Studenti ir nozīmīgākā augstākās izglītības sistēmas daļa, līdz ar to studentiem būtu aktīvi jāiesaistās šīs sistēmas pilnveidē, un tieši caur studentu pašpārvalžu, kā studentu interešu un viedokļa paudēju, iniciatīvām tas ir visefektīvāk izdarāms.
Viens no studentiem būtiskākajiem jautājumiem ir izglītības kvalitāte. Kvalitāti var definēt kā atbilstību noteiktām normām, prasībām vai izvirzītajiem mērķiem. Augstākās izglītības kontekstā tās ir prasības pret augstskolu, studiju programmām, pasniedzējiem un pašiem studentiem.
Lielākoties studenti ir iesaistīti augstskolas kvalitātes nodrošināšanas sistēmā, bet ne vienmēr studenti apzinās, ka tiem kā augstskolas personālam ir tiesības, var pat apgalvot - ir pienākums, iesaistīties kvalitātes nodrošināšanas mehānisma pilnveidošanā.
Viena lieta ir kvalitātes kontrole, bet kas cits - tieša kvalitātes veicināšana. Kā pozitīvs piemērs ir jāmin Ventspils Augstskolas Studentu pašpārvaldes iniciatīva - ikgadēja elektroniska Izglītības kvalitātes aptauja. Studenti jau laicīgi tiek informēti par aptauju un tiek aicināti to izpildīt. Ar aptaujā gūto datu apkopojumu tiek iepazīstināta augstskolas vadība un lūgta izvērtēt pasniedzēju prēmiju sadali, ievērojot aptaujas rezultātus.
Francijā ir augstskolas, kur šādu anketu aizpildīšana ir obligāta prasība, lai students varētu kārtot eksāmenus. Varbūt šādu praksi varētu pārņemt arī Latvijas augstskolu studentu pašpārvaldes.
Ierastākie veidi, kā studenti var piedalīties iekšējās kvalitātes nodrošināšanā ir: iesaistīšanās augstskolas lēmējinstitūcijās (piemēram, augstskolas Satversmes sapulcē, Senātā, Fakultātes domē), atgriezeniskās saites mehānisma veidošana – formālas un ne tik formālas informācijas iegūšana no studentiem par studiju kursiem, pasniedzējiem – , studentu anketēšana, ieteikumu un sūdzību kastes vai grāmatas izveidošana.
Šobrīd aktuāla, kaut arī ne pārāk plaši apspriesta, ir akadēmiskā godīguma problēma. Pagaidām nav vienotas, efektīvas sistēmas cīņai, piemēram, pret plaģiātismu, špikošanu. Lai risinātu šāda veida problēmas, vairāki Rīgas Ekonomikas augstskolas studenti ir nodibinājuši organizāciju "Akadēmiskā godīguma centrs". Savukārt VeA Studentu pašpārvalde sesijas laikā kursu docētājiem piedāvā palīdzību eksāmenu norises kontrolē – studentu pašpārvaldes biedri piedalās eksāmenā kā novērotāji un uzrauga, lai netiktu pieļauti kādi pārkāpumi. VeA docenti atzīst, ka labprāt izmanto šādu palīdzību.
Tradicionāli studentu pašpārvaldes iesaistās arī jautājumu, kas saistīti ar studentu akadēmiskajām problēmām, risināšanā. Interesanta ir Ventspils augstskolas zinātniskā pulciņa "Urbīši" ideja. Pulciņš ir veidots, lai studenti savstarpēji varētu palīdzēt mācību vielas apguvē. Parasti pulciņš visaktīvāk darbojas pirms sesijas - studenti sanāk, lai kopā gatavotos eksāmeniem.
Ir dažādi veidi, kā studenti var iesaistīties akadēmisko jautājumu risināšanā un studiju kvalitātes celšanā, ir vajadzīga tikai uzņēmība, un studentu pašpārvaldēm ir jābūt tām, kas studentus gan aicina uz diskusiju, gan motivē līdzdarboties šajā būtiskajā procesā.
2007. gada 17. maijā 14:47
Studentu iesaiste izglītības kvalitātes nodrošināšanā (7)
Autors: Diāna Nagle Apskatīt komentārus »
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0