2008. gada Nobela Prēmiju fizikā ieguvis viens amerikāņu un divi japāņu fiziķi par viņu izpētes darbu, kurš ir vērsts uz slēpto simetriju izpēti starp elementārdaļiņām. Yoichiro Nambu no Čikāgas universitātes Enrico Fermi institūta, saņems pusi no 10 miljonu kronu (aptuveni 720 tūkstoši latu) balvas, kuru piešķir Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija. Savukārt Makoto Kobayashi un Toshihide Maskawa no Japānas, katrs saņems ceturto daļu no piešķirtās balvas.
Jau kopš Galileo laikiem, fiziķi, ar dabā sastopamām līdzībām, meklē universālus dabas likumus, ar kuriem būtu iespējams izskaidrot visu ap mums notiekošo. Tomēr pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados Dr. Nambu, kurš ir dzimis Tokijā 1921, ierosināja ideju, ka dažas likumsakarības un dabas likumi ir „paslēpušies” vai tikuši „salauzti” – tos pārbaudot. Piemēram, zīmulis, kurš stāv uz sava gala ir līdzsvarots, bet nestabils, un līdz ar mazāko vēja plūsmu tas nogāzīsies. Šis princips mūsdienās ir nostiprinājies visā modernajā elementārdaļiņu fizikā.
„Jums ir jāmeklē līdzības pat, ja jūs tās nespējat ieraudzīt,” izteicās Mihaels Turners (Michael Turner) no Čikāgas Universitātes, kuru kolēģi raksturojuši kā „visu laiku vienkāršāko cilvēku.”
1972. gadā, Dr. Kobayashi un Dr. Maskawa izvērsa agrāk paveikto itāļu fiziķa Nicola Cabibbo darbu. Un parādīja, ka, ja pastāvētu trīs elementārdaļiņu paaudzes – kvarki jeb protonu un neitronu sastāvdaļas – šis, simetriju lauzošais pieņēmums, izskaidrotu asimetriju, kas pazīstama kā CP pārkāpums (CP violation). CP pārkāpumu 1964. atklāja gadā amerikāņu fiziķi James Cronin un Val Fitch. Arī šis atklājums tika apbalvots ar Nobela prēmiju. C un P apzīmē attiecīgi lādiņu un paritāti. Pirms tam fiziķi naivi pieņēma, ka, ja elementārdaļiņu vienādojumos apmaina pozitīvo lādiņu ar negatīvo un ja apmaina kreisās rokas (left-handed) kvarkus ar labās rokas (right-handed) kvarkiem, tad iegūtais rezultāts nemainītos.
Fakts, ka daba darbojas savādāk, fiziķiem liek cerēt, ka tas ir solis tuvāk izskaidrojumam, kādēļ visums sastāv no matērijas un nevis anti-matērijas.
2008. gada 8. oktobrī 10:24
2008. gada Nobela prēmija fizikā (3)
Autors: Renārs Ronka Apskatīt komentārus »
Atslēgvārdi: Nobela prēmija, zinātne
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0