Elektroniskie implanti, kas organismā ievada zāles automātiski vai attālināti, caur medicīnas tīklu, ir pavisam tuva nākotne. Austrāliešu un ASV pētnieki brīdina par drošības riskiem, "International Journal of Biomedical Engineering and Technology", gaidāmajām izlaidumā.
Ar personalizētās medicīnas atnākšanu, panākumiem diagnostikā, sensoru miniaturizācijā, attālinātās inteleģences zāļu piegādes sistēma (RIDDS) drīzumā jau varētu būt realitāte. Tādas ierīces, implantētas zem ādas, aizstātu neērto zāļu piegādi. Pieslēdzot RIDDS pie bezvadu mediciniskās kontroles centra pacienti ar fiziskiem trūkumiem, mācīšanās grūtībām, vai tie, kas citādi ir nespēcīgi, paši spētu sev nodrošināt zāļu lietošanu.
RIDDS iekārtai būs iebūvēti sensori, lai sekotu līdzi biomarķieriem pacienta simptomos, piemēram, pulsam, vai asinīs esošajam skābekļa līmenim. Bezvadu kontrole atļaus veselības aprūpes darbiniekiem sekot līdzi pacienta veselībai, kā arī ierīces uzvedībai. Viņi varētu pielāgot medikamentu ievadīšanas biežumu vai daudzumu, skatoties uz tiešu pacienta viedokli, vai sensoru izvadu. Par spīti tam pastāv būtisks aspekts, kuru RIDDS veidotājiem vēl ir jāuzlabo, tā ir drošība.
JanJan Vangs un Karijs Taldrofs no Centrālfloridas Universitātes un viņu kolēģis Džons Haines no Čārlza Dārvina Universitātes, norāda drošības riskus RIDDS padraudošajā problēmā ar IJBET un prezentē dažus iespējamos pretpasākumus.
Viņi izceļ to, ka jebkura bezvadu komunikācija ir atvērta dažādām drošības problēmām, kas varētu tikt uzlauzta no urķu (hakeru) puses. Ļaunprātis varētu pārķert vai pārtraukt pārraidītos datus. Urķi varētu nozagt slimnieka personisko informāciju vai sabojāt sensoru izvades datus RIDDS iekārtā. Tas paver arī neierobežotas iespējas, lai tāda persona varētu pārtraukt zāļu piegādi organismam vai palielināt to, iespējams kaitējot pacientam, vai pat nogalinot to.
“Mēs esam ierosinājuši diskusiju par RIDDS, it īpaši medicīnisko sensoru tīkla kontekstā, jo tie ir svarīgākie, to kļūdas gadījumā varētu riskēt ar pacienta privātumu, vai vēl vairāk, ar viņa dzīvību,” runā zinātnieki. “RIDDS dilemma piespiež tehnoloģiju adaptācijai mūs iebiedēt,” tie papildina. Kommanda nolemj, ka “RIDDS drošības mehānisms ir jāizvirza priekšplānā, šādas sistēmas izstrādē.”
2009. gada 5. martā 20:35
Attālināta medikamentu kontrole tuvojas, bet vai to varēs uzlauzt? (2)
Autors: Ervīns Jekovičs Apskatīt komentārus »
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0