Litija jona baterijas tiek lietotas dažādās pārvietojamās ierīcēs. Tā kā tās ir vieglas un vairākkārtēji uzlādējamas, tad šīs baterijas ir sastopamas arī jaunākajās hibrīdmašīnās. Tāpat kā visām citām baterijām, tām ir nepieciešams ilgs uzlādes laiks, jo uzlādēšanas procesā litija jonus jāpārvieto no katoda uz anodu.
Masačūsetas tehnoloģiju institūta zinātnieki ir izstrādājuši bateriju, kura uzlādējas 100 reizes ātrāk kā parasta litija baterija. Šī akumulatora sastāvā katods ir veidots no mazām litija dzelzs fosfāta bumbiņām, kuru diametra izmērs ir vien 50 nanometri. Kad baterija uzlādējas, litija joni daudz ātrāk atbrīvojas no katoda un dodas uz anodu. Izlādes procesā joni dodas pretējā virzienā uz katodu.
"Nanobumbiņas", kas apklātas ar litija dzelzs fosfātu, ne tikai ātrāk atbrīvo un absorbē jonus, bet ļauj padarīt pašas baterijas izmērus mazākus.
Salīdzinājumam šāda veida baterijas mobilo telefonu spētu uzlādēt 10 sekundēs, savukārt hibrīdmašīnu 5 minūtēs, kuras šobrīdējais uzlādes laiks ir aptuveni 8 stundas. Jāpiebilst, ka pie šādiem nosacījumiem, mašīnu akumulatoru uzlādē būtu nepieciešams ļoti jaudīgs lādētājs.
Avots: www.newscientist.com
2009. gada 14. martā 13:39
Balsis: 1, vidējais vērtējums: 4