem spēkiem izgudrot divriteni, rēķinot kontroldarba uzdevumus, (kas protams nebūt nav tik slikti, bet ne pirmajā kursā, cienījamie!). Turklāt, lekcijas lasa nevis dr.math, bet datorzinātņu doktors, docētājs S. Neapšaubāmi, es ļoti cienu S k-gu, kā zinātnieku, programmētāju, un vienkārši gudru cilvēku, bet viņa lekcijas, diemžēl, ir pārāk, (piedodiet par izteicienu) tizlas. Nu tad beidzot paskaidrojiet man, kāpēc vēl joprojām datorikas nodaļa ir pieskaitāma pie fizmatiem, ja viņai ar fiziku un matemātiku nav nekādu nopietnu sakaru???
Diemžēl arguments: "Nesasķelsimies, jo ir forsi kopīgi rīkot pasakumus!" ir craps.. Arī arguments par matemātikas neesamību datorzinātņu programmā ir mazliet jokains: MatAnalīze, Algebra, Automātu teorija, Formālās gramatikas, formālās specifikācijas, Ekonomisko procesu matemātiskie modeļi, speļu teorija, Skaitļu teorija, Statistika un varbūību teorija, Diferenciālvienādojumi, diskrētā matemātika, nelineārā programēsana un lemumu pienemsana, haoss.. 13 dažādas matemātikas 3 gadu laikā manuprāt ir pietiekami.. tiesa, tās atķiras no matemātikām ko māca statistiķiem, matemātiķiem, fiziķiem un optometristiem.. Es datoriķos studējot jūtos apguvis vairāk matemātikas lietas nekā datorlietas, kuras esmu apguvis 9 dažādos kursos..
to Ēriks hm.. varētu būt pat 50 nosaukumi, bet tai pašā laikā pats matemātikas līmenis ir pārāk vājš, jebšu fizikas kā nebija tā arī nebūs. Respektīvi - nav nozīmes kvantitātei, ir nozīme kvalitātei, kura, diemžēl, ir slikta. Un ko darīt tiem, kas savu specialiāti vēlās šaurināt tieši fizikas jomā? Pieņemsim - situācija, ka cilvēciņš, pabeidzot FMF dat. nod. bakalaurus, grasās iet uz LU Cietvielu Fizikas institūtu par programmētāju, lai izstrādātu specificētas programmas, kuras būtu piemērotas pieņemsim Jonu materiālu defektu fizikas laboratorijai? Un kā to varētu izdarīt bez pamatzināšanām fizikā?? Protams tādu cilvēciņu paņems darbā, jo tas taču lepni saukdams par FIZMATU, bet vai viņš varētu normāli strādāt? Protams kāds piebildīs, ka tā ir tikai reta sagadīšanās, kad cilvēciņš izvēlas līdzīgu specializāciju. Un būdams to izvēlējies, viņš jau pats, bez speciālās izglītības, labi pazīst nepieciešamās fizikālās likumsakarības. Bet tur jau arī ir tā lieta, ka FMF datoriķi (stabils vairākums) nav spējīgi darboties zinātnes infrastruktūrā, (jebšu pašā FMF nosaukumā jau ir iebūvēts noteikts novirziens uz zinātni), un vairākums no tiem galu galā ir vai nu potenciālie datoru administrētāji, vai nu vienkārši brīvie programmētāji kādos uzņēmumos, kur nav prasītas nedz fizikas nedz matemātikas zināšanas.
Pats strādāju CFI par IT cilvēku, man gan neliek kodēt specifiskus matemātiskos softus, taču ar fizikas/ matemātikas lietām saskaros katru dienu.. Man ir arī pāris publikāciju, tā kā par nespēju darboties akadēmiskajā nesūdzos.. Bez tam, paši zinātnieki te izmanto jau gatavus softus. Reti kurš institūts izstrādā pats savus aprēķinu softus un ja arī izstrādā, tad komandā, kas to dara ir gan profesionāli matemātiķi, gan fiziķi ,gan programmētāji. Tā pat teorētiskās fizikas laborotorijas strādā sadarbībā ar Matemātikas un Infromātikas institūtu, vieni pārzin fiziku otri matemātiku.. Nav tāda cilvēka, kas pārzinātu visu.. un nebūs tādas studiju programmas, kas iemācīs visu. Tik pat labi varētu iespringt, ka datoriķiem nemāca gramatvedības lietas, vai matemātiķiem numeroloģiju...
es runāju par stabilo FMF datorikas nod. studentu vairākumu, kuri pat Rūmnieka lekcijās nemāk identificēt Kulona likumu un gravitācijas konstanti. Kauns par tādiem un par to, ka še netiek mācītas tik būtiskas, katram sevi cienošam fizmatam, lietas, no kā var secināt ka datoriķiem ar fizmatiem nav nekāda sakara.
"Pašlaik strādāju ... LU C F I par "Simplektiskā integrātora operātoru", kā rakstīts darba līgumā.. patiesībā tas nozīmē administrēt vienu linux kasti.. " - citēju no http://www.whatericthegreatdoes.info/ind... Protams, Jums neliek kodēt specifiskus matemātiskos softus, jo Jūs vienkārši nemākat to darīt. Tas ar ko Jūs nodarbojaties ir datoru administrēšana. Un, neapšaubāmi, Jūs vai nu esat agrāk cītīgi un patstāvīgi mācījies fiziku, vai nu Jums pietiek ar vidusskolas līmeni. Turklāt es jau arī nesaku, ka matemātiķiem būtu jāmācās numeroloģija, vienkārši - ja cilvēks mācās konkrētā iestādē ar novirzi uz fiziku un matemātiku, tad viņam tomēr būtu kaut vai vispārīgi jāpārzin: gan fiziku, gan matemātiku. Ja kādam vienkārši gribās iemācīties programmēšanu - lūdzu dučiem kursu pa visu Rīgu! PHP, C++, Delphi, Basic - bet, ja cilvēks nāk uz FMF, tad viņam par fiziku un matemātiku ir galu galā jābūt konkrētam priekštatam, jo FMF ir iestāde, kura gādā augstāko izglītību, nevis datoru administrētāja diplomu!
Tad, ko tu piedāva? pastiept visas FMF bakalaura studiju programmas līdz 10 gadiem? Tad labāk varētu apgūt gan matematiku, gan fiziku, gan datorlietas..
ja tas nav normālos apstākļos iespējams (nevis 10 gadi bet tie paši četri, tikai fiziku un matemātiku pasniedzot pietiekamajā līmenī), es piedāvāju tiešām atdalīt Datorikas nodaļu kā suverēnu, neatkarīgu fakultāti, jo mūsdienu datoriķis (domāju tos, kas pretendē uz FMF) nav fizmats.
Cik saprotu, tad uzskati, ka FIZMATS = fizikas un matemātikas guru.. ok.. tad jau jaatdalās arī optometriem, un jaizveido lielā fizmatu studiju programma, kurā varēs apgūt padziļināti gan matemātiku, gan fiziku.. Manuprāt, ja cilvēks ir nolēmis savu dzīvi pavadīt kodējot matemātiskos softus, neviens taču viņam neliedz dabūt datoriķa bakalauru un matemātiķa maģistru, ko vieglāk būtu izdarīt, ja gan datoriķi, gan matemātiķi atrastos zem vienas fakultātes..
nja, bet es runāju par vairākumu! . Un optometristiem ir gan fizika gan matemātika pilnā apjomā (un daudz saražģītāka nekā datoriķiem!)- neticat, palūkojieties viņu lekciju sarakstā. Starp citu, Optometrija - ir galvenoties bāzēta uz vienu no svarīgākajām fizikas nodaļām - optiku, tāpēc optometristiem arī ir tā īstā vieta fizikas un matemātikas fakultātē, bet gan datoriķiem - nē.
Pārlasot Anonīmā (kāpēc neieraksti vārdu vai kādu niku?) un Ērika komentārus vēlos piebilst, ka mūsdienās vairs nedrīkst skatīties šauri uz studiju programmu un izglītību kopumā. Ir virkne lietu, kas nosaka kādai ir jābūt studiju programmai, piemēram, Eiropas prasības, tirgus un darba devēji. Piekritīšu, ka LU vēl neatbilst visām prasībām, bet, manuprāt, šeit ir labākā vieta Latvijā, kur var iegūt datoriķa izglītību. Var, protams, pukstēt, ka studiju programma iesūkā un atsaukties uz kaut kādu mistisko vairākumu vai neeksistējošo vidējo studentu, tomēr diskusija ir par filozofisko jautājumu, priekš kam ir vajadzīga augstākā izglītība - proti - vai tā gatavo zinātniekus (turklāt teorētiskos vai praktiskos), vai kvalificētus darbiniekus. Ja kāds vēlas kaut ko teikt par akadēmiskām un profesionālām studiju programmām, tad uzreiz saku, ka Boloņas process, kurā ir iesaistīta arī Latvija, paredz likvidēt šo dalījumu, jo visām programmām ir jābūt orientētām, lai absolventi varētu iesaistīties darba tirgū.
tas, ko še centos izskaidrot - ja negrib mācīties matemātiku un fiziku - lūdzu, bet tad lai arī nesauc sevi par fizmatiem. ...kāds tu esi fizmats, ja nemāki definēt Kulona likumu, nezini, kas ir pjezoelektriķi, un skaties uz elementāro pirmās kārtas diferenciālvienādojumu, kā uz ķīniešu alfabēti? (jautājums pēc kārtējās Rūmnieka lekcijas) sadzīvot fizmatiem un datoriķiem ir tas pats, kas piekārtot datoriķus filoloģijas fakultātei - filologiem ar datoriķiem taču arī ir daudz kopīgā: gramatikas, valodas, sintakses, semantikas! ar cieņu, 2.71828182845
Vai tev nešķiet, ka tev pašai ir bikiņ galvā sakāpis? Es saprotu, ja tu vēl visu fuckin' perfekti zinaatu, bet tā nav... Tā vietā tev kārtējo reizi ir jāielien skolotājam dibenā un jāpielabinās, uzdodot pašsaprotamus jautājumus... Come on, dzīve nesastāv tikai no eksponentfunkcijām... un man pajāt cietvielas vai mīkstvielas, es esmu fizmats datoriķis un lepojos ar to, pie tam neuzskatu, ka datoriķi nebūtu fizmati, jo arī mums ir matemātika, tikai nedaudz savādāka. Vienkārši izraisa tādi snobiski cilvēki kā tu. Ja jau tu mums esi tāds vietējais ģēnijs, tad kāpēc tev bija 697,5 punkti uzņemšanā, nevis 1000? Ar cieņu, Luusiic.
un man nav ne no kā jāslēpjas un jālieto "anonīms"...
Man ir viens jautājums neapmierinātajai, pseidoanonīmajai studentei - ja te ir tik slikti, kapēc tad Tu vēl te uzkavējies? Vai tad nav citas studiju programmas, vai vēl labāk, augstskolas, kas Tevi norošinātu ar Tavam augstajam līmenim piemērotām fizikas un matemātikas lekcijām?
to Luusiic: Jā, protams, es Tev pilnīgi piekrītu. Visvieglāk ir pasludināt mani par kārtējo "fuckin' " lūzeri, un tikai, klusiņām, vai vēl foršāk visas auditorijas priekšā par mani pasmieties! Es neslēpju, ka esmu sūda gabals, par kuru jūs visi mani sen jau pasludinājāt, bet tai pašā brīdī es arī nemētājos ar sūdiem jūsu pusē. Gribētos pieminēt to svētlaimīgo tikšanos "Gaujā", kad (piekrītu - ko stulbāku izdomāt būtu grūti) piedāvāju jums izlasīt savas dziesmiņas vārdus. Ļoti labi atceros Tavu, Luusiit, snobisko ģīmi. Kāpēc Tu man šos cieņas pilnus vārdus nepateici jau toreiz ? Jā, mana vidējā atzīme ir 697,5, man nav 10-ieku kā Katrīnai, vai 8-ieku, kā Tev, un gribētos piebilst, ka es nekad arī nepretendēju uz ģenialitāti, nedalīju cilvēkus "pareizos" un "idiotos". Un par to anonīmu - Tu jau tā pat mani pazini, un bez paraksta. Katrā ziņā man prieks, ka Tu atklāti pateici, ko tu par mani domā. Žēl tikai, ka lasīji neuzmanīgi...
Man arī ir viens jautājums Tomazz-am - vai tad es teicu ka te ir slikti?
Lai uzzinātu atbildi uz šo jautājumu, pārlasi, lūdzu, pati savus iepriekšējos tekstus.
:) , noteikti..