FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2007. gada 17. maijā 14:47 

Studentu iesaiste izglītības kvalitātes nodrošināšanā (7)

Studenti ir nozīmīgākā augstākās izglītības sistēmas daļa, līdz ar to studentiem būtu aktīvi jāiesaistās šīs sistēmas pilnveidē, un tieši caur studentu pašpārvalžu, kā studentu interešu un viedokļa paudēju, iniciatīvām tas ir visefektīvāk izdarāms.

Viens no studentiem būtiskākajiem jautājumiem ir izglītības kvalitāte. Kvalitāti var definēt kā atbilstību noteiktām normām, prasībām vai izvirzītajiem mērķiem. Augstākās izglītības kontekstā tās ir prasības pret augstskolu, studiju programmām, pasniedzējiem un pašiem studentiem.

Lielākoties studenti ir iesaistīti augstskolas kvalitātes nodrošināšanas sistēmā, bet ne vienmēr studenti apzinās, ka tiem kā augstskolas personālam ir tiesības, var pat apgalvot - ir pienākums, iesaistīties kvalitātes nodrošināšanas mehānisma pilnveidošanā.

Viena lieta ir kvalitātes kontrole, bet kas cits - tieša kvalitātes veicināšana. Kā pozitīvs piemērs ir jāmin Ventspils Augstskolas Studentu pašpārvaldes iniciatīva - ikgadēja elektroniska Izglītības kvalitātes aptauja. Studenti jau laicīgi tiek informēti par aptauju un tiek aicināti to izpildīt. Ar aptaujā gūto datu apkopojumu tiek iepazīstināta augstskolas vadība un lūgta izvērtēt pasniedzēju prēmiju sadali, ievērojot aptaujas rezultātus.

Francijā ir augstskolas, kur šādu anketu aizpildīšana ir obligāta prasība, lai students varētu kārtot eksāmenus. Varbūt šādu praksi varētu pārņemt arī Latvijas augstskolu studentu pašpārvaldes.

Ierastākie veidi, kā studenti var piedalīties iekšējās kvalitātes nodrošināšanā ir: iesaistīšanās augstskolas lēmējinstitūcijās (piemēram, augstskolas Satversmes sapulcē, Senātā, Fakultātes domē), atgriezeniskās saites mehānisma veidošana – formālas un ne tik formālas informācijas iegūšana no studentiem par studiju kursiem, pasniedzējiem – , studentu anketēšana, ieteikumu un sūdzību kastes vai grāmatas izveidošana.

Šobrīd aktuāla, kaut arī ne pārāk plaši apspriesta, ir akadēmiskā godīguma problēma. Pagaidām nav vienotas, efektīvas sistēmas cīņai, piemēram, pret plaģiātismu, špikošanu. Lai risinātu šāda veida problēmas, vairāki Rīgas Ekonomikas augstskolas studenti ir nodibinājuši organizāciju "Akadēmiskā godīguma centrs". Savukārt VeA Studentu pašpārvalde sesijas laikā kursu docētājiem piedāvā palīdzību eksāmenu norises kontrolē – studentu pašpārvaldes biedri piedalās eksāmenā kā novērotāji un uzrauga, lai netiktu pieļauti kādi pārkāpumi. VeA docenti atzīst, ka labprāt izmanto šādu palīdzību.

Tradicionāli studentu pašpārvaldes iesaistās arī jautājumu, kas saistīti ar studentu akadēmiskajām problēmām, risināšanā. Interesanta ir Ventspils augstskolas zinātniskā pulciņa "Urbīši" ideja. Pulciņš ir veidots, lai studenti savstarpēji varētu palīdzēt mācību vielas apguvē. Parasti pulciņš visaktīvāk darbojas pirms sesijas - studenti sanāk, lai kopā gatavotos eksāmeniem.

Ir dažādi veidi, kā studenti var iesaistīties akadēmisko jautājumu risināšanā un studiju kvalitātes celšanā, ir vajadzīga tikai uzņēmība, un studentu pašpārvaldēm ir jābūt tām, kas studentus gan aicina uz diskusiju, gan motivē līdzdarboties šajā būtiskajā procesā.

Autors: Diāna Nagle  Apskatīt komentārus »

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Decembris, 2023 »

POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva